O.S.E.L. - Kus mladé Země přežil dramatické zrození Měsíce
 Kus mladé Země přežil dramatické zrození Měsíce
Ačkoliv se Země krátce po svém vzniku nesmírně divoce srazila s protoplanetou Theia, neroztavila se asi tehdy na kouli lávy úplně celá. Zdá se, že část Země přežila z nejstarších časů, i když to musela být opravdu šílená srážka.



 

Zvětšit obrázek
Srážka protoZemě s Theiou. Kredit: NASA/JPL-Caltech.

Jak jistě každý ví, náš pozoruhodný a všemi obdivovaný Měsíc vznikl při příšerné katastrofě planetárních rozměrů. Pár desítek milionů let po vzniku Sluneční soustavy se mladičká Země střetla v osudové srážce s protoplanetou o velikosti dnešního Marsu, jménem Theia. Z chaosu zničující exploze se vynořila planeta Země v dnešní velikosti a ze zbylých trosek se záhy zformoval Měsíc, naše prakticky jediná, zato ale pořádně veliká oběžnice. Teď se ukazuje, že srážka protoZemě s Theiou možná nebyla tak divoce zničující, jak jsme si doposud představovali.

 

Zvětšit obrázek
Jedna z variant pradávného dramatu.
Kredit: Muriel Gottrop. Wikimedia Commons.

Stávající modely dramatického vzniku Měsíce počítají s tím, že se ve srážce celá protoZemě roztavila na kouli žhavé lávy, která se pak promíchávala. Když pak naše planeta vychládala, tak se postupně obnovila vnitřní struktura s jádrem, pláštěm a zemskou kůrou, která by měla obsahovat všude víceméně stejný obsah radioaktivních izotopů.

 

 

Zvětšit obrázek
Sujoy Mukhopadhyay. Kredit: Harvard University.

Geochemik Sujoy Mukhopadhyay z Harvardu a jeho spolupracovníci s tím ale nesouhlasí. Na různých místech světa odebrali vzorky zemského pláště a zjistili, že poměr helia-3 k neonu-22 je mnohem vyšší ve svrchní části pláště. Stejně tak se lišily i poměry xenonu-129 ku xenonu-130. A to si žádalo vysvětlení. Mukhopadhyay před pár dny na Goldschmidtově konferenci (2014) v kalifornském Sacramentu prohlásil, že jde o zatím nejpřesvědčivější doklad neúplného roztavení protoZemě při dávné srážce s Theiou. Část původní Země prý mohla srážku přežít, aniž by se změnila v lávu. Časem vytvořila svéráznou vrstvu v zemském plášti a teď nám mate výpočty a romantické představy o zběsilé minulosti Měsíce.

 

Daniel Herwartz. Kredit: Georg-August-Universität Göttingen.

Podle Daniela Herwartze Univerzity v Kolíně nad Rýnem to je nářez, protože se v takovém případě můžeme dozvědět víc o nejdramatičtější události v dějinách rodné planety, nepočítáme-li její samotný vznik. Herwartz se svým týmem před pár dny představil výzkum poměrů izotopů kyslíku ve vzorcích z Měsíce, v němž vědci potvrdili hypotézu Obrovské srážky Země s Theiou. V měsíčních horninách našli mírně odlišný poměr kyslíku-17 a kyslíku-16, což je podle nich způsobeno příměsí trosek Thei v měsíčním materiálu. Podobná měření vzorků z hornin původní protoZemě by mohla prozradit víc o tom, jak naše planeta vypadala před srážkou a také víc o rozprášené Thei. Mimochodem, i Herwartz a spol. teď prezentovali své výsledky na Goldschmidtově konferenci v Sacramentu.

 

 

Lunar rocks show evidence for collision of Earth and Planet Theia Formed our Moon. Kredit: The Cosmos News.


The making of Earth and Moon. Kredit: National Geographic.

 

Literatura

NewScientist 11. 6. 2014, Wikipedia (Giant impact hypothesis).

 


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:18.06.2014 15:20