Solární panely na střeše: Zlatý důl, nebo černá díra na peníze?  
Fotovoltaika láká příslibem úspor i ekologie, ale vyplatí se skutečně investice do slunce na střeše? Podívali jsme se na čísla stará i nová a ptáme se, zda je návratnost jistá, či jen zbožným přáním.

Snad každý majitel rodinného domu v posledních letech alespoň na chvíli zvažoval, zda si na střechu nepořídit ty lesklé panely, co slibují elektřinu skoro zadarmo. Zelená dohoda za rohem, ceny energií tančící kozáčka a soused, co se chlubí nižšími účty – pokušení je silné. Fotovoltaické elektrárny (FVE) se staly symbolem moderního, ekologicky smýšlejícího bydlení. Jenže, jak už to bývá, ďábel se často skrývá nejen v detailu, ale i v účetnictví. Vyplatí se tedy tahle technologická vymoženost běžnému smrtelníkovi v České kotlině, nebo jde spíše o drahý koníček s nejistým výsledkem? Podívejme se na věc střízlivýma očima ekonoma, který si právě sundal růžové brýle.

 

Zlatá horečka a kocovina: éra výkupních cen

Pamatujete na léta kolem roku 2010? To byla doba, kdy se zdálo, že Česká republika našla nevyčerpatelný zdroj bohatství – slunce. Stát tehdy, ve snaze dohnat evropské trendy a naplnit jakési závazky, nabízel tak štědré výkupní ceny za elektřinu z FVE, že se investice jevila jako sázka na jistotu. Kdo měl volný pozemek nebo střechu, neváhal. Bakalářská práce Michaely Zahrádkové z roku 2017 analyzovala právě tuto éru na příkladu tří investorů, kteří své systémy spustili v roce 2010.

Její zjištění potvrzují tehdejší optimismus:

  • Návratnost: Prostá doba návratnosti se u sledovaných případů pohybovala mezi 10 a 13 lety.
  • Financování: Kdo měl vlastní kapitál, vrátil si investici rychleji (cca 10 let), kdo si vzal leasing, počkal si déle (cca 13 let). Logické, že? Bankéř se taky potřebuje na slunci ohřát.
  • Faktory: Ukázalo se, jak klíčové je umístění. Investor Y, ač měl výkonnější systém než soused X, dosahoval nižších výnosů kvůli částečnému zastínění nedalekým kopcem. Geografie zkrátka neošálíš.

Tehdejší systém byl jednoduchý: vyrob a prodej vše do sítě za garantovanou, velmi slušnou cenu na 20 let. Ráj na zemi? Možná. Ale jak už to u nás bývá, ráj netrval věčně. Následovala smršť legislativních změn, regulací, zavedení solární daně a všeobecné vystřízlivění. Kdo zaváhal, měl smůlu. A kdo nezaváhal, často bojoval s byrokracií a pocitem, že pravidla hry se mění za pochodu – což, přiznejme si, je u nás tak trochu národní sport. Zahrádková trefně poznamenala i tehdejší absurdistán v podobě povinných poplatků za recyklaci panelů – tedy platit za likvidaci něčeho, z čeho se dá získat cenná surovina. Inu, logika úředního šimla.

 

Moderní fotovoltaický systém na střeše rodinného domu představuje investici do budoucnosti... nebo jen do účtů za elektřinu? Zdroj: AI generator.

Nová doba, nová pravidla: Zelená úsporám a vlastní spotřeba

Po kocovině z "eldoráda" přišla nová éra, reprezentovaná především dotačním programem Nová zelená úsporám (NZÚ). Ten změnil pravidla hry: místo prodeje do sítě se důraz přesunul na maximalizaci vlastní spotřeby vyrobené elektřiny. Dotace pomohla snížit počáteční náklady, ale návratnost už nebyla tak přímočará.

 

Ondřej Chrobák ve své práci z roku 2018 analyzoval dva systémy pořízené právě s dotací NZÚ (po roce 2014):

  • Investor A (Hybridní systém s baterií): Tento systém byl navržen pro maximální soběstačnost, s baterií pro ukládání přebytků. Výsledek? Tristní. Prostá doba návratnosti přes 24 let, diskontovaná návratnost v nedohlednu a záporná čistá současná hodnota (NPV). Hlavní viník? Drahá baterie s omezenou životností (nutnost výměny cca po 16 letech), která "sežrala" veškeré úspory.
  • Investor B (Systém s využitím přebytků): Tento systém maximalizoval vlastní spotřebu (85 %) a malé přebytky pouštěl do sítě za nízkou cenu nebo je využíval k ohřevu vody. Výsledek? Podstatně lepší. Prostá doba návratnosti cca 10 let, diskontovaná cca 11 let a kladná NPV.

Chrobákova práce jasně ukázala, jak klíčový je návrh systému a především ekonomika baterií. Zatímco představa energetické nezávislosti díky baterii je lákavá, její cena a životnost mohou celou investici ekonomicky potopit. Použití dynamických metod hodnocení (diskontovaná návratnost, NPV), které zohledňují časovou hodnotu peněz a riziko, navíc ukázalo realističtější (a často méně lichotivý) obrázek než prostá doba návratnosti.

Současnost a budoucnost: Vyplatí se to dnes?

A jaká je situace dnes, na prahu roku 2025? Trh se opět proměnil.

