O.S.E.L. - Michael Jackson byl jako dítě chemicky kastrován
 Michael Jackson byl jako dítě chemicky kastrován
Zpěvák Jackson byl možná více princ popu, než král. Tvrdí to francouzský lékař ve své nové knize. Zabarvení hlasu a velký hlasový rozsah měly být důsledek léčby, kterou se zpěvák snažil zbavit akné.


 

 

Profesor Alain Branchereau (Kredit: Faculté de Médicine de Marseille)

"Když zemřel, uvědomil jsem si, že byl skutečně neobvyklým jevem," říká ve své knize Alain Branchereau, fanda opery a profesor cévní chirurgie ve fakultní nemocnici v Marseille. „To je přece hlas kastráta!"

 

 

Zvětšit obrázek
Branchereau je autorem řady odborných knih a vědeckých pojednání z cévní chirurgie, endokrinologie,...

Lékař Branchereau začal svůj názor konzultovat s odborníky mezi nimiž byli i endokrinologové. Shodli se na interpretaci, že Jackson si přivodil chemickou kastraci a to syntetickým přípravkem Cyproterone. Když bylo Michael Jacksonovi dvanáct let trpěl akné. Sám o tom mluvil jako o tragédii. Podle tehdejších zvyklostí, když nic nezabíralo, mu zřejmě navrhli, aby zkusil zaručeně účinnou léčbu – přípravek Cyproteron. Ten, laicky řečeno, akné zbaví, ale za cenu zastavení puberty a fixuje hlas v podobě, kdy ještě není zralý. Právě na tento problém se Branchereau zaměřil a studoval dostupné zdroje a vše konzultoval s dermatology, fyziology, experty na hlasivky, plastickými chirurgy, urology a nevynechal ani bývalé zpěváky chlapeckého sboru Petits Chanteurs de Sainte-Croix.


Lék Cyproterone působí proti mužskéhu hormonu, zastavuje růst ochlupení a hrtanu a ovlivňuje růst kostí, ničí játra  a zvětšuje prsa. I když po určité době pacient lék přestane brát, jeho "dětské hrdlo zůstane uvězněno v mužském těle na celý život". Cyproterone je snadno dostupná látka. Setkat se s ní můžeme pod názvy:  Androcur, Cyprostat, Cyproteron, Procur, Cyprone, Cyprohexal, Ciproterona, Cyproteronum, Neoproxil, Siterone a dalšími. Jde o antiandrogen. To znamená, že potlačuje účinky testosteronu (a jeho derivátu dihydrotestosteronu). Mužský hormon blokuje působením na androgenní receptory. Tím, že je obsadí, zabrání skutečnému hormonu spustit patřičné metabolické dráhy. Vysoká účinnost se využívá například při léčbě transsexuálů, kteří se chtějí změnit v ženy, při léčbě rakoviny prostaty, kde mužské hormony nejsou žádoucí,... 

Zvětšit obrázek
Kniha pod názvem "Michael Jackson, tajemství hlasu" by se měla objevit na trhu v tomto týdnu (9.března). Bude mít 156 stran a 16 stran fotografií a vyjde v nakladatelství Frison-Roche/GM Santé.

Pro svou teorii nechtěné chemické kastrace zpěváka má lékař několik pádných argumentů. Jak všichni víme, tak chlapci mutují a tehdy je pro ně stále obtížnější hlas při zpěvu ovládnout, aniž by nepřeskakoval. Zpěváci musejí na čas vysadit, jinak působí směšně. Michael Jackson ale žádnou takovou přestávku neměl a nikdy zpívat nepřestal. Součástí doktorovy teorie o kastraci, je také výjimečný charakter hlasu, který zabírá tři oktávy. Branchereau tvrdí, že nenašel nikoho z dospělých zpěváků, jejichž hlas by pokryl tři oktávy.


Lékař v rozhovoru pro tisk přiznal, že v souvislosti s přípravou knihy nekontaktoval Jacksonovu rodinu ani jeho přátele. A tak i když uvedené dedukce jsou logické a zakládají se na faktech, to hlavní v knize chybí – slova samotného Michaela Jacksona, případně jeho blízkých. Není v ní dokonce ani žádné vyjádření přátel, ani nečerpá z lékařských záznamů či výpovědi ošetřujících Jacksonových lékařů. A tak i když knihu předchází prognóza bestseleru, nikdy nepřekročí práh dohadů, i když pravděpodobných.
  


Autor: Josef Pazdera
Datum:07.03.2011 09:45