O.S.E.L. - Gigantickou medúzu vyplavilo moře v Tasmánii
 Gigantickou medúzu vyplavilo moře v Tasmánii
existují i gigantičtější


 

Celý obrázek
Medúzu s kloboukem 1,5metru vyplavilo moře na pláži u města Hobart, hlavního města ostrovního australského státu Tasmanie. (Kredit: Josie Lim/AFP/Getty Images)

V sulcovitých vodních organismech připomínajících otevřený deštník, nemá mnoho z nás zrovna jasno. Často píšeme že to jsou „medůzy“ místo „medúzy“,  mnohdy netušíme, že ten klobouk je jen jedno ze stádií žahavce, které začíná jako polyp. Tvar zvonovitého těla také nebývá pravidlem a mnohdy toho víme více o centimetrové čtyřhrance, než nejdelším živočichovi na světě a navíc se nám pleteme s havajskou kytkou.

 

Zvětšit obrázek
Čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri). Ne nadarmo se jí přezdívá čtyřhranka smrtelná, dospělý exemplář má dost jedu na usmrcení 60 lidí. (Kredit: Guido Gautsch, Melbourne, Australia, Wikipedia)

Paradoxně jedna z nejznámějších medúz, patří k těm  nejmenším. Jejímu centimetrovému tělíčku se v Austrálii přezdívá „drobný zabíječ potápěčů“, česky čtyřhranka Barnesova, latinsky Carukia barnesi. Po jejím žahnutí hrozí postiženému během dvaceti minut riziko srdečního selhání a podle jména chlapce, na němž to  lékaři zjistili, se tomu říká irunkandji syndrom.

 

 

Zvětšit obrázek
Bioložka Lisa-Anne Gershwin již objevila 170 nových druhů medúz. Na snímku s exemplářem, kterému dala jméno podle svého šéfa: Leucothea filmersankeyi. Podle ní se nově objevené medúzy bát netřeba. (Kredit: The Mercury, CSIRO).

Ty velké medúzy ale známe ze studených vod severního Atlantiku a proto je nynější nález na jihu Austrálie takovým  překvapením. Tou největší medúzou je nejspíš talířovka obrovská (Cyanea capillata), jejíž ramena jsou až 37 metrů dlouhá. Naše slídění v jejích domovských vodách bylo zatím sporadické a tak se hodně zoologů domnívá, že je otázkou času, než najdeme ještě nějaké větší. I tak si již dnes talířovka  drží rekord nejdelšího živočicha. Mylně se často uvádí, že to je plejtvák obrovský. Ten ale dorůstá „jen“ 30 metrů, takže ve porovnání s medúzou je prckem o čtvrtinu kratším.

 

Nynější obří medúza, která způsobila poprask na pláži poblíž Hobartu, hlavního města Tasmánie, jak je patrno ze  snímku ze 6. února letošního roku, má klobouk v průměru  okolo 1,5 metru. I když jde o nález v tamních končinách neslýchaný, o žádné lámání rekordů tu nejde. Nejspíš to bude "jen" objev nového druhu. Lisa Gershwinová, zaměstnankyně CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) patří ve světě znalců medúz k světové špičce. Ve svém vyjádření veřejnost vystrašenou smrtelnými čtyřhrankami, uklidňuje. Přesto, že jde o velkého živočicha s desítkami metrů dlouhými chapadly vybavenými žahavými buňkami, netřeba se jeho zbraní obávat. Patří nejspíš k talířovkám a od těch člověku nebezpečí nehrozí. 

 

Medůz je více než 2000 druhů, které se od sebe značně liší. Několik ukázek z materiálů  Australian Marine Stinger Advisory Services:

Zvětšit obrázek
Olindias formosa (Kredit: KENPEI, Japan, Wikipedia)
 
Zvětšit obrázek
Chrysaora Colorata (Kredit: Sanjay Acharya, Wikipedia)
 
 
Zvětšit obrázek
Phyllorhiza punctata (Kredit: Nhobgood , Wikipedia)
 
Zvětšit obrázek
Cyanea capillata, jeden z největších druhů medúz. (Kredit: Dan Hershman )
 
V I D E O
VIDEO: Epic Wildlife
 



Prameny:
 Physorg
 AFP
 Australian Marine Stinger Advisory Services

 Youtube Epic Wildlife

 


Autor: Josef Pazdera
Datum:06.02.2014 21:53