O.S.E.L. - Je nová iránská neviditelná stíhačka hoax?
 Je nová iránská neviditelná stíhačka hoax?
Nedávno představený špičkový stroj Iránu podle expertů spíše připomíná přerostlou hračku nebo nefunkční model neviditelné stíhačky.O skutečném letu si nejspíš může jen nechat zdát.


 

Zvětšit obrázek
Futuristický potěmkin? Kredit: Mashreghnews.



Kdyby na Zemi vládl mír a jednotlivé státy by neměly důvod si jít po krku, byli bychom ochuzeni o pozoruhodné zpravodajské půtky, které občas vyhřeznou až do obyčejných médií. Ta se pak stávají dalším bojištěm a diváci se nestačí divit. Skvěle to funguje v případě Iránu, který poutá významný díl pozornosti médií a také je pravidelně zásobuje podivuhodnými novinkami, nejen o mysteriózním jaderném programu. Vždy je ale na místě značný nadhled. V poslední době jsme se například stali svědky kosmického letu makaka jménem Pishgam, úvahy iránského prezidenta Ahmadínežáda o jeho cestě na oběžnou dráhu a také představení nového neviditelného stíhacího letounu F-313 Qaher, který Ahmadínežád a jeho ministr obrany Vahidi ukázali tisku 1. února (2013), pochopitelně u příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979.

 

Zvětšit obrázek
Příliš malé nasávací otvory pro vzduch (červeně). Kredit: FNA.

Podle oficiálních údajů z Iránu jde o letadlo navržené a vyrobené u nich doma, pod taktovkou Iran Aviation Industries Organization a Islamic Republic of Iran Air Force. Mělo by jít o spolehlivě neviditelný, očividně jednomístný stroj kachní koncepce, tedy s vodorovnými řídícími plochami umístěnými před křídly, vyrobený z pokročilých materiálů. Měl by být schopen operovat v nízkých výškách, používat krátké startovací a přistávací dráhy a jeho údržba by neměla být příliš komplikovaná. Irán, tak jako obvykle, nevypustil do světa příliš mnoho technických detailů a mnohá sebevědomá prohlášení ohledně nové neviditelné stíhačky proto nejde jednoduše ověřit.

 

Svět má ale k dispozici propagandistické snímky a také videa onoho letounu a kolem nich se okamžitě vyrojila celá řada pochybností. Iránský Qaher prostě vypadá divně. Je sice pravda, že je neviditelný a neviditelné letouny vypadají divně vždycky, ale podle mnohých expertů je převratný íránský letoun vlastně jenom velmi nefunkční prototyp, narychlo splácaná hračka, jejíž pravým účelem rozhodně není sveřepě bojovat ve vzdušných soubojích s americkými či snad izraelskými agresory. Důvodů je prý celá řada, ale jistých nesrovnalostí si povšimne kde kdo.

 

 

Zvětšit obrázek
Příliš malý letoun. Kredit: FNA.

Izraelští experti zmiňují podezřelé krycí sklo kabiny, které intenzivně připomíná obyčejné plexisklo, velice jednoduchý kokpit - vybavením odkazující na nějaké malé soukromé letadlo, nebo třeba příliš malá příď letounu, do níž by se nevešel radar potřebné velikosti. Pozornost mnoha odborníků upoutaly velice malé nasávací otvory pro vzduch, které připomínají konstrukci bezpilotních dronů. Zvláště na snímcích s pilotem a dalšími lidmi je patrné, jak je údajný plně funkční stíhací letoun ve skutečnosti malý a podle všeho neschopný letu.

 

Zvětšit obrázek
F-313 Qaher v záři reflektorů. Kredit: Mehr News.

Na internetu lze sice nalézt videa s letícím F-313 Qaher, s největší pravděpodobností jde ale o rádiem ovládané modýlky. Pokud by Irán opravdu chtěl podat důvěryhodné svědectví o novém stíhacím letounu, prý by nepochybně poskytl videa s jeho startem a přistáním.

 

Vše nasvědčuje tomu, že neviditelný letoun F-313 Qaher je sice stroj pozoruhodné konstrukce, ale zároveň jenom švindl, navíc lajdácký, takže ho prokoukne skoro každý. Otázkou pak zůstává, co je jeho pravým účelem. Aniž by bylo potřeba rozvádět nějaké spletité konspirační teorie, Irán má na poli zpravodajských služeb spíše pověst protřelého hráče a zatím není úplně jasné, k čemu by jim mohl být tak průhledný trik. Není vyloučeno, že se islámská republika opravdu obává leteckých úderů a snaží se odvrátit útok zastrašováním za každou cenu. Nebo se třeba záměrně lacinou mystifikací snaží odpoutat pozornost světa či domácího publika od jiných záležitostí. Jak už to v podobných případech bývá, skutečný stav věcí vyjde najevo až za čas.

 


 


Literatura

Gizmodo 4.2. 2013, Wikipedia (Qaher-313)


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:05.02.2013 05:44