O.S.E.L. - Očekávání sexu zvyšuje plemenný potenciál
 Očekávání sexu zvyšuje plemenný potenciál
Může trénování sexu udělat lepšího plemeníka? U křepelek se to tak jeví. Když výzkumníci dali křepelčí kohouty do prostředí, které měli asociované s pářením, měli trénovaní kohouti více potomků. Naskýtá se otázka, zda takové učení by nebylo přínosem v chovu ostatních zvířat. Případně zda se takový efekt týká i lidí.


 

 

Michael Domjan, University of Texas

Jako první demonstroval podmíněný reflex Ivan Petrovič Pavlov. Šlo tehdy o slintající psy a celé události už je více než sto let. Pro ty mladší se uvést, že tehdy šlo o krmení psů, při kterém jim zvonili na zvoneček. Po určité době stačilo psům zazvonit a ti slintali, i když o žádné žrádlo nešlo. Od té doby byla spáchána celá řada výzkumných prací na téma jak se podmíněné reflexy tvoří, ale jen několik se jich zaměřilo na to, proč by se mohly tvořit.

Ivan Petrovič Pavlov

 

Psycholog Michael Domjan se svými spolupracovníky z University of Texas v Austinu se rozhodl dát odpověď právě na tu druhou otázku. Šel na to z evolučního pohledu - jestliže vytvoření reflexu zlepšuje reprodukci, potom by se takový znak měl v populaci šířit.

 


Vědci vymysleli pokus na kohoutech. Vzali kohouty křepelek, kteří byli dosud chováni v klasických klecích.  Buďto je dali do klece kde stěny klece byly natřeny na zeleno, nebo do klece s mírně nakloněnou podlahou. Zde je nechali pět minut. a po této proceduře je vždy dávali k jejich družkám, aby se s nimi spářili. Po pěti dnech tohoto romantického tréninku, udělali u poloviny z nich změnu. Žádné stěny na zeleno, nebo nakloněná podlaha, ale přemístění do kohoutům neznámé klece.  Pak následoval, jako obvykle, přenos do klece k obvyklým hrátkám.

 

 

Leigh W. Simmons, Univ. of Western Australia

Normálně, když se dva kohouti páří s jednou slepicí, má každý 50% šanci, že u vylíhlého potomstva bude otcem. Test na paternitu ale ukázal, že vliv podmíněného reflexu způsobil posun otcovství ve prospěch trénovaných, na 72%. Téměř o čtvrtinu!
Domjan to považuje za důkaz toho, že přes psychologickou stránku věci kohouti dokázali, že jejich spermie byly v konkurenci úspěšnější. Zřejmě u nich vhodné podmínky navodily zvýšenou koncentraci spermií v ejakulátu, nebo jeho větší „dávkování“. 
Mysleli jsme si, že rozmnožování je u zvířat především pudová záležitost, vedená instinktem. Pokus ukázal, že učení v něm hraje stejně významnou roli. Podle Domiana jeho výsledky také dávají odpověď na to, proč Pavlov mohl pozorovat své podmíněné reflexy u psů. Jde o evolučně konzervovanou záležitost.

Zvětšit obrázek
Trénovaní křepeláci jsou mnohem úspěšnějšími plemeníky.

Podle jiných psychologů jsou výsledky pokusů Domiana velmi zajímavé a již se těší, zda podobný vliv se bude projevovat také pro samice. Vůbec nepochybují, že Domiana to také napadlo a že už v tomto směru má pokus rozjetý.

 

Zajímavé na tom je také to, že na něco podobného, co v USA zjistil pan Domian, přišel také pan Simons v Australii. Ten před časem tvrdil, že když samci vyhodnotí situaci tak, že by jejich samice mohla kopulovat s jiným samcem, snaží se zvýšit své šance na předání genů dalším pokolením. A že na to jdou zvýšeným počtem pohyblivých spermií v ejakulátu. Jediným rozdílem na tom je, že v Australan pracoval s mnohem inteligentnějšími kohouty a že místo koukání do zelena je nechal koukat na porno.
Podrobnosti pokusu Simonse jsou zde.


Pramen: Psychological Science

 


Autor: Josef Pazdera
Datum:07.09.2007