O.S.E.L. - Nová termosolární megaelektrárna v Arizoně
 Nová termosolární megaelektrárna v Arizoně
Nová termosolární elektrárna Solana Generating Station o výkonu 280 MW dokáže v arizonské poušti vyrábět elektřinu až 6 hodin bez Slunce. 

Zvětšit obrázek
Solana Generating Station. Kredit: Abengoa Solar.


Poblíž pouštního městečka Gila Bend v Arizoně vyrostla obří termosolární elektrárna Solana Generating Station. Se svými 3 200 parabolickými zrcadly, které koncentrují sluneční paprsky z plochy 1 257 hektarů pouště a dosahují úhrnného výkonu 280 megawattů, se řadí k největším svého druhu na světě. V arizonské poušti ji postavila španělská společnost Abengoa Solar, která vyvinula technologii koncentrované sluneční energie (Concentrated solar power, CPS).

 

Zvětšit obrázek
Past na Slunce u Gila Bend. Kredit: Abengoa Solar.


V dané oblasti teď mají již čtvrtou a zdaleka největší solární elektrárnu. Z města Gila Bend, pojmenovaného podle výrazného meandru pouštní řeky Gila a spojeného spíše se dávnými indiánskými kulturami a linkami dostavníků se tak stává významné centrum solární energetiky. Když Solana Generating Station pojede na plný výkon, měla by utáhnout 70 tisíc domácností.


 

Zvětšit obrázek
Ivanpah Solar Power Facility. Kredit: Aioannides, Wikimedia Commons.

Tato elektrárna si v posledních dnech získala pozornost především díky schopnosti uskladňovat získanou energii a fungovat několik hodin bez Slunce. Právě závislost na Slunci je největší slabinou solárních elektráren. Odborníci se ze všech sil snaží vytvořit technologie, které by umožňovaly pochytanou energii Slunce co nejlépe uskladnit a pak ji použít v době, kdy není Slunce dostupné, například v noci. Tento výzkum právě teď velmi intenzivně probíhá a elektrárna Solana Generating Station je toho hmatatelným důkazem. Společnost Abengoa Solar při její stavbě použila čerstvou technologii, kterou nedávno otestovala ve španělských experimentálních provozech a ukázala tím, že je teď na špici závodního pole výrobců solární energetiky.

 

Zvětšit obrázek
Stále bez konkurence. Jádro funguje celou noc. Kredit: Japo, Wikimedia Commons.


Nedávno medializovaná Ivanpah Solar Power Facility v kalifornské Mohavské poušti, která je momentálně největší provozuschopnou termosolární elektrárnou světa s výkonem 377 megawattů, si vyrobenou energii neuskladní. A neumí to ani drtivá většina doposud postavených solárních elektráren. V tomhle ohledu je na tom elektrárna Solana Generating Station docela obstojně, další chronický problém solárních elektráren se jí ale stále dotýká. K výkonu 280 MW potřebuje nejmodernější termosolární elektrárna plochu 1 257 hektarů, zatímco takový Temelín vyrobí 2 000 MW na skromných 143 hektarech. Co dodat.

 

 

 


Literatura

IEEE Spectrum 10. 10. 2013, Wikipedia (Solana Generating Station).


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:14.10.2013 17:18