O.S.E.L. - SARS - 16. dubna
 SARS - 16. dubna
Amoy Gardens – noční můra HongkonguObytný blok Amoy Gardens straší celý Hongkong. Nejprve tu došlo k nakažení velkého počtu obyvatel, mezi kterými se choroba šířila bez ohledu, jestli tito lidé spolu přišli do styku nebo ne. Teď mají lékaři podezření, že virus v Amoy Gardens je poněkud „divočejší“ variantou už beztak notně divokého koronaviru vyvolávajícího SARS.

Šíření choroby SARS v hongkongském obytném bloku Amoy Gardens  zůstává záhadou. V podezření byli švábi, což tak trochu napovídá o hygienických podmínkách, v jakých obyvatelé tohoto bloku žijí. Ve hře je stále i netěsné odpadní potrubí, protože kontaminace lidskými výkaly byla prokázána nejen na toaletách, ale dokonce i v kuchyních bytů. To je jen další důkaz, že středoevropský hygienický standard je realitě Amoy Gardens na hony vzdálen.


V Hongkongu se chorobou SARS zatím nakazilo 1232 lidí a z toho plná čtvrtina (zhruba 320) bydlí v Amoy Gardens. Z 56 obětí choroby jich na obyvatele tohoto bloku připadá 7. Mikrobiolog Yuen Kwok-young je přesvědčen o vyšší agresivitě viru z Amoy Gardens. Tady jsou jeho argumenty:


Obyvatelé Amoy Gardens mají těžší průběh onemocnění. Až pětina jich musí být na umělé ventilaci (u jiných obětí SARS je to „jen“ 10%). Také zdravotnický personál nakažený od lidí z Amoy Gardens má těžší průběh onemocnění. U pacientů z „bloku hrůzy“ provází SARS  v 60% případů i silné průjmy (ostatní pacienti je mají průjmy jen ve 20% případů).


Možnost, že se v Amoy Gardens vyvinul agresivnější kmen nevylučuje ani Julie Gerberdingová, ředitelka amerického Centra pro kontrolu chorob. Je ale možné, že na vině je i odlišný způsob nákazy. Většina pacientů se nakazí vdechnutím viru, ale obyvatelé Amoy Garden zřejmě virus polkli s potravou a virus se jim dostal do trávícího traktu.Až dvacet procent pacientů nakažených v hongkongském obytném bloku Amoy Gardens skončí na umělé ventilaci plic. Je to důkaz, že virus z tohoto zdroje nabírá na agresivitě?


 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:16.04.2003