  • Ceny komponent: Dobrou zprávou je, že ceny samotných panelů a některých dalších komponent klesly na historická minima.
  • Dotace NZÚ: Program pokračuje, ale podpora se snižuje. Pro rok 2024 byla maximální standardní dotace 160 000 Kč (až 200 000 Kč s bonusem za zateplení). Pro rok 2025 se očekává další snížení (na cca 120 000 Kč) a omezení podporovaného výkonu (na 5 kWp). Zájem je enormní, prostředky na rok 2024 byly rychle vyčerpány. Kdo chce dotaci, nesmí otálet.
  • Návratnost: Odhady se divoce liší. Někteří prodejci optimisticky hovoří o 4-8 letech, jiní střízlivěji o 5-14 letech. Realita bude někde mezi, silně závislá na:
    • Výši vlastní spotřeby: Stále klíčový faktor. Čím více vlastní elektřiny spotřebujete, tím lépe.
    • Ceně elektřiny: Jak nakupované, tak vykupované. Vyšší ceny nakupované elektřiny zkracují návratnost díky větším úsporám.
    • Výkupních cenách přebytků: Ty jsou nízké (cca 1-2 Kč/kWh nebo volatilní spotové ceny) a představují spíše drobný bonus než hlavní zdroj příjmů. Zapomeňte na zlaté časy garantovaných 12 Kč/kWh.
    • Nákladech na systém: Včetně instalace a případných baterií.
    • Výši dotace: Ta stále hraje významnou roli.
  • Baterie: Stále představují významnou investici s omezenou životností. Jejich rentabilita je sporná a závisí na individuálních potřebách a budoucím vývoji cen.

Sledování výkonů vlastní elektrárny je zajímavá zábava, ovšem racionálnější je sledování účtů za energie. Zdroj: AI

Výhled do křišťálové koule (a co na to ropa?)

Kam se tedy bude ubírat solární energetika pro domácnosti? Vývoj je dynamický jako jarní počasí. Očekává se další pokles cen technologií, zejména panelů, což by mohlo kompenzovat avizované snižování dotací v roce 2025. Zároveň roste zájem o energetická společenství a sdílení elektřiny, což může otevřít nové možnosti využití FVE i pro ty, kdo nemají ideální střechu nebo spotřebu. Legislativa se snaží reagovat (Lex OZE III), ale jak už jsme si zvykli, často s jistým zpožděním a nepředvídatelností. Hrozby dalších zásahů do již existujících podpor (jak naznačují některé zprávy z konce roku 2024) mohou navíc podkopávat důvěru investorů obecně.

 

A jak do toho všeho zapadá cena ropy? Historicky, jak připomíná i Zahrádková v souvislosti s ropnou krizí 70. let, drahá ropa zvyšovala zájem o alternativy. Vysoké ceny fosilních paliv obecně tlačí nahoru i ceny elektřiny, čímž se FVE stává atraktivnější díky větším úsporám. Jenže přímá vazba ceny elektřiny na cenu ropy dnes není tak silná – do hry vstupuje plyn, uhlí, emisní povolenky a hlavně stále větší podíl obnovitelných zdrojů samotných, které mohou v určitých chvílích stlačit cenu elektřiny až k nule či dokonce do záporu (tzv. kanibalizace OZE, téma pro odborné konference jako Solární konference 2025).

 

Dnes se tedy zdá, že hlavním motorem pro pořízení FVE není ani tak cena ropy na světových trzích, jako spíše snaha ušetřit na účtech za elektřinu, jistá míra ekologického smýšlení a dostupnost (byť klesající) dotací. Cena ropy je spíše jedním z mnoha faktorů v pozadí, ovlivňujícím celkovou ekonomickou náladu a ceny energií v širším kontextu, nikoli přímý spouštěč rozhodnutí o instalaci panelů na střechu.

Pět až čtrnáct let: Dlouhá, nebo krátká doba?

Často zmiňovaný rozptyl návratnosti 5 až 14 let vyvolává otázku: je to vlastně hodně, nebo málo? Odpověď, jak už to v ekonomii bývá, není jednoduchá a závisí na úhlu pohledu.

  • Pohled finančního investora: Čistě finančně orientovaný investor, zvyklý na rychlejší obrátku kapitálu u některých podnikatelských projektů (kde se často cílí na návratnost 3-5 let), může 10 nebo 14 let považovat za dlouhou dobu. Zvláště s ohledem na rizika spojená s vývojem cen energií a měnící se legislativou. Na druhou stranu, oproti třeba akciím, nabízí FVE (po instalaci) relativně předvídatelný "výnos" ve formě úspor a zdroj energie (slunce) je zdarma. Dolní hranice 5-7 let už pak vypadá velmi atraktivně i pro finančníky.
  • Pohled majitele domu: Pro majitele nemovitosti je FVE často spíše dlouhodobou investicí do infrastruktury domu, podobně jako zateplení nebo nový kotel. Zde se očekávání návratnosti přirozeně prodlužují. Klíčové je, že systém má životnost 25-30 let i více. Pokud se investice vrátí za 10 let, znamená to 15-20 let "téměř bezplatné" elektřiny (nepočítáme-li údržbu či případnou výměnu střídače/baterií). Z tohoto pohledu se i 14 let může jevit jako přijatelná doba.
  • Nehmotné přínosy: Nelze opomenout ani faktory, které se těžko přepočítávají na koruny. Pocit energetické soběstačnosti (byť částečné), nižší uhlíková stopa, ochrana před budoucími cenovými šoky – to vše má pro mnoho lidí hodnotu, která může ospravedlnit i delší finanční návratnost.

Takže, je 5-14 let moc, nebo málo? Pro někoho, kdo hledá rychlý zisk, může být horní hranice příