O.S.E.L. - Hvězdné války na obzoru? Čínští inženýři stvořili maličké plazmové meče
 Hvězdné války na obzoru? Čínští inženýři stvořili maličké plazmové meče
Nová technologie vytváří stabilní proudy plazmatu za běžné teploty a tlaku. Takové plazmatického proudu je možné se dotknout prstem, a přesto zabíjí mikroby nebo podporuje srážení krve.

Nového světelného nožíku z plazmatu je možné se dotknout prstem. Kredit: Fu et al., Applied Physics Letters, 2019.
Nového světelného nožíku z plazmatu je možné se dotknout prstem. Kredit: Fu et al., Applied Physics Letters, 2019.

Jen máloco v nás vyvolává tak intenzivní pocit science-fiction a nedosažitelných technologií, jako světelné meče ze světa Star Wars. Každý by se s ním chtěl rozmáchnout a přitom mají všichni za to, že se jim to zřejmě nepoštěstí. Jenomže, technologický pokrok dokáže zázraky. V Číně nedávno vyvinuli technologii, která se podobá světelnému meči asi nejvíce ze všeho, co jsme zatím viděli. Nebo alespoň světelnému nožíku. Navíc to není žádná nedosažitelná laboratorní vychytávka, ale technologie, co by se brzy mohla objevit na trhu.


University of Electronic Science and Technology of China, logo.
University of Electronic Science and Technology of China, logo.
Inženýři čínské University of Electronic Science and Technology of China našli způsob, jak vytvořit proud mikrovlnami generovaných iontů a udržet ho v podmínkách atmosférického tlaku a nízké teploty. Na rozdíl od podobných proudů elektricky nabitých částic, které byly doposud vytvářeny buď ve vakuu anebo za vysokých tlaků, tato technologie plazmatických proudů, označovaná jako APPJ (atmospheric pressure plasma jets), spoléhá na nadzvukové kapky stabilního plynu (plasma bullets), které fungují za běžného atmosférického tlaku.


Technologie plazmatických proudů APPJ (atmospheric pressure plasma jets). Kredit: Fu et al., Applied Physics Letters, 2019.
Technologie plazmatických proudů APPJ (atmospheric pressure plasma jets). Kredit: Fu et al., Applied Physics Letters, 2019.
Takové rychle letící „kulky“ plynu mohou být vytvořeny různým způsobem, jako třeba excitací částic plynu elektrickým proudem anebo elektromagnetickým zářením o nízkých frekvencích, jako jsou například mikrovlny. Takto vytvořené proudy plazmatu vydrží v běžných podmínkách, takže by se mohly uplatnit v rozmanitých aplikacích, které jsou z nějakého důvodu citlivé na teplotu. Wenjie Fu s kolegy používají technologii plazmatických proudů například k ionizování povrchů materiálů. Lékaři a zdravotníci by s nimi mohli sterilizovat poranění, čistit zuby anebo i napomáhat srážení krve.


Až doposud měly podobné proudy plazmatu jeden nepříjemný problém. Musely být stabilizovány, například trubičkou z materiálu, jako je křemen. Je to jako muset balit světelný meč do plastového obalu. Nebylo by to ani praktické, ani žádoucí. Fu s kolegy svůj systém založili na struktuře typu koaxiálního kabelu, díky čemuž nepotřebovali pro svůj proud plazmatu obal z křemenného skla. Výsledkem jejich úsilí je proud plazmatu, který může zabíjet mikroby nebo srážet krev a přitom je natolik chladný, že je možné se ho dotknout. Nebo je možné jeho teplotu zvýšit natolik, aby spálil lidské maso, samozřejmě pro účely chirurgického zákroku.


Zatím to jsou všechno jenom první krůčky nové technologie. Podle všeho ale funguje. V dohledné době by se již mohly objevit první aplikace. Nejspíš to nebudou světelné meče, ale spíše světelné skalpely pro lékaře. 

Literatura
Science Alert 28. 6. 2019, Applied Physics Letters 114: 254106.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:01.07.2019