O.S.E.L. - Uživatelé internetu se rádi uzavírají do komnat ozvěny
 Uživatelé internetu se rádi uzavírají do komnat ozvěny
Nová analýza chování uživatelů Facebooku potvrzuje existenci fenoménu komnat ozvěny, v nichž se navzájem ve své pravdě utvrzují lidé s podobnými názory.

 

Co najdeme v komnatách ozvěny? Kredit: Warner Bross Pictures.
Co najdeme v komnatách ozvěny? Kredit: Warner Bross Pictures.

Dokonce i vědci si všimli toho bahna, které zalilo online svět jako poněkud zapáchající tsunami. Konspirace, nenávist, manipulace, falešné naděje, kdo se v tom má vyznat? Naštěstí tu jsou mediální vědci, aby si navlékli ochranné obleky, nasadili plynové masky, a pustili se do průzkumu internetových stok. Co se vlastně děje v online prostředí? A jak se chovají jeho uživatelé?

Michela Del Vicario. Kredit: IMT Alti Studi di Lucca.
Michela Del Vicario. Kredit: IMT Alti Studi di Lucca.


Nezbytnou odvahu v sobě našla i Michela Del Vicario z Laboratoře počítačových sociálních věd italského institutu pokročilých studií IMT Institute for Advanced Studies Lucca, která se s kolegy pustila do analýzy chování uživatelů Facebooku. Ve studii, před pár dny publikované prestižním časopisem PNAS pod slibným názvem „The spreading of misinformation online“, si sehnali data z Facebooku a dospěli k názoru, že se uživatelé Facebooku s potěšením uzavírají do komnat ozvěny.

Komnaty ozvěny, anglicky echo chambers, jsou roztomilým konceptem mediálních věd, který si určitě zaslouží český překlad. Navíc se poslední dobou objevují v souvislosti s šířením dezinformací a konspirací, takže nebude špatné o nich občas mluvit i česky. S oslovenými odborníky na média jsme se českého výrazu nedopátrali, ale „komnaty ozvěny“ znějí dle skromného mínění autora úžasně, a mají fantasy příchuť tajemných komnat, podobně jako v originále. Takže, komnaty ozvěny jsou takové situace, v nichž jsou informace, myšlenky nebo názory opevněny proti okolnímu světu v prakticky neprodyšně uzavřeném systému. Tam se odrážejí od všemožných argumentů a zesilují podobně jako ozvěna, zatímco pro odlišné nebo protichůdné názory není v takové komnatě ozvěny místo. Cenzura nebo autocenzura to už spolehlivě zařídí.

Mapa vojenského cvičení Jade Helm 2015, kvůli které omdlévali konspirátoři. Kredit: U.S. Army Special Operations Command.
Mapa vojenského cvičení Jade Helm 2015, kvůli které omdlévali konspirátoři. Kredit: U.S. Army Special Operations Command.


Odborníci už nějakou dobu vědí, že lidé obvykle čerpají informace z těch zdrojů, které jsou v největším souladu s jejich vlastní názory. Když tohle dělá skupina lidí, kteří sdílejí stejné zdroje informací, tak tím vytvářejí komnatu ozvěny. Platí to pro klasičtější média a Del Vicariová a spol. zjistili, že je to stejné i u uživatelů Facebooku. Vlastně to badatelé čekali, proč ale nezkusit dát dohromady nějaká tvrdá data? Tým Del Vicariovové si je stáhl přes facebookové rozhraní Graph. Data z let 2010 až 2014 roztřídili na dvě velmi protikladné kategorie – konspirační teorie a vědecké novinky, a zohlednili i trolly, tedy provokatéry v online prostoru.

Del Vicariová a spol. objevili důkazy, že uživatelé Facebooku vskutku rádi vytvářejí komnaty ozvěny, pak se v nich uzavírají před okolním světem a koupou se v názorech, které krásně potvrzují a zesilují jejich přesvědčení, jako ve drahém šampaňském. Komnaty ozvěny vytvářejí uživatelé vědeckých novinek i konspiračních teorií, a jsou navzájem pochopitelně velmi izolované. Vědecké zprávy se ale relativně rychle asimilují a zmizí z dohledu, zatímco konspirace mají mnohem delší životnost, a žijí ve svých komnatách ozvěny jako duchové. A čím šílenější nebo polarizovanější konspirace to je, tím déle se udrží v online prostoru.

IMT Institute for Advanced Studies Lucca. Kredit: Kerem Ahur / Wikimedia Commons.
IMT Institute for Advanced Studies Lucca. Kredit: Kerem Ahur / Wikimedia Commons.


Podle Del Vicariové právě komnaty ozvěny z velké části zodpovídají za šíření takových divných fenoménů, jako je strach z očkování nebo z kondenzačních stop letadel na obloze, nad nimiž zůstává vážně rozum stát. Autoři studie zmiňují například nedávné konspirační šílenství kolem vojenského cvičení americké armády Jade Helm 15, které proběhlo v létě 2015. Na světové síti vypukla panika, že se v USA blíží nová občanská válka.

Podle Světového ekonomického fóra WEF už digitální dezinformace natolik prosákly do online médií, že představují jednu z hlavních hrozeb současné civilizaci. Asi není nutné zdůrazňovat, že některé dezinformace mohou být naprosto devastující. Stejně tak je zjevné, že sofistikovaná online propaganda, která nás poslední dobou obklopuje, komnaty ozvěny využívá a přikrmuje je těmi nejbizarnějšími hoaxy. Proto jistě nebude od věci tyto komnaty pořádně prozkoumat, a pochopit, jak vlastně fungují. Del Vicariová a její tým na tom už nepochybně pracují. 


Literatura
PNAS online 2. 1. 2016, Wikipedia (Echo chamber / media, troll / internet)


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:06.01.2016