O.S.E.L. - V Čechách hromadně hynou zvonci zelení
 V Čechách hromadně hynou zvonci zelení
V poslední době u nás dochází k hromadným úhynům pěnkavovitých pěvců. Na vině je nejspíš infekce parazitickými prvoky. 

Zvětšit obrázek
Zvonek zelený (Carduelis chloris), pěvec z čeledi pěnkavovitých. (Foto Marek Szczepanek, další obrázky a ve větším rozlišení zde )

Na Státní veterinární správu se v těchto dnech obracejí lidé s žádostmi o radu, co mají dělat, když jim najednou na krmítku hynou zvonci. Veterináři ve Státním veterinárním ústavu provedli rozbory a ty vyloučily, že by se jednalo o ptačí chřipku, ale našli v jícnu uhynulých ptáků velké množství bičenek. Podle Zdeňka Vermouka, ředitele České ornitologické společnosti, se s největší pravděpodobností jedná o bičenku drůbeží (Trichomonas gallinae), která postihla zvonky a pěnkavy již v roce 2005 v Anglii. Od té doby se objevila ve Skandinávii a nyní i u nás.

 

Zvětšit obrázek
Bičenka drůbeží (Trichomonas gallinae), podrobnosti Wikiwet)

Trichomonóza, jak se nákaze bičenkami říká, se vyskytuje především u holubů. V Anglii ale postihla i další ptáky, především zvonky a pěnkavy. Na některých místech se rozšířila natolik, že hnízdících ptáků těchto druhů ubylo o čtvrtinu, celkem přes půl milionu.

Lidé se nákazy obávat nemusejí, ptačí bičenky nejsou přenosné na savce, tedy ani na člověka. K přenosu nákazy mezi ptáky může ale docházet na krmítkách.

"Bičenky se šíří přímým přenosem, vzdušný kyslík je zabíjí, nevydrží mimo ptačí tělo déle než několik hodin," vysvětluje Zdeněk Vermouzek. "Právě na krmítkách dochází ke kontaktu více ptáků, infekce se zde snadno přenáší. S přikrmováním bychom měli ihned přestat a začít až při prvních mrazích."

A jeho zpěv:Prameny:
ROBINSON R. A., LAWSON B., TOMS M.P., PECK K.M., KIRKWOOD J.K. et al. 2010: Emerging Infectious Disease Leads to Rapid Population Declines of Common
British Birds. PLoS ONE 5(8): e12215. DOI:10.1371/journal.pone.0012215.
LAWSON B., ROBINSON R. A., NEIMANIS A., HANDELAND K., ISOMURSU M. et al. 2011: Evidence of Spread of the Emerging Infectious Disease, Finch
Trichomonosis, by Migrating birds. EcoHealth 8, 143-153, 2011. DOI: 10.1007/s10393-011-0696-8.


Kontakty
Josef Duben, Státní veterinární správa CR, Zdeněk Vermouzek, Česká společnost ornitologická


Autor: Josef Duben
Datum:23.05.2012 10:44