O.S.E.L. - Ryba s penisem na hlavě
 Ryba s penisem na hlavě
Ve Vietnamu v déltě řeky Mekong objevili rybku, která má poněkud nezvykle uložené pohlavní orgány – na hlavě. A řiť má těsně vedle "úst". Dostala jméno Phallostethus cuulong.


 

Nový druh  ryby jako první objevil japonský biolog Koichi Shibukawa. V síti mu dva centimetry dlouhá a průsvitná rybka uvízla již v roce 2009. Od té doby ji studuje spolu s vietnamslými kolegy Tran Dac Dinh a Tran Xuan Loi  z Can Tho University. Novinkou je toto stvoření pouze pro nás a biology, místní lidé ji samozřejmě znaji od nepaměti. Že ten výstupek je penis ale netušil nikdo.

 

Phallostethus cuulong. (Foto: Koichi Shibukawa, Tran Dac Dinh and Tran Xuan Loi)  

 

Evoluční původ neobvyklé lokalizace reprodukčních orgánů je stále nejasný. Vědci předpokládají, že kostěný hřebínek (ctenactinium), který mají jen samečci, slouží k pevnému uchopení samičky aby jí mohl oplodnit vajíčka - jikry, a to uvnitř jejího těla. Většina ryb to dělá, až po vypuštění jiker do vody.
Domovinou rybičky je jihovýchodní Asie a je 22. členem z rodu  Phallostethus, ti ostatní v sexu tak extravagantní nejsou.

 

   

Další obrázky, včetně pohledu na utváření orgánů samičky najdete zde
https://rt.com/news/penis-headed-discovered-vietnam-865/
Na obrázku samičky stojí za povšimnutí, že anální otvor se nachází ještě kraniálněji, než vstup do urogenitálního traktu.

 

Pramen: Zootaxa, July 3

 


Autor: Josef Pazdera
Datum:30.08.2012 01:14