Kdo by nechtěl mít infrazrak a vidět tepelné záření ve svém okolí? I když to stále zní spíše jako science-fiction, tuhle terminátorskou vychytávku mohou zařídit pasivní kontaktní čočky, které jsou obohacené speciálními nanočásticemi.
Jak jsme psali na OSLU v roce 2019, výzkumný tým University of Science and Technology of China vyvinul nanočástice, které po vpíchnutí injekcí do sítnice myši zařídily, že dotyčné myši viděly záření v blízce infračervené oblasti spektra, která odpovídá zhruba rozsahu 750 až 1 400 nanometrů. Savci takové záření obvykle nejsou schopni vizuálně detekovat, pouze ho vnímají jako teplo.
Zní to zajímavě, ale injekce do sítnice je přece jenom hodně invazivní zákrok, který by se líbil jen málokomu. Čínský tým proto pokračoval ve vývoji a nedávno představil v podstatě stejnou technologii pro detekci blízce infračerveného záření, kterou ale adaptovali pro kontaktní čočky.
Použili nanočástice, které absorbují infračervené záření a konvertují ho na záření vlnových délek, jaké vnímá lidské oko, tedy přibližně 390 až 750 nanometrů. Tyto nanočástice obsahují zlato, fluorid sodíku a gadolinia, a také kationy ytterbia (Yb) a erbia (Er). Smíchali je s polymery, které se standardně používají k výrobě kontaktních čoček a jsou ohebné i netoxické.
Tvůrci poté kontaktní superčočky s infrazrakem otestovali u myší, a také na lidských dobrovolnících, kteří měli za úkol detekovat morseovku, vysílanou v podobě pulzů infračerveného záření. Pozoruhodné bylo, že dobrovolníci lépe vnímali infračervené záření přes zavřené oči, protože nedocházelo k rušení viditelným světlem, které přes zavřená oční víčka neprojde.
Čínský tým tím neskončil. V následujícím kroku upravili nanočástice tak, aby konvertovaly různé oblasti blízce infračerveného záření na viditelné světlo různých barev. Záření o vlnové délce 980 nm vnímali dobrovolníci modře, záření o vlnové délce 808 nm zeleně a záření s vlnovou délkou 1 532 zase červeně.
##seznam_reklama##
Čočky s infrazrakem díky této úpravě vytvoří zřetelnější obraz. Co je ještě lepší, podle tvůrců čoček by s touto technologií bylo možné řešit vizuální omezení barvoslepých lidí. V současnosti sice kontaktní superčočky vnímají jen blízce infračervené záření z LEDek, ale vědci intenzivně pracují na rozšíření jejich možností. Možných aplikací se nabízí nepřeberné množství.
Video: Superhuman Vision Now Possible: Scientists Create Lenses That See Infrared Light | GRAVITAS
Literatura