Hluboko v nitru Středních And na jihozápadním okraji Bolívii se tyčí monumentální stratovulkán Uturuncu s nejvyšším vrcholem ve výšce 6 008 metrů nad mořem. Obklopuje ho spousta vyvřelé lávy, která je svědkem mohutných erupcí. Uturuncu se ale říká „zombie vulkán,“ protože technicky vzato je už vlastně dávno mrtvý. Poslední erupce se tam odehrála asi před 250 tisíci let.
Současně se ale v sedle mezi dvěma nápadnými vrcholy vyskytují dvě aktivní fumarolová pole. Geologové tam rovněž v roce 1992 naměřili deformace povrchu a občas se tam chvěje země. Všechno to svědčí o tom, že vulkán Uturuncu ještě nevyhasl a že se kdesi v magmatických rezervoárech pod sopkou stále nachází žhavé magma.
Kolem Uturuncu žijí lidé, které pochopitelně zajímá, co je zdrojem neklidu na vulkánu a zda tam v dohledné době hrozí erupce. Mezinárodní tým, na jehož vedení se podílel Mike Kendall z University of Oxford, prozkoumal pohyb magmatu a plynů pod Uturuncu s tím, že by to mohlo osvětlit míru rizika erupce.
Badatelé využili seismické signály detekované z více než 1 700 zemětřesných událostí a s jejich pomocí zobrazili ve vysokém rozlišení takzvanou seismickou tomografií podzemí Uturuncu, vulkanický přívodní systém (volcanic plumbing system), v němž se pohybuje magma a plyny. Dospěli k tomu, že „zombie“ chování Uturuncu těsně souvisí s hydrotermálními pohyby kapalin a plynů pod kráterem spíše než s magmatem. Z toho plyne, že riziko bezprostřední erupce tohoto stratovulkánu je sice nenulové, ale současně velice malé.
##seznam_reklama##
Vulkanické přívodní systémy obvykle představují složitou síť magmatických rezervoárů a hydrotermálních systémů. Uturuncu sedí na největší známé soustavě rezervoárů magmatu na světě, vulkanickém komplexu Altiplano-Puna. Kendall s kolegy provedli zmíněnou seismickou tomografii a zjistili, jak je vulkán Uturuncu napojený na komplex Altiplano-Puna. Jsou přesvědčeni, že podobný postup bude možné uplatnit i na další potenciálně aktivní vulkány, kterých je přes 1 400.
Video: Uturuncu 6008m
Video: Mike Kendall - Seismic evidence for magma-assisted rifting in Ethiopia
Literatura