Čínská „soukromá“ společnost Jiutian ohlásila, že již letos v červnu (2025) zahájí letové testy nového velkého dronu, který rozhodně stojí za pozornost. Jak jízlivě píšou orientální média, tahle technologie určitě straší Spojené státy s jejich dosavadní vzdušnou nadvládou, tedy pokud tam na rozhodujících postech zbyl někdo, kdo dokáže seriózně vnímat taková rizika.
Patnáctitunový dron Jiutian SS-UAV s rozpětím křídel 15 metrů se objevil loni v listopadu (2024) na mezinárodní letecké výstavě China International Aviation & Aerospace Exhibition, známé též jako Airshow China v Ču-chaji, která je v posledních letech mimo jiné festivalem pozoruhodných dronových technologií. Původně se myslelo, že by tento dron páté generace měl přímo konkurovat americkým dronům jako je RQ-4 Global Hawk nebo MQ-9 Reaper. Nejspíš to ale byl omyl.
Je to přímo strategický dron, který by měl operovat ve výškách až 15 kilometrů a doletí do vzdálenosti 7 tisíc kilometrů, při výdrži až 36 hodin. Jiutian SS-UAV je podle všeho něco víc než jenom průzkumná platforma, což je u dronů podobné konstrukce obvyklé. Není to ani pouhý útočný dron, ale spíše mateřský dron s celým rojem mikrodronů, který funguje jako vzdušné velitelské centrum.
##seznam_reklama##
Podle čínských médií Jiutian SS-UAV uveze stovku malých dronů, čímž dramaticky zvyšuje jejich operační dosah. Kromě toho zajišťuje řízení hejna dronů, satelitní spojení, zpracování dat a výběr cílů v reálném čase, průzkum i elektronický boj. To všechno za letu ve velké výšce a s vysokou mírou autonomie. Měl by mít k dispozici kvantovou komunikaci, vodíkový pohon, stealth materiály a umělou inteligenci pro řízení hejn dronů. S tímto dronem je možné vypustit hejno smrtících sebevražedných dronů na ohromnou vzdálenost, prakticky kdekoliv na světě. Pod křídly navíc může nést přesně naváděnou munici, protiletecké rakety a další vybavení, které by se mohlo hodit.
Experti považují Jiutian SS-UAV za představitele celé nové kategorie dronů – řekněme vzdušné mateřské drony s velkou výdrží. Jsme svědky úsilí Číny přepsat pravidla vzdušné dominance novými typy platforem. Není těžké uhodnout, že tato snaha dnes míří především k Tchaj-wanu.
Dron letící ve výšce 15 kilometrů je dnes sice možné sestřelit, ale potřebujete k tomu špičkové systémy PVO s velice drahými raketami. Pokud Čína vyšle podobných dronů větší množství, přičemž každý z nich poveze hejno sebevražedných dronů, bude mít problémy každá protiletadlová obrana na světě.
Nelze přehlédnout raketovou rychlost vývoje tohoto stroje. Lze-li věřit dostupným informacím, koncept mateřského dronu pro roj malých dronů s umělou inteligencí se objevil teprve počátkem roku 2023. To znamená dva roky a pár měsíců do prvního zkušebního letu. Jak se zdá, Čína plnou parou podporuje odvážné vojenské inovace, což pro Západ není úplně dobrá zpráva.
Video: China’s Revolutionary Jiutian SS-UAV: The Future of Drone Warfare with AI-Powered Swarm Attacks
Video: China Revealed JiuTian Fifth-Gen Strike Drone to Rival US RQ-4 and MQ-9 Drones
Literatura