O.S.E.L. - Nanovláknění se v podhůří daří
 Nanovláknění se v podhůří daří
Čeští vědci ukazují, že podhůří českých hor jsou perfektním prostředím pro vývoj technologií přípravy nanovláken. Po známém úspěchu skupin pracujících pod Jizerskými horami přichází do světel ramp nový přístroj vyvinutý pod horami Orlickými. V minulých dnech firma Contipro Biotech z Dolní Dobrouče premiérově představila na výstavě Nano Tech 2013 v Tokiu zařízení nazvané 4SPIN.



 

Zvětšit obrázek
Vlaknicí komora

V čem je 4SPIN unikátní, popisuje vedoucí vývojového týmu Marek Pokorný takto: „ To, co odlišuje náš přístroj od ostatních zvlákňovacích mašin na trhu, je schopnost produkovat nanovlákna z velmi širokého spektra materiálů. Díky tomu není přístroj omezen jen na jeden obor nebo průmyslovou oblast. Umožňuje zabývat se nejen například filtračními nebo environmentálními aplikacemi, ale třeba také vývojem nanovlákenných materiálů pro medicínu, elektroniku a další oblasti.“


Kdo by se pídil po dalších přístrojích nabízených firmou Contipro, mnoho nenalezne. Jak se stalo, že firma, která spojuje svoje jméno především s výrobou kosmetických a farmaceutických surovin na bázi polysacharidů, začne vyvíjet a prodávat takový speciální stroj? Na počátku příběhu stála snaha proniknout hlouběji do oblastí regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství.


 

Zvětšit obrázek
Stánek Contipra v Japonsku

Alfou a omegou Contipra je od devadesátých let kyselina hyaluronová – lineární nevětvený polysacharid, který je základní složkou mezibuněčné hmoty většiny lidských i živočišných tkání. Dá se dobře modifikovat, upravovat a přitom zůstává k tělu přátelský. Udělat z tohoto materiálu uspořádané lešení, na které by bylo možné nasít buňky chrupavky, šlach nebo nervů, to by bylo opravdu něco užitečného. Dobře naplánované lešení by poskytovalo buňkám oporu, dávalo jim signály pro to, jak se mají uspořádat, vyvíjet, jak mají vytvořit štěp pro náhradu poškozené tkáně pacienta a přitom by v těle nepřekáželo. Úkol pro nanovlákniče firmy byl tedy jasný – zvláknit hyauronan a z vlákna uspořádat. Zakoupili tedy komerční přístroje na výrobu nanovláken a pustili se do vývoje.

 

Zvětšit obrázek


Avšak záhy narazili a museli si přístroje upravit a pak znovu a ještě jednou a ještě,… Z původních přístrojů nakonec zůstal jen generátor vysokého napětí, který je nutný pro elektrostatickou výrobu nanovláken. Nově byla sestavena kombinovaná tryska, která využívá proudění ohřátého vzduchu ke zlepšení procesu vláknění a dokáže tak zvláknit velké spektrum molekul, nejen hyaluronan. Vlákna, která z této trysky vycházejí, jsou zachycována kolektory. Ty se zase povedlo vylepšit tak, že dokážou srovnat více než 95% vláken v žádaném směru. Navíc výzkumníci pracují na „core – shell“ trysce, která bude umět vytvářet kombinovaná vlákna ze dvou materiálů – jeden přitom tvoří výplň a druhý obal. Bonusem je pak celkový design zařízení, který dovoluje jeho umístění v podmínkách čistých prostor maloobjemové farmaceutické výroby. Ukázalo se, že by bylo škoda získaných poznatků nevyužít a nechat unikátní přístroj jen dobroučským laboratořím. Vylepšení byla patentována a výroba zařízení dotažena do takové podoby, že si dnes už může výsledný přístroj objednat kdokoli.



Popřejme tedy 4SPINu a jeho vynálezcům úspěšné tažení světem a těšme se, co s jeho pomocí dokážou vyrobit laboratoře a jiných světakrajích. Výstava v Tokiu mnohé napověděla. Zuzana Bubnová, výkonná ředitelka Contipra k tomu říká: „ V oblasti nanotechnologií jsme novým hráčem, proto jsme nečekali, že před námi svět padne na zadek, přesto je o nás zájem nejen ze strany japonských firem, ale například i ze strany Kanaďanů, Tchajwanců, Thajců či Korejců. Mnoho z nich si náš stánek na této obrovské výstavě vyhledalo cíleně kvůli informacím ve výstavních katalozích o vlastnostech našeho přístroje.  Na zhodnocení toho, kolik přístrojů budeme exportovat, je však příliš brzy. Více ukážou další světové výstavy v USA a Německu.“
(Více informací o přístroji: www.4spin.info . S informacemi vypomohl: Tomáš Papež.)

 


Autor: Jana Dvořáková
Datum:07.02.2013 15:20