Projekt StEnSea (Stored Energy in the Sea) odborníků Fraunhofer Institute již od roku 2011 zkoumá možnosti využít tlaku vody v mořských (nebo i sladkovodních) hlubinách ke krátkodobému či střednědobému ukládání obnovitelné energie ve velkých dutých betonových sférách, potopených na dno, stovky metrů pod hladinou.
Je to slušně divoký, leč podle všeho funkční koncept. Na mořské dno se potopí betonová bublina, která představuje plně nabitou fyzikální „baterii.“ Na bublině je umístěný ventil, skrz který se po jeho otevření dere dovnitř okolní voda. Proudící voda roztáčí turbínu generátoru a vyrábí elektřinu pro rozvodnou síť.
Betonovou bublinu je možné opět nabít energií. S využitím energie z rozvodné sítě se pumpami proti tlaku okolní vody vyčerpá voda z dutiny a v betonové bublině se tím pádem opět „uloží“ využitelná energie. Tento typ „baterií“ by mohl přispět ke stabilizaci sítě napájené obnovitelnou energií.
##seznam_reklama##
Podle tvůrců tohoto pozoruhodného konceptu má optimální betonová bublina pro tento účel tvar koule o průměru 9 metrů a hmotnosti 400 tun a je ukotvena k mořskému dnu v hloubce 600 až 800 metrů.
Tým Fraunhofer Institute již otestoval menší model této pozoruhodné baterie v evropském Bodamském jezeru na pomezí Německa, Švýcarska a Rakouska. Teď se připravují na potopení 3D tištěného prototypu v plné velikosti, k němuž by mělo dojít na konci roku 2026 u Long Beach, poblíž Los Angeles. Prototyp by měl generovat 0,5 MW výkonu a měl by mít kapacitu 0,4 MWh. Pro představu, to je energie pro jednu americkou domácnost na zhruba dva týdny.
V dohledné době by mělo dojít i na test gigantické betonové bubliny o průměru 30 metrů. Podle badatelů má technologie StEnSea globální potenciál pro uložení zhruba 817 tisícnGWh, což by stačilo pro 75 milionů evropských domácností na jeden rok.
Cena za ukládání energie tímto způsobem by měla být kolem 5,1 centů na 1kWh, při investicích 177 dolarů na 1kWh a při odhadu pro zařízení se šesti sférami o celkovém výkonu 30MW a kapacitě 120 MWh. Americké ministerstva energetiky investovalo do projektu 4 miliony dolarů. Čas ukáže, zda se investice vyplatila.
Video: Concrete Spheres for Energy Storage at the Bottom of the Ocean
Literatura