O.S.E.L. - Maličké biobaterie budou pohánět Internet věcí na jedno použití
 Maličké biobaterie budou pohánět Internet věcí na jedno použití
V internetu bude nakonec zapojeno úplně všechno. Senzory a elektroniku chytrých obalů pro výrobky na jedno použití by měly pohánět nové, k prostředí šetrné a hlavně laciné mikro biobaterie, které bude možné po použití prostě vyhodit.

Biobaterie pro Internet věcí na jedno použití. Kredit: Sean Choi.
Biobaterie pro Internet věcí na jedno použití. Kredit: Sean Choi.

V dohledné budoucnosti by měl internet prostoupit dokonce i věci na jedno použití. Spotřební výrobky budou vybaveny levnými senzory, které je zapojí do světové sítě. Tomuto fenoménu se přezdívá Internet věcí na jedno použití (IoDT, z anglického Internet of Disposable Things). Sítě nenápadných bezdrátových senzorů by měly propojit do internetu vlastně prakticky všechny věci. Internet věcí na jedno použití bude sledovat jejich pohyb, stav i poptávku, která se s nimi pojí.

 

Seokheun Choi. Kredit: Binghamton University, State University of New York
Seokheun Choi. Kredit: Binghamton University, State University of New York

Takový systém ale pochopitelně potřebuje nějakou energii. Seokheun Choi z americké Binghamton University a jeho spolupracovníci vyvinuli laciné mikro-biobaterie, které by mohly pohánět bezdrátové senzory Internetu věcí na jedno použití. Takový internet budou tvořit výrobky zabalené v levných a úsporných obalech taktéž na jedno použití, jejichž senzory budou fungovat levně, nicméně jen dočasně, a jejich práce skončí s vyhozením obalu, případně i výrobku.


Choi a spol. pracují na tom, aby takové levné senzory pro Internet věcí na jedno použití. Donedávna vyvíjeli malé mikrobiální palivové články. Do nich se ale nevešlo příliš mnoho energie a zároveň je bylo nutné doplňovat nákladným postupem. Proto se badatelé uchýlili k malý, pevným a levným mikrobiálním bateriím, jejichž použití by mělo být mnohem praktičtější.

 

Na obzoru je Internet věcí na jedno použití. Kredit: Dan Saelinger
Na obzoru je Internet věcí na jedno použití. Kredit: Dan Saelinger

Nová biobaterie využívá pevné prvky, které ji zaručují dobrou výdrž, a zároveň ji není nutné komplikovaně plnit živinami, jako v případě mikrobiálních palivových článků.

 

Soudobé systémy pro Internet věcí na jedno použití jsou podle Choie obvykle napájeny drahými a pro životními prostředí nebezpečnými bateriemi. To vede k vysokým nákladům podobných projektů i k nemalé zátěži životního prostředí. Nová biobaterie je podle svých tvůrců na jedno použití, šetrná vůči životnímu prostředí a hlavně levná. Choi a spol. na biobaterii dále pracují a teď se je snaží propojit se stejnosměrným měničem napětí (DC-DC converter).


Doufejme jenom, že zároveň s propojením všech věcí budou badatelé pracovat i na zabezpečení podobných systémů, jehož úroveň momentálně bývá spíše k smíchu. Kdyby se vzbouřily obaly od ubrousků nebo uzenin, byla by to hotová apokalypsa.

Video: Researcher is using bacteria, paper to create clean energy


Literatura
TechXplore 4. 6. 2019.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:16.06.2019