O.S.E.L. - Čína kraluje žebříčku nejrychlejších superpočítačů už 7. rok
 Čína kraluje žebříčku nejrychlejších superpočítačů už 7. rok
Nejvýkonnějším superpočítačem se letos stal Sunway TaihuLight z čínského Wu-si, který zvládne 93 petaflops.

 

Sunway TaihuLight System. Kredit: Jack Dongarra.
Sunway TaihuLight System. Kredit: Jack Dongarra.

Mao Ce-tungovi by to asi hlava nebrala, ale Čína už sedmým rokem vede žebříček nejrychlejších superpočítačů světa TOP500. A aby to bylo pro asijského draka ještě sladší, teď je to poprvé, kdy nejrychlejší superpočítač používá výhradně mikroprocesory s čínským designem. Čína teď má na svém území celkem 167 superpočítačů z TOP500, zatímco USA jenom 165. Třetí v pořadí je Japonsko, které provozuje 29 superpočítačů, následované Německem se 26, Francií s 18 a Velkou Británií se 12 superpočítačovými systémy. Jak je vidět, dominance Spojených států se v podivuhodné oblasti superpočítačů chýlí ke konci, alespoň prozatím.

Jack Dongarra. Kredit: University of Tennessee, Knoxville.
Jack Dongarra. Kredit: University of Tennessee, Knoxville.


Nejrychlejší superpočítače, tedy nikoliv distribuované systémy, v přehledu TOP500 každým rokem vyhlašují Jack Dongarra z University of Tennessee ve Knoxville, Erich Strohmaier a Horst Simon z NERSC/Lawrence Berkeley National Laboratory (a do své smrti v roce 2014 i Hans Meuer z německé Univerzity v Mannheimu. Dělají to dvakrát ročně – nejprve na červnové International Supercomputing Conference, a pak na listopadové ACM/IEEE Supercomputing Conference. 

Tianhe-2. Kredit: O01326 / Wikimedia Commons.
Tianhe-2. Kredit: O01326 / Wikimedia Commons.

Superpočítače jsou jednou z technologií, které Čína cíleně podporuje a hlavně masivně financuje. Není divu, jsou to užitečné mašiny. Superpočítače předpovídají počasí, navrhují jaderné zbraně nebo analyzují ropná pole, což pro Čínu jistě není k zahození. Autoři TOP500 rovněž zdůrazňují, že Čína jde nahoru vpravdě raketovým tempem. Ještě před 10 lety v Číně měli pouhých 28 superpočítačů z TOP500 a žádný z nich nebyl mezi nejlepšími třiceti. Jenže časy se mění.

Titan. Kredit: Oak Ridge National Laboratory.
Titan. Kredit: Oak Ridge National Laboratory.


Momentálně je v čele TOP500 nový čínský superpočítač Sunway TaihuLight, který sídlí v Národním superpočítačovém centru ve městě Wu-si, západně od Šanghaje. Tenhle systém umí 93 petaflops (10 na 15 operací v plovoucí řádové čárce za sekundu), čímž více než dvojnásobně překonává sesazeného šampióna minulých let, rovněž čínský superpočítač Tianhe-2 z Kantonu (34 petaflops). Nejrychlejší americký superpočítač, což je Titan v Oak Ridge National Laboratory, momentálně drží třetí místo s 18 petaflops. První desítku TOP500 ještě doplňují američtí Sequoia, K computer, Mira a Trinity, švýcarský Piz Daint, německý Hazel Hen a saúdskoarabský Shaheen II.

Sunway TaihuLight je postaven kompletně z čínských procesorů ShenWei. To dost jednoznačně ukazuje, jak ohromný pokrok udělala v poslední době Čína v technologiích velkých výpočetních systémů. Až doposud přitom špičkové čínském superpočítače závisely na západních procesorech. Druhý v TOP500 Tianhe-2 používá procesory od Intelu. 


Video:  Sunway Taihulight named world's fastest supercomputer

Video:  Titan Installation Timelapse PV


Literatura
Phys.org 20. 6. 2016


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:21.06.2016