O.S.E.L. - Proč vymírají supi
 Proč vymírají supi
Supi na indickém subkontinentu mřou jako mouchy. Postihlo je záhadné onemocnění, jehož prvními příznaky je svěšená hlava...


Sup má pověst ptáka, který sežere prakticky cokoli bez toho, že by riskoval závažnější zdravotní následky. Je to omyl. V tomto případě smrtelný. Ještě před dvaceti lety byl sup bengálský považován za nejhojnějšího dravce planety. Dnes se jeho populace smrskla na 1% tehdejších stavů a je silně ohrožen vyhubením. Supi na indickém subkontinentu mřou jako mouchy. Postihlo je záhadné onemocnění, jehož prvními příznaky je svěšená hlava. Ptáci obvykle hynou na selhání ledvin. Záhadu vymírajících supů nyní rozřešila britská bioložka Lyndsey Oaksová pracující pro The Peregrine Fund. Výsledky jejího výzkumu zveřejněné v Nature dokazují, že supy má na svědomí léčivo diklofenak používané v humánní medicíně pro tišení bolesti a léčbu artrózy. Je to nesteroidní protizánětlivý preparát a patří tedy do stejné třídy léčiv jako aspirin nebo ibuprofen. Diklofenak je v jihovýchodní Asii stále více využíván i ve veterinární medicíně a supi jej přijímají v mase a vnitřnostech uhynulých zvířat. Léčivo se v jejich těle kumuluje a nakonec vyvolá otravu.

Oaksová našla vysoké koncentrace diklofenaku v uhynulých supech a navíc navodila stejné onemocnění i u několika pokusných supů, jimž lék podávala buď přímo nebo v mase, kterým se supi živili. Její důkaz o příčině vymírání supů je tedy velice přesvědčivý.

Vymírání supů může mít pro Indii a další země katastrofální následky. Není třeba zdůrazňovat jejich roli „zdravotní policie“. Už teď se ale ukazuje, že jejich zmizení ovlivní celý ekosystém. Tam kde zmizeli supi se například neúnosně množí toulaví psi, s jejichž smečkami bude stále více potíží.


Supi bengálští prožili v posledních dvaceti letech „sešup“ z nejhojnějšího na jednoho z nejohroženějších dravců světa.


 

Vrah indických supů vyhlíží na první pohled celkem nevinně.


Autor: Jaroslav Petr
Datum:29.01.2004