O.S.E.L. - Co je zač Novičok, kterým byl otráven Sergej Skripal a jeho dcera?
 Co je zač Novičok, kterým byl otráven Sergej Skripal a jeho dcera?
Sofistikovaná bojová látka a zákeřné vražedné svinstvo v jednom. To jsou novičoky, binární organofosfáty, které před lety vyvinuli ve vojenských laboratořích Sovětského svazu.

Protichemický oblek. Kredit: CC0 Creative Commons.
Protichemický oblek. Kredit: CC0 Creative Commons.

4. března 2018 byl bývalý ruský zpravodajský důstojník Sergej Skripal se svojí dcerou Julií zvláštním způsobem otráven v anglickém Salisbury. Poblíž obchodního centra je objevili procházející lékař a sestra, oba dva v bezvědomí na lavičce. Záhy se ukázalo, že nejde o tradiční otravu nějakým běžným jedem, nýbrž že byla použita sofistikovaná bojová látka, která v menší míře zasáhla také policisty, zdravotníky a další obyvatele, co s touto látkou přišli do styku.


Sergej Skripal býval důstojníkem ruské vojenské rozvědky GRU. Od roku 1994 až do svého uvěznění v roce 2004 fungoval jako dvojitý agent a spolupracoval s britskou tajnou službou MI6. V roce 2010 byl Skripal vyměněn za ruské agenty a usadil se ve Velké Británii. Pokus o jeho vraždu je již několikátým útokem na bývalé ruské agenty a další osoby nepohodlné Kremlu na území Spojeného království.


Britská premiérka Theresa May včera před parlamentem oznámila, že britští odborníci po velkém úsilí zjistili, že Skripal s dcerou byli zasaženi bojovou nervovou látkou, které se říká Novičok (anglicky Novichok, což je možné přeložit jako nováček nebo nový týpek). Podle Mayové byl jed odhalen v laboratořích Defence Science and Technology Laboratory v Porton Downu.


Co je vlastně Novičok? Stručně řečeno jde o extrémně nechutnou a zákeřnou zbraň, která byla vyvinuta s těmi nejhoršími představitelnými úmysly. Látky typu Novičok vyvinuli v Sovětském svazu v sedmdesátých a osmdesátých letech. Odborníci jim říkají „série N“, která navazuje na německou „sérii G“ ze třicátých let a britskou „sérii V“ z padesátých let.


John Lamb. Kredit: Birmingham City University.
John Lamb.
Kredit:
Birmingham City University.

O těchto látkách toho nevíme zase tak mnoho. Dostupné informace pocházejí především od ruského chemika Vila Mirzajanova, který dnes žije ve Spojených státech. Ten se významně podílel na programu vývoje novičoků a v roce 1991 zveřejnil řadu informací o těchto látkách.


Novičok je organofosfát, podobně jako další bojové nervové látky. Funguje jako inhibitor acetylcholinesterázy a blokuje tím pádem rozklad neurotransmiteru acetylcholinu. V důsledku toho se nervová spojení zalijí acetylcholinem a svaly se stáhnou v nepřetržité křeči. Oběť novičoku přestane dýchat a zastaví se jí srdce. Smrt nastává po zalití plic kapalinou.


Novičoků zřejmě existuje celá řada typů. Vojensky nejvíce slibná by měla být látka A-232, zvaná Novičok-5. Některé novičoky jsou nesmírně smrtící, prý až osmkrát více než populární bojový nervový jed VX, který byl použit při loňské vraždě bratra severokorejského vládce Kima Jong-nama. Přitom k zabití člověka postačuje asi 10 miligramů VX. Zatím nejsou žádné informace o tom, že by byl nějaký novičok použit v boji nebo při vraždě. Je známý případ ruského vědce Andreje Železňakova, který se novičokem otrávil při nehodě ve vojenské laboratoři. Samotnou otravu sice přežil, ale látka mu rozvrátila celý organismus a zemřel po pěti letech živoření. Ukazuje se, že zasažení novičokem způsobuje trvalé a devastující zdravotní obtíže v celém těle, od ochrnutí svalů až po cirhózu jater. Vyhlídky přeživších nejsou nijak růžové. Použití takové látky na území cizího státu by se klidně mohlo stát důvodem k vyhlášení války anebo k provedení podobně odporného odvetného úderu.


