O.S.E.L. - Baryonové akustické oscilace naznačují, že Mléčná dráha sedí v prázdnotě
 Baryonové akustické oscilace naznačují, že Mléčná dráha sedí v prázdnotě
Pokud se Mléčná dráha nachází poblíž centra vesmírné prázdnoty o poloměru asi 1 miliardy světelných let, vyřešilo by to trable s Hubbleovou konstantou. Jak to ale zjistit? Analýza baryonových akustických oscilací, otisků zvukových vln z doby těsně po Velkém třesku ukazuje, že na hypotéze prázdnoty něco je.

Nachází se Mléčná dráha uvnitř prázdnoty? Kredit: Moritz Haslbauer & Zarija Lukic, CC BY-SA 4.0.
Nachází se Mléčná dráha uvnitř prázdnoty? Kredit: Moritz Haslbauer & Zarija Lukic, CC BY-SA 4.0.

Kosmologie je v krizi. Tedy je v krizi prakticky neustále, ale tentokrát to jde až na dřeň, kvůli patálii s Hubbleovou konstantou (Hubble tension). Hubbleova konstanta, která vyjadřuje poměr vzdálenosti objektu někde v hlubokém vesmíru a rychlostí jeho vzdalování kvůli rozpínání vesmíru, totiž zcela tvrdošíjně a zavile vychází asi o 10 procent vyšší, než kolik předpovídá standardní model vesmíru Lambda-CDM.

 

Idranil Banik. Kredit: I. Banik.
Idranil Banik. Kredit: I. Banik.

Někde se tam zřejmě skrývá systematická chyba, kterou je nutné odhalit. Nedávno jsme na OSLU psali o možném řešení, které by spočívalo v tom, že celý vesmír velice pomalu rotuje. Jiný pozoruhodný nápad, o němž jsme na OSLU psali v roce 2023, navrhl se svými kolegy Idranil Banik z University of Portsmouth. Podle nich bychom se i s celou Mléčnou dráhou mohli nacházet poblíž centra vesmírné prázdnoty (local void).

 

Jak Banik vysvětluje, v takovém případě by byla hmota gravitací přitahována k vnějšímu povrchu okraji s vyšší hustotou a prázdnota se by se dál vyprazdňovala. Kvůli tomuto procesu by se zdálo, že je rozpínání vesmíru rychlejší a Hubbleova konstanta vyšší, o zmíněných 10 procent. Aby tento scénář fungoval, musela by Mléčná dráha být plus mínus uprostřed prázdnoty o poloměru asi 1 miliardy světelných let, jejíž hustota je asi o 20 procent nižší než průměrná hustota celého vesmíru.

##seznam_reklama##

Problém je, že taková prázdnota je pro soudobou kosmologii dost kontroverzní. Nesedí na předpoklady pro standardní kosmologický model, podle nichž má být vesmír na tak velké škále v podstatě uniformní.

 

Logo. Kredit: University of Portsmouth.
Logo. Kredit: University of Portsmouth.

Banik s kolegy teď ale získal podporu od baryonových akustických oscilací (BAO, baryon acoustic oscillation), otisků akustických vln z doby těsně po Velkém třesku. Jejich výzkum, který v těchto dnech představili na National Astronomical Meeting (NAM 2025) v Durhamu, ukázal, že model s prázdnotou sedí mnohem líp na pozorování reliktního záření vesmírným dalekohledem Planck. Je to slibný začátek, ale hotovo není ani zdaleka. Podobně kontroverzní hypotézy je nutné ověřit s výjimečným úsilím. Časem se snad dozvíme, jsme-li v prázdnotě nebo nikoliv.

 

Video: What's Causing the Hubble Tension?

 

Literatura

Royal Astronomical Society 8. 7. 2025.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:11.07.2025