O.S.E.L. - Mezihvězdná promenáda: Sluneční soustavou sviští třetí mezihvězdný objekt
 Mezihvězdná promenáda: Sluneční soustavou sviští třetí mezihvězdný objekt
Robotický systém ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), který detekuje malé vesmírné objekty, objevil už třetího známého mezihvězdného návštěvníka. 3I/ATLAS, zřejmě kometa, se řítí rychlostí asi 58 km/s po dráze s nejvyšší excentricitou, s jakou jsme se doposud setkali.

3I/ATLAS (ještě před pár hodinami A11pl3Z). Kredit: Filipp Romanov.
3I/ATLAS (ještě před pár hodinami A11pl3Z). Kredit: Filipp Romanov.

První objevený mezihvězdný objekt vyvolal šok. Druhý vyvolal podezření, že mezihvězdné objekty nejsou ve Sluneční soustavě výjimečné. S třetím mezihvězdným návštěvníkem se podezření víceméně mění v jistotu. Ve středu 2. července (2025) ráno se v astronomických klubech rozezněly sirény, které ohlásily objev nového tělesa, které s velkou pravděpodobností přiletělo z mezihvězdného prostoru.

 

Předpovězená dráha 3I/ATLAS. Kredit: Catalina Sky Survey.
Předpovězená dráha 3I/ATLAS. Kredit: Catalina Sky Survey.

Po dvou potvrzených mezihvězdných objektech 1I/ʻOumuamua a 2I/Borisov se teď Sluneční soustavou řítí další podezřelý objekt, provizorně pojmenovaný A11pl3Z. Objevil ho systém Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) ve vzdálenosti 4,53 AU od Slunce. Astronomové mezitím vysledovali A11pl3Z na o něco starších snímcích systému ATLAS z 25. až 29. června. V současné době se pohybuje na hranici ocasu Hada (Serpens Cauda) a Střelce (Sagittarius).

 

Díky tomu mohli spočítat předběžnou dráhu objektu A11pl3Z, která je zcela extrémní. Dráha objektu má excentricitu zhruba 6,1, což je nejvyšší hodnota, s jakou jsme se u podobných těles setkali. Je téměř dvojnásobná oproti dosavadnímu rekordmanovi, objektu 2I/Borisov. Její inklinace je 175,1°, což by mohlo ukazovat na původ objektu v tenkém galaktickém disku.

 

Objev objektu 3I/ATLAS si připsal teleskop ATLAS-4, který pracuje na observatoři El Sauce v chilském Río Hurtado. Kredit: Millennium Institute of Astrophysics.
Objev objektu 3I/ATLAS si připsal teleskop ATLAS-4, který pracuje na observatoři El Sauce v chilském Río Hurtado. Kredit: Millennium Institute of Astrophysics.

Události se valí rychle. V průběhu psaní tohoto textu objekt získal oficiální jméno 3I/ATLAS a objevily se zprávy, že jeví určitou kometární aktivitu, takže se o něm teď mluví jako o mezihvězdné kometě. Jak uvedl Marshall Eubanks z Asteroid Initiatives pro platform Universe Today, 3I/ATLAS se pohybuje velice rychle, mezihvězdnou rychlostí asi 58 kilometrů za sekundu, téměř dvojnásobkem rychlosti 2I/Borisov. Pro srovnání, Voyager 1 letí rychlostí asi 16,9 km/s.

 

Podle současných odhadů proletí 3I/ATLAS periheliem své dráhy 29. října a zhruba tři týdny mine Mars ve vzdálenosti 0,2 AU. Všichni jednohlasně zdůrazňují, že 3I/ATLAS nepředstavuje hrozbu pro Zemi, kterou mine ve vzdálenosti 1,35 AU. Současně je ale jasné, že v podstatě žijeme na mezihvězdné střelnici, a že jsme vystaveni riziku, o němž jsme doposud nevěděli, které, bohužel, s dnešními technologiemi není možné předpovědět na dlouhou dobu dopředu.

##seznam_reklama##

Bylo by velmi fascinující mezihvězdné objekty prozkoumat na vlastní oči robotických sond a odebrat tam vzorky. K tomu ale bude nutné vybudovat vesmírnou infrastrukturu, která by byla na podobné akce předem připravená. Prozatím se musíme spokojit s pozorováním výkonnými teleskopy, jako je Vesmírný dalekohled Jamese Webba anebo čerstvě zprovozněná Observatoř Very Rubinové. Pokud by ovšem 3I/ATLAS najednou začal brzdit nebo měnit dráhu, bude z toho úplně jiný příběh.

 

Video: BREAKING: New Interstellar Object Candidate in our Solar System!

 

Literatura

Universe Today 2. 7. 2025.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:03.07.2025