Hospoda v Salisbury, kde zjistili stopy novičoku. Kredit: Sebastian Ballard.
Hospoda v Salisbury, kde zjistili stopy novičoku. Kredit: Sebastian Ballard.

Novičok je binární bojová látka, která vznikne smícháním dvou mnohem méně nebezpečných prekurzorů. Jako organofosfát je určitě podobný předcházejícím bojovým látkám jako je VX. Detailní struktura novičoků je ale záhadou. Novičoky byly vyvíjeny tak, aby splnily čtyři základní předpoklady: 1. uniknout detekci standardním vybavením NATO pro chemické látky, 2. proniknout standardní protichemickou ochranou NATO, 3. umožnit bezpečnou manipulaci před bojovým nasazením a 4. obejít pravidla Úmluvy o chemických zbraních. Oba prekuzory novičoku-5 mohou být vyráběny v továrnách na pesticidy či hnojiva, aniž by vzbudily větší pozornost.


Očividně jde o záludné svinstvo, které by mohlo natropit velké škody, pokud by o něm napadený protivník nic nevěděl. Díky statečnosti Mirzajanova a dalších lidí ale naštěstí už základní věci o novičoku známe a můžeme podnikat smysluplná opatření.
Novičok je skutečně sofistikovaná bojová látka, určená k boji proti vyspělým zemím, které disponují standardní protichemickou obranou. Složení a výrobní postupy novičoků jsou velice pečlivě střeženým tajemství, které Rusko zdědilo z trosek Sovětského svazu. Podle britské vlády i odborníků je vysoce nepravděpodobné, že by novičokem disponoval někdo jiný než Rusko a jeho armáda. Úspěch takové látky stojí na jejím utajení, což už naštěstí tak úplně neplatí.


Rozpoznání jedu použitého k otravě Skripalových bylo podle Martina Bolanda z australské Charles Darwin University velmi obtížné a rozhodně jde o velký úspěch. V podobných případech je nutné nejprve zjistit, jestli došlo k poklesu aktivity enzymu acetylcholinesterázy. Když se to potvrdí, tak pak odborníci zjišťují, o který z bojových jedů konkrétně jde. Pro novičoky neexistují standardní testy. Vědci zřejmě odebrali Skripalovým mozkomíšní mok, izolovali z něj acetylcholinesterázu a pak analyzovali strukturu molekuly, která byla k tomuto enzymu připojená, aby ho blokovala. Západní rozvědky zřejmě znají alespoň přibližnou strukturu novičoků, takže bylo možné jed určit.


Takhle nějak by měly vypadat novičoky. Kredit: Meodipt.
Takhle nějak by měly vypadat novičoky. Kredit: Meodipt.

Osud Skripalových je teď ve hvězdách. Podle odborníků ale jejich přežití není jisté. Pokud přece jenom přežijí, tak mohou očekávat závažné trvalé zdravotní následky. Jejich léčba je zřejmě obdobná jako u podobných bojových nervových jedů. Nejspíš dostávají atropin, který blokuje nepříznivé působení acetylcholinu v nervových spojích, pralidoxim pro obnovení aktivity acetylcholinesterázy, diazepam kvůli uvolnění křečí a podporu dýchání ventilátorem. To, že prozatím žijí, ukazuje podle Lamba na proniknutí jedu kůží anebo na jeho postupné uvolňování v těle.


Proč vraždit novičokem, když by bylo možné dotyčnou osobu prostě tradičně zastřelit nebo vyhodit do vzduchu? Podle Johna Lamba z britské Birmingham City University jde zřejmě o vzkaz Ruska civilizovanému světu, který má demonstrovat jeho možnosti. Dalším důvodem by mohlo být i to, že novičoky se jako binární látky snadno transportují a pašují do ciziny. Rusko samozřejmě veškerou svou účast na tomto pokusu o vraždu odmítá, věří jim ale jenom málokdo. Okolí místa činu v Salisbury je stále uzavřeno, protože nikdo na Západě zřejmě neví, jak dlouho bude novičok v prostředí nebezpečný. Velká Británie je podle všeho rozzuřená a připravuje tvrdá odvetná opatření.

Video:  Highly likely Russia behind spy attack, says Theresa May


Video:  Police: Russian spy was poisoned by nerve agent


Literatura

New Scientist 13. 3. 2018, Wikipedia (Novichok agent).


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:13.03.2018