O.S.E.L. - Příšera z Pochajského moře: Čína vyvíjí záhadný ekranoplán
 Příšera z Pochajského moře: Čína vyvíjí záhadný ekranoplán
Z Číny „unikly“ záběry doposud neznámého ekranoplánu, na němž v Číně zřejmě pracují. Nevíme o něm zatím téměř nic, jen že je poměrně velký a že má cool přezdívku Příšera z Pochajského moře. Jde o další technologii, která je očividně určená pro operace v „horkých vodách“ Jihočínského moře.

Bohai Sea Monster. Kredit: Chinese interner via TWZ.
Bohai Sea Monster. Kredit: Chinese interner via TWZ.

Když zkřížíte letadlo se vznášedlem a lodí, dostanete ekranoplán (anglicky WIG, wing in ground effect). Při pohybu využívá dynamický přízemní jev, kdy dochází k omezení indukovaného odporu křídla blízkostí povrchu země či vody a současně se mezi nosnými plochami a povrchem vytváří „nosný polštář.“

 

Ekranoplány se mohou pohybovat několik metrů nad hladinou rychlostí až 500 km/h. V případě potřeby se dokáže vznést a například přeletět překážku. To je předurčuje spíše k vojenskému využití. Původně byly považovány za velmi slibné pro překvapivá vylodění. Ekranoplán se do značné míry vyhýbá radarům, také sonarům, vyhne se minám a protiponorkovým sítím. Nelze ho zasáhnut torpédy ani většinou střel, zranitelný je hlavně leteckými řízenými střelami.

 

Čínský ekranoplán na molu. Kredit: Chinese internet via TWZ.
Čínský ekranoplán na molu. Kredit: Chinese internet via TWZ.

S ekranoplány experimentoval hlavně Sovětský svaz, ale ukázalo se, že vývoj takové technologie je poměrně tvrdý oříšek. Nikdy se příliš neprosadily. Dnes ve vývoji těchto pozoruhodných strojů pokračuje Rusko a ve světě dochází k jejich určité renesanci. Americká DARPA již několik let vyvíjí těžký ekranoplán Liberty Lifter pro přepravu nákladu i osob na velkou vzdálenost.

 

Teď se ukázalo, že s ekranoplánem experimentuje i Čína. Jak už to s čínskými vojenskými technologiemi bývá, téměř nic konkrétního o tomto novém ekranoplánu nevíme. Není ani jasné, jaký je jeho pohon. Na snímcích to vypadá, že by mohl být tryskový, ale není to jednoznačné. Protože není zachycen v letu, mohl být pouze bez instalovaných vrtulí. Snímky ale každopádně nejsou příliš kvalitní.

 

Čínský obojživelný hydroplán AG600. Kredit: Chinese internet via TWZ.
Čínský obojživelný hydroplán AG600. Kredit: Chinese internet via TWZ.

Zároveň, opět typicky pro Čínu, je jasné, že nejde o žádný náhodný „únik informací.“ Z totalitního režimu vybaveného moderními technologiemi informace jen neunikají. Čína chtěla dát najevo, že má ekranoplán k dispozici. Čas ukáže, jak to s jejich ekranoplánem vlastně je.

 

Pro veřejnost jako první objevil ekranoplán na snímcích čínských médií známý námořní analytik HI Sutton. Stroj pozoruhodné konstrukce je zachycený na snímku na molu kdesi na pobřeží Pochajského moře a Sutton ho pohotově pokřtil na Bohai Sea Monster, Příšeru z Pochajského moře. Pro ekranoplány jsou podobné přezdívky zvykem, jak ukazuje například neúspěšný sovětský projekt gigantického ekranoplánu KM, přezdívaný Caspian Sea Monster, v době vzniku největší letoun světa.

##seznam_reklama##

Pokud jde o Příšeru z Pochajského moře, dnes už je snímků k dispozici víc. Velikosti je zhruba podobná masivnímu obojživelnému hydroplánu AVIC AG-600 Kunlong, který Čína představila před desetiletím. U tohoto hydroplánu všichni předpokládají, že je určený pro především zásobovací, pátrací a záchranné mise v „horkých“ vodách Jihočínského moře. Ekranoplán by měl zvládat podobné úkoly v pobřežních vodách a jak již bylo řečeno, mohl by mít i slušný ofenzivní potenciál nebo by se mohl podílet třeba na protiponorkových operacích.

 

Video: China Unveils 'Bohai Sea Monster'

 

Video: Caspian Sea Monster Ekranoplan Flight Video

 

Literatura

TWZ 5. 7. 2025.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:07.07.2025