O.S.E.L. - V USA poprvé vypustili raketu s rotačním detonačním pohonem
 V USA poprvé vypustili raketu s rotačním detonačním pohonem
Venus Aerospace psali historii, když ve středu na Spaceport America v Novém Mexiku jako první v USA vypustili zařízení s rotačním detonačním pohonem a současně jako první na světě letěli s tímto pohonem, který měl vysoký tah. Vývoj hypersonických technologií pokračuje na plný plyn.

Historický test rakety s rotačním detonačním pohonem. Kredit. Venus Aerospace.
Historický test rakety s rotačním detonačním pohonem. Kredit. Venus Aerospace.

Hypersonické technologie jsou nesmírně lákavé. V současné době o ně usiluje celá řada výzkumných týmů, ať už akademických nebo ze soukromých společností. Mezi slibné technologie patří rotační detonační pohon, který využívá specifické spalování paliva a rovněž zachází s palivem velmi úsporně. Před pár dny dosáhla významného úspěchu společnost Venus Aerospace, která jako první ve Spojených státech vypustila raketu s rotačním detonačním pohonem.

 

Logo. . Kredit. Venus Aerospace.
Logo. . Kredit. Venus Aerospace.

Ve středu 14. května se odehrál krátký letový test tohoto pohonu, který proběhl v prostoru Spaceport America v Novém Mexiku. Podle spoluzakladatelky a výkonné ředitelky společnosti Sassie Dugglebyové to byla historický událost.

 

O rotačním detonačním pohonu se spekuluje už desítky let. Teď, jak se zdá, přichází jeho čas. Není to úplně první test, technologii už testují v několika dalších zemích. Venus Aerospace ale jako první použili motor tohoto typu s vysokým tahem.

Jak říká Dugglebyová, test pohonu mimo laboratorní prostředí přiblížil Venus Aerospace k dosažení jejich cíle, tedy hypersonické přepravy.

##seznam_reklama##

Jde o lety takovou rychlostí, že je možné doletět na opačnou stranu Země, tedy z Los Angeles do Tokya, za necelé dvě hodiny.

 

Rotační detonační start na Spaceport America. Kredit. Venus Aerospace.
Rotační detonační start na Spaceport America. Kredit. Venus Aerospace.

Pokud jde o průběh testu, Venus Aerospace nejsou příliš sdílní, jak by se ostatně dalo očekávat u revoluční technologie s jasným vojenským využitím. Testovací raketa s rotačním detonačním motorem o tahu cca 900 kilogramů odstartovala z kolejnicové rampy. Letěla zhruba minutu a půl a jak bylo v plánu, nepřekročila rychlost zvuku.

 

Vývoj rotačního detonačního pohonu pokračuje. Venus Aerospace směřují k hypersonickému dopravnímu letounu Stargazer M4, který by měl vozit pasažéry rychlostí Mach 4. Ten by měl využívat právě tento typ pohonu. Konkurence je veliká, ale určitě to stojí za to. Podle odhadů by měl globální hypersonický trh v roce 2030 přesáhnout objem 12 miliard dolarů.

 

Video: Venus Aerospace completes first US flight test of Rotating Detonation Rocket Engine

 

Video: 2024: A Year of Hypersonic Innovation

 

Literatura

Ars Technica 15. 5. 2025.

PR Newswire 14. 5. 2025.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:16.05.2025