O.S.E.L. - Nezakazujte sexuální roboty!
 Nezakazujte sexuální roboty!
Varování: Tento článek se zmiňuje o robotech, etice a bizarních sexuálních praktikách.

 

Dovedeme se vyrovnat se sexboty? Kredit: Universal Studios.
Dovedeme se vyrovnat se sexboty? Kredit: Universal Studios.

Jako by nestačilo, co poslední dobou zažívají nešťastné autonomní smrtící systémy. Ještě ani neexistují a jejich odpůrci rozpoutali pomlouvačnou kampaň, která je má zastavit. Teď něco podobného hrozí rovněž zatím neexistujícím sexuálním robotům, což je pro nás na OSLU alarmující. A nehodláme se spoléhat na to, že se neexistujících sexbotů zastane někdo jiný. 

Kate Devlinová má k robotům očividně vřelý vztah. Kredit: K. Devlin.
Kate Devlinová má k robotům očividně vřelý vztah. Kredit: K. Devlin.

I v českých médiích rezonují zprávy o tom, že robotická etička Kathleen Richardsonová z britské De Montfortovy university v Leicesteru a švédský informatik Erik Billing z Univerzity ve Skövde rozjeli nelítostnou kampaň proti sexuálním robotům (Campaign Against Sex Robots), něco jako Sexboty na naší planetě nechceme. Jak už to v podobných případech bývá, vyhraněná kampaň si rychle našla své vášnivé zastánce a také své odpůrce, některé dokonce takříkajíc z vlastních řad.

To je i případ feministky a informatičky Kate Devlinové z Londýnské univerzity, která se zabývá rolí genderu v digitálních technologiích a vztahy mezi lidmi na jedné straně a počítači či umělými inteligencemi. Devlinová naprosto souhlasí, že je v robotice nezbytné diskutovat o etice genderu a sexu, řešit sexuální personifikaci strojů, digitální sexuální identitu a další podobně vzrušující věci. Zároveň ale velmi varuje před tím, abychom budoucí sexboty a podobné technologie zatěžovali prudérností, které jsme si během historie užili snad už dost.

Kampaň proti sexuálním robotům je pro Devlinovou ozvěnou neblahých starých časů, kdy se společenské problémy řešily pěstí, mečem a ohněm. Deklarovaným cílem kampaně je zabránit degradaci žen a dětí na sexuální objekty, poklesu robotů na úroveň prostitutek, redukci lidské empatie vztahem se strojem, narůstání nerovností a násilí mezi pohlavími a posilování obchodu s lidmi. Devlinová to vše vnímá jako konkrétní problémy, které je jistě nutné řešit, ale zákaz technologie sexbotů nehodlá akceptovat.

Sexboti už jsou za dveřmi. Kredit: Gnsin.
Sexboti už jsou za dveřmi. Kredit: Gnsin.


Podle Devlinové budou dnešní společnosti, či společnosti blízké budoucnosti sexboty určitě vítat. Zmiňuje se o tom například David Levy, který provádí průkopnický výzkum v oblasti teledildoniky, tedy kybersexuálních pomůcek, ovladatelných prostřednictvím internetu.

Kampaň proti sexbotům. Kredit: CASR.
Kampaň proti sexbotům. Kredit: CASR.

Devlinová také vidí potenciál sexbotů jako daleko širší, než jak je definuje zmíněná kampaň. Nejde prý zdaleka jen o stroje ve tvaru žen nebo dětí, které by nahrazovaly lidské partnery či prostituty/tky. Díky sexbotům se lidé ve svých vášních nebudou muset omezovat na lidské tvary.

A vlastně nejde jenom o sex. Sexboty bude například možné využít mnoha různými způsoby v terapii, včetně léčby sexuálních násilníků. Kampaň proti sexbotům je podle Devlinové krátkozraká. Namísto volání po totálním zákazu těchto technologií bychom měli maximálně využít možností, které nám umělá sexualita nabízí. Strach z rodících se umělých inteligencí v odvětví sexuálních pomůcek by měl vést tak maximálně k rozumné regulaci a ne k jejich věčnému zavržení.



Video: Don't Ban Sex Robots



Video: Will Sex Robots Be Banned?



Literatura
The Conversation 17. 9. 2015.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:09.10.2015