O.S.E.L. - Pozvánka na Evropský týden mozku (4. – 8. března)
 Pozvánka na Evropský týden mozku (4. – 8. března)
V nadcházejícím týdnu máte unikátní možnost prožít přednášky našich špičkových neurovědců v budově Akademie věd ČR.


 

Zvětšit obrázek
Evropský týden mozku v ČR. Kredit: Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.Světový výrobce náprav a hřídelí Dana Corporation se neorientuje jen na stroje. Soukromá dobročinná organizace sídlící v New Yorku Dana Foundation již desítky let podporuje vědu a vzdělávání, zejména v neurovědách. Mimo jiné financuje neziskové organizace jako je Dana Aliance for Brain Initiatives v severní Americe anebo místní European Dana Aliance for the Brain (EDAB). Na těchto akcích se v mnoha zemích setkávají vědci studující mozek ze všech možných stran a představují svůj výzkum veřejnosti.V České republice se Evropský týden mozku bude konat již po patnácté a na jeho realizaci se podílejí Ústav experimentální medicíny AV ČR, Česká společnost pro neurovědy a Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., kteří tímto srdečně zvou všechny zájemce.

 

Letos se přednáší v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, v místnosti 206 za organizační podpory Střediska společných činností AV ČR, v. v. i. Připravený program je nabitý vědeckými celebritami a zahrnuje celou řadu horkých témat a technologií moderní vědy o mozku. Řeč bude například o funkční magnetické rezonanci mozku, neurochirurgii, kmenových buňkách v léčbě mozku, emocích, duševních poruchách, spánku či bolesti.

 

Zvětšit obrázek
Budova Akademie věd ČR, kde Evropský týden mozku proběhne. Kredit: Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.
 
 
Zvětšit obrázek
Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Přednášet bude o kmenových buňkách a biomateriálech v léčbě mozku. Kredit: ÚEM AV ČR.
 
Zvětšit obrázek
Řeč bude právě o něm. Kredit: National Institute for Aging, Wikimedia Commons.
 
Zvětšit obrázek
Ústředí Dana Corporation v Ohiu. Kredit: Dwight Burdette, Wikimedia Commons.

 

Přednášky v tomto roce také obohatí dokumentární filmy z oblasti neurověd, které poskytlo AFO – Academia Film Olomouc. Film „Tajný život mozku – Mozek teenagerů“ (USA, 2002) představuje lidský mozek v riskantním a nesmírně bouřlivém období dospívání po úderu puberty. „Můj skvělý mozek: Náhodný génius“ (Velká Británie, 2007) zase představuje těžký úděl géniů, kteří jsou v jistých věcech výjimeční, ale jinak v každodenním životě trpí.


Evropský týden mozku 4.-8. března 2013


Video

 


 


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:02.03.2013 21:34