O.S.E.L. - Auriga Space vyvíjejí maglev pro odpalování raket na oběžnou dráhu
 Auriga Space vyvíjejí maglev pro odpalování raket na oběžnou dráhu
Klasické nosné rakety jsou zdlouhavé na přípravu, velmi neefektivní, a hlavně hrozně drahé. Na zajímavé alternativě pracují Auriga Space, kteří hodlají vypouštět rakety s minimem paliva pomocí maglevové rampy. Pokud projekt uspěje, budou startovat na orbitu rychlostí Mach 6.

Technologie orbitálního maglevu. Kredit: Auriga Space.
Technologie orbitálního maglevu. Kredit: Auriga Space.

Žijeme sice už ve druhém desetiletí jednadvacátého století, ale stále máme velké problémy přepravovat lidi i náklad na orbitu. Je to komplikované a drahé. Není divu, že oběžná dráha je v podstatě pustá a prázdná, pokud jde obytné prostory nebo průmyslová zařízení. Na orbitu létají velké rakety s malým nákladem, ale se spoustou paliva. Není to příliš efektivní, ani když jsou části takových raket opakovaně použitelné.

 

Ilustrace laboratorního demonstrátoru Prometheus. Kredit: Auriga Space.
Ilustrace laboratorního demonstrátoru Prometheus. Kredit: Auriga Space.

Naštěstí jsou i jiné možnosti, na nichž se intenzivně pracuje. SpinLaunch vyvíjejí futuristickou centrifugu pro neživý náklad a mají za sebou úspěšné testy. Green Launch zase před pár lety udivili hypersonickým plynovým dělem, teď ale o nich není moc slyšet.

 

Nově se k těm výstředním projektům přidává americká společnost Auriga Space, která hodlá vypouštět rakety s nákladem na orbitu (téměř) bez raketového paliva, ale s maglevem v podobě startovací rampy s výkonnými elektromagnety. Rampa by měla urychlit raketu na Mach 6 a hypersonickou rychlostí ji vyslat do vesmíru. Nedávno sehnali na vývoj maglevové rampy 6 milionů dolarů.

 

Logo. Kredit: Auriga Space.
Logo. Kredit: Auriga Space.

Maglevová rampa, pokud projekt uspěje, by měla ušetřit téměř veškeré palivo, které obvykle potřebuje raketa k letu na orbitu. Využije pouze malé množství paliva, s nímž provede závěrečný manévr na požadovanou oběžnou dráhu. Další ohromnou výhodou maglevu by mělo být, že rampa bude rychle opětovně použitelná. Donedávna by taková technologie nejspíš nefungovala, podle Auriga Space už ale technologický pokrok dospěl dost daleko.

 

Auriga Space plánují, že příští rok spustí laboratorní rampu Prometheus a venkovní testovací rampu Thor. Pokud vše půjde podle plánu, časem by měl vzniknout orbitální maglev, jemuž Auriga Space říkají Zeus. Ten by mohl vypouštět rakety na orbitu prakticky každý den.

##seznam_reklama##

Každopádně jde o zajímavý nápad, který by mohli využít komerční zákazníci jako levnější variantu pro přepravu menších nákladů na orbitu. Rýsuje se i vojenské využití, které by zahrnovalo velmi rychlý transport nákladu na orbitu v případě potřeby, navíc poměrně nenápadný, na rozdíl od klasického letu nosné rakety. Bude velmi zajímavé sledovat, jak Auriga Space dopadnou.

 

Video: Unbelievable Technology: See the Magic Behind Maglev Trains

Literatura

Interesting Engineering 16. 7. 2025.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:19.07.2025