O.S.E.L. - LINKY
 LINKY
Větší šance na úspěch umělého oplodnění díky českým vědcům, největší zrcadlo, protoindické písmo možná žádným písmem není, fascinace fosíliemi, největší zrcadlo pro družici, obojek odezírající pohyb hlasivek bez nutnosti mluvit nahlas, diamantové planety... Následuje další díl přehledu odkazů.


Při sanaci bývalých uranových dolů by mohl vznikat kamenec použitelný jako hnojivo.
Zdroj: Idnes
https://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A050418_135241_vedatech_madČím nás fascinují fosílie? Lze takový zájem vysvětlit nějak bezprostředně darwinisticky?
"Když mě fascinuje pohled na kámen, provrtaný důmyslnou, pravidelnou síti chodbiček a komůrek, ve kterých kdysi žily mořské houby, pak opravdu nevím, co mi tím chce vzdálená zkušenost mých genetických předků sdělit. Mám se tím snad inspirovat při stavbě svého obydlí, využít toho při výrobě užitečných předmětů?" tak a podobně uvažuje geolog Radek Mikuláš na serveru Science World.
https://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/9F905A648F79F289C1256F770049C719?OpenDocument&cast=1Základní představení TMS (transkraniální magnetická stimulace) a její potenciál jako léčebné metody.
Zdroj: VTM-Science
https://www.vtm.cz/Modules/VTM/StoryDetail.aspx?Id=833&SubPortalId=5&BackDrobná perlička - etymologie slova pivo a souvisejících termínů (slad, chmel...) na stránkách časopisu Vesmír (volná dostupnost článku může být časově omezena)
https://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=6255Česká společnost ExBio Praha, která původně vznikla v Ústavu molekulární genetiky, přišla s technologií, jež má zvýšit šanci na umělé oplodnění. Nová souprava umožňuje testovat embrya pěstovaná ve zkumavce na určitý antigen, a tak předem vyloučit ty, u nichž by byla následně nulová šance na úspěch.
Tisková zpráva na serveru Science World
https://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/061DE32CC030B181C1256FE3005CEC37Mohou ve vesmíru existovat diamantové planety, jejich kůra a plášť je tvořena spíše uhlíkem než oxidy křemíku?
Zdroj: Svět vědy
https://www.svetvedy.cz/zobraz_clanek.php?id=365Protoindické písmo možná žádným písmem v pravém slova smyslu, ale spíše pouze soustavou magických symbolů. Nová provokativní hypotéza vychází mj. z toho, že z civilizace v povodí Indu nebyla nalezena žádná vyobrazení písařů a souvisejících činností. A pokud se o písmo jedná, jaká je šance na jeho rozluštění? Skutečně jde o drávidský jazyk?
Zvukový záznam rozhovoru s indologem Janem Filipským ve formátu MP3 na stránkách magazínu Planetárium.
https://www.rozhlas.cz/sever/audio/_audio/00271124.mp3

A ještě jeden zvukový záznam - povídání o slunečních hodinách taktéž na serveru Planetárium.
https://www.rozhlas.cz/sever/audio/_audio/00273400.mp3Největší zrcadlo pro astronomickou družici bylo vybroušeno ve Finsku. Průměr má 3,5 metrů a bude použito pro družici Herschel Space Observatory, která má pozorovat velmi vzdálené hvězdy a galaxie.
Zdroj: Astro.cz
https://www.astro.cz/clanek/1965Vývoj mobilního telefonu, který by dokázal odezírat řeč bez toho, aby telefonující mluvil nahlas (podle okolností by se odezírání realizovalo buď pomocí speciálního obojku z pohybu hlasivek, nebo z pohybu rtů, časem snad přímo "odposlechem" mozku). Zájem má armáda (projekt sponzoruje americká armádní grantová agentura DARPA), technologie by se jistě uplatnila všude tam, kde nahlas mluvit nelze či se to nehodí.
Zdroj: Transhumanismus.cz
https://www.transhumanismus.cz/blog.php?time=050418#1565


Autor: Pavel Houser
Datum:19.04.2005 09:40