O.S.E.L. - Nejtalentovanější studenti Brna dostali 3,6 milionu korun
 Nejtalentovanější studenti Brna dostali 3,6 milionu korun
Systém předvídání dopravní situace v Brně, studium bakterií z Antarktidy nebo analýza leukemických buněk. To jsou jen některé z dvanácti projektů studentů doktorandského programu, kteří uspěli v soutěži „Brno Ph.D. talent 2014“.


 

Zvětšit obrázek
Polární stanice Masarykovy univerzity na Antarktidě. Stanislava Králová zkoumá bakterie, které odsud pochází, a hledá nové bakteriální druhy i jejich nové využití. FOTO: doc. RNDr. Ivo Sedláček, CSc.

Mladí vědci mají do světa výzkumu náročný start. Kromě vlastního vědeckého bádání musí řešit ještě jednu otázku: jak vyjít s penězi. Doktorandské stipendium, které se pohybuje mezi pěti až osmi tisíci korunami, je buď jejich jediným příjmem, nebo si přivýdělek mladí doktorandi hledají jinde, často na úkor svého studia. Brněnské univerzity pak přicházejí o své špičkové studenty, pro které je snazší odejít do soukromé sféry nebo do zahraničí. Zabránit tomu chce v České republice unikátní projekt „Brno Ph.D. talent“. V jeho čtvrtém ročníku podpořilo město Brno prostřednictvím Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu (JCMM) dvanáct nejnadanějších studentů 3,6 miliony korunami.

 

 

Zvětšit obrázek
Společná fotografie všech oceněných.

Studenty vybírají vědecké špičky od nás i ze zahraničí
Otevřená soutěž pro studenty všech brněnských univerzit je určena pro doktorandy v prvním ročníku technických a přírodovědných oborů. Ti procházejí tříkolovým výběrem, během něhož je hodnotí mezinárodní komise, v jejíchž řadách zasedají mimo jiné také hodnotitelé grantů Evropské komise. Do letošního ročníku se přihlásilo přes 90 studentů, z nichž komise vybrala 12 nejnadějnějších. Každý z nich obdrží v pravidelných příspěvcích v následujících třech letech 300 tisíc korun. Díky nim mohou mladí vědci dosáhnout alespoň na částku průměrného platu, která jim umožní věnovat se studiu naplno a konkurovat tak špičkovým Ph.D. studentům v zahraničí.
Donátorem projektu je statutární město Brno, organizátorem Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu.


Podrobné informace o oceněných a čím se zabývají - ZDE.

 

Pramen: Podle zprávy vydané Brno Ph.D. talent a JCMM

 


Autor: Redakce
Datum:30.01.2015 23:53