Čína kontroluje asi 90 procent celosvětových dodávek vzácných zemin, včetně těžby a úpravy potřebných surovin. Většina neodymu, dysprosia, terbia a dalších podobných látek, které končí v elektromotorech, dronech, větrných turbínách nebo třeba chytrých telefonech, tím pádem představuje ohromnou páku, za kterou může Čína zatáhnout, kdykoliv bude chtít.
Západ se musí, ve svém vlastním zájmu, snažit tenhle destruktivní monopol co nejvíce narušit, i když, přiznejme si to, mu to zatím jde jako psovi pastva. Teď se snad konečně blýská na lepší časy, díky kalifornské společnosti Conifer Motors. Snaží se vydělit z rovnice vzácné zeminy a vyrábějí elektromotory z jednoho z nejběžnějších prvků na Zemi, ze železa.
Podobné pokusy se odehrály již dříve, ale magnety založené na železu byly považovány za příliš slabé na to, aby mohly nabídnout nějaké pořádné aplikace. Conifer ale použil trik, který znamená průlom – design elektromotoru s axiálním magnetickým tokem (axial-flux design).
Většina elektromotorů používá radiální tok (radial-flux). Jsou válcové s magnety otáčejícími se kolem centrální hřídele, díky čemuž jsou jednoduché a spolehlivé. Axiální elektromotory jsou spíše podobné plochému disku. Obecně mají nižší otáčky a produkují větší točivý moment. Axiální elektromotory jsou vlastně dost stará technologie z 19. století. Experimentoval s nimi i Nikola Tesla, ale nikdy se neprosadily.
Ve 21. století máme k dispozici spoustu moderních technologií a zkušeností, které mohou vrátit axiální elektromotory do hry a jako bonus vyřadit zmíněné vzácné zeminy. Conifer se (zatím) nesnaží proniknout na trh s ¨klasickými" elektromobily. Soustředí se na menší motory o výkonu do 25 koňských sil (18,65 kW), které lze využít pro rozmanitá zařízení, větráky, pumpy, nástroje či rozmanitá adrenalinová či městská elektrovozidla.
##seznam_reklama##
Jednoduchý design motoru i celého pohonu, nižší ztráty energie při přenosu, nižší náklady, a hlavně nahrazení vzácných zemin železem dělají z tohoto typu elektromotoru slibnou záležitost.
Video: Explainer Animation
Literatura