O.S.E.L. - Nová technologie detekuje extrémně malé dávky chemických bojových látek
 Nová technologie detekuje extrémně malé dávky chemických bojových látek
Při zákeřných chemických útocích, jako byla otrava Skripalovych nebo bombardování města Dúmá, hraje velkou roli možnost pohotové a přesné detekce použitých bojových látek. Nová metoda infračervené spektroskopie to zvládá velmi dobře. Jistě by se velmi hodila inspektorům OPCW.

Chemické zbraně nejsou přijatelné. Kredit: CC0 Creative Commons.
Chemické zbraně nejsou přijatelné. Kredit: CC0 Creative Commons.

V poslední době jsme bohužel svědky velmi nebezpečného používání chemických bojových látek. Nedávný pokus otrávit bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dceru přímo v anglickém Salisbury ukázal, že extrémně toxické bojové látky se mohou objevit i zcela mimo horké válečné zóny, na ulicích měst. Nemluvě o tom, když chemické zbraně zasáhnou civilisty, jako v případě syrského města Dúmá.


V obou případech doprovází chemický útok mohutná vlna propagandy, která se snaží rozptýlit pozornost veřejnosti a světových médií. Proto je naléhavě nutné, aby vyšetřovatelé těchto zločinů měli k dispozici pokročilé technologie detekce použitých bojových látek, s nimiž bude možné rychle a spolehlivě zjistit, jaké látky byly při takovém útoku použity. Takové zjištění smete ze stolu všemožné konspirační teorie, které zamlžují mediální prostor.

Konstantin Vodopyanov. Kredit: University of Central Florida.
Konstantin Vodopyanov. Kredit: University of Central Florida.


Konstantin Vodopyanov z University of Central Florida a jeho spolupracovníci vyvinuli novou analytickou technologii, která vystopuje chemické látky v extrémně nízkých množstvích, podobných množství novičoku, který byl použit při otravě Skripalových. Jejich výzkum nedávno publikoval časopis Nature Photonics.


Technologie využívá poměrně novou metodu, která se označuje jako „dual-comb spectroscopy“. Zahrnuje dva lasery s paprsky infračerveného záření středních vlnových délek, které operují na velmi podobné opakovací frekvenci (repetiton rate). Tyto paprsky pročesávají vzduch, a když zasáhnou molekuly chemických látek, tak se molekuly rozvibrují na specifických frekvencích. Výsledkem procesu jsou charakteristické spektrální „otisky“ molekul, z nichž je možné odvodit, o jaké látky jde.


Izraelští specialisté během cvičení. Zasažení civilisté na tom bývají o dost hůře. Kredit: Ori Shifrin / IDF.
Izraelští specialisté během cvičení. Zasažení civilisté na tom bývají o dost hůře. Kredit: Ori Shifrin / IDF.

Americká armáda i další hráči, jimž jde o spolehlivou detekci chemických bojových látek, se již dlouhé roky snaží k tomuto účelu využít laserové technologie. Vodopyanov a spol. ale přicházejí s průlomem, protože jejich metoda detekce zachytí velmi malá množství bojových látek a udělá to snadněji a hlavně rychleji, než dosavadní srovnatelné analytické postupy. Nová technologie je tak citlivá, že v případě některých chemikálií detekuje jednu částici z miliardy (1 ppb). Rozeznala by prý jednu kapku hledané látky v plné nádrži o objemu asi tak 45 tisíc litrů.

Detekce metanu metodou dual-comb spectroscopy. Kredit: Sean Coburn/University of Colorado Boulder.
Detekce metanu metodou dual-comb spectroscopy. Kredit: Sean Coburn/University of Colorado Boulder.


V tuto chvíli laserový detekční systém zabírá asi tak metr čtvereční plochy. Podle Vodopyanova by ale brzy mohl být mnohem menší. Vědci zároveň potvrzují, že by s jejich metodou bylo možné detekovat i novičoky. Jenom bychom museli sehnat spektrální otisky takových látek, což by bylo komplikované, ale nikoliv nemožné.

VIDEO
Colloquium: Nathan Newbury


Bylo by skvělé, kdyby se Vodopyanovův detektor co nejdříve dostal k inspektorům Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a také k vojenským jednotkám protichemické obrany i k civilním zdravotníkům. Pohotová detekce použitých jedů v podobných případech rychle umlčí výmysly a také nasměruje inspektory při vyšetřování správným směrem. Podle Vodopyanova by jejich technologie možná i prozradila přesný původ použitých látek, například podle výrobních příměsí.


A nejde jenom o bojové chemické látky. Badatelé jsou přesvědčeni, že by jejich technologie mohla mít daleko širší využití. V medicíně by mohla posloužit například k analýzám dechu pacientů, v chemii zase k výzkumu dynamiky chemických reakcí. Uplatnění by jistě našla i ve výzkumu atmosféry nebo i při hledání života na cizích světech v okolním vesmíru.

Video:  Technology To Detect Dangerous Chemicals


Literatura
Defense One 30. 3. 2018, Nature Photonic 12: 209–214.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:20.04.2018