O.S.E.L. - Převrat v praní: Nanotextilie, co se samy vyčistí na světle
 Převrat v praní: Nanotextilie, co se samy vyčistí na světle
Pokud to na technice v Melbourne dotáhnou do konce, tak tu máme konec s praním. Textilie vylepšené nanotechnologií se totiž vyčistí samy. Stačí na ně jenom posvítit.

 

Nanostruktury narostlé na bavlněné textilii. Kredit: RMIT University.
Nanostruktury narostlé na bavlněné textilii. Kredit: RMIT University.

Nanotechnologie vstupují do našeho každodenního života. Jestli uspějí, tak se všechno změní. Například praní špinavého textilu by se najednou mohlo stát minulostí. Snaží se o to nanotechnologové Royal Melbourne Institute of Technology, tedy techniky v australském Melbourne. Vyvinuli totiž postup, kterým lze účinně a hlavně lacině vylepšit běžný textil speciálními nanostrukturami. Když na takové nanostruktury posvítí světlo, tak rozkládají organickou hmotu.

Rajesh Ramanathan. Kredit: RMIT University.
Rajesh Ramanathan. Kredit: RMIT University.


Rajesh Ramanathan a jeho kolegové by rádi tuto technologii uplatnili ve vývoji nanotextilií, které by se vyčistily na světle. Uplatnění této technologie je ale podle všeho mnohem širší. Určitě by si mohla najít své místo ve výrobě agrochemikálií, farmaceutických produktů nebo podobných látek, protože ji lze snadno upravit pro potřeby průmyslu.

Pokud jde o textilie, jejich výhodou je, že samy o sobě mají poměrně komplikovanou trojrozměrnou strukturu. To jim usnadňuje absorpci světelného záření a zrychluje rozklad organických látek. Ramanathan připouští, že na vyhazování praček do šrotu jen tak nedojde. Prý jsme se ale už dostali na dosah textilií, které to budou se samočištěním myslet smrtelně vážně.

Červeně jsou zobrazeny nanočástice stříbra. Kredit: RMIT University.
Červeně jsou zobrazeny nanočástice stříbra. Kredit: RMIT University.

Ramanathan a spol. využili nanostruktury založené na mědi a stříbru, o nichž se ví, že dovedou absorbovat viditelné světlo. Když na takové nanostruktury posvítí nějaké světlo, tak tím pádem získají energii, která se projeví v podobě vysoce excitovaných, takzvaných horkých elektronů (hot electrons). Tyhle horké elektrony nesou spoustu energie, kterou nanostruktury využijí k rozložení organických látek.

Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT).
Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT).


Jak je to v podobných případech obvyklé, zásadním problémem bylo přenesení fungující technologie z laboratoře na textil, který lze vyrábět ve velkém. Badatelé to vymysleli tak, že nanostruktury nechávají vyrůst přímo na textilu postupným namáčením v několika roztocích. Vytvoření stabilních nanostruktur na textiliích jim netrvá déle než půlhodinu. Když na takovou textilií vylepšenou nanotechnologií posvítí světlem, tak se látka sama od sebe vyčistí zhruba za šest minut. Textilie vylepšené nanotechnologií nejsou zatím tak dokonalé, jako prací prostředky. Ramanathan a jeho spolupracovníci na tom ale pracují. Teď hodlají své nanotextilie otestovat s organickými látkami, s nimiž se potkáváme v běžném životě. Čekají je zábavné experimenty s rajčaty i červeným vínem.

Literatura
RMIT University 22. 3. 2016, Advanced Materials Interfaces 3: 1500632.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:27.03.2016