O.S.E.L. - Autem stovkou za jeden a půl sekundy
 Autem stovkou za jeden a půl sekundy
Světový rekord dnes vytvořil elektromobil švýcarských studentů. Jejich závodní formule váží jen jako dvě dospělé osoby a s náhonem na všechna čtyři mu na dosažení stokilometrové rychlost stačí hokejové hřiště. Na šířku!

 

Studentský tým AMZ Curych dnes se svou formulí vytvořil světový rekord. Kredit: ETH Curych / Alessandro Della Bella
Studentský tým AMZ Curych dnes se svou formulí vytvořil světový rekord. Kredit: ETH Curych / Alessandro Della Bella

 

Týmu švýcarských studentů z klubu AMZ (Academic Motorsports Club Zurich) se splnil sen. Jejich elektrokolka z 0 na 100 km / h akcelerovala za pouhých 1,513 sekundy. Stovkou vůz uháněl po ujetí necelých třiceti metrů.

 

Fotogalerie zde

Test se uskutečnil na letecké základně Dübendorf nedaleko Curychu. Předchozí držitelé světového rekordu byli ze Štuttgartu. Jejich němečtí kolegové k pokoření stovky ale potřebovali 1,779 sekund.

 


Třicet studentů postavilo vítězný vůz za necelý rok. Pochopitelně, že s podporou a zázemím dvou universit: ETH Curych a Lucerne University of Applied Sciences and Arts a štědrých darů sponzorů. Je to již jejich páté vozítko v pořadí. Tentokrát v jeho konstrukci využili v široké míře lehkých slitin a uhlíkových vláken. Jejich „Grimsel“ váží jen 168 kg. Elektromotory jsou v nábojích kol a generují 200 koňských sil. Úctyhodný je i jejich krouticí moment 1700 Nm (newtonmetrů).


Pramen: ETH Curych

 

V České republice na podobných projektech pracuje několik univerzitních týmů, například TU Brno Racing team nebo eForce ČVUT , který se právě úspěšně presentuje v USA.


Autor: Josef Pazdera
Datum:23.06.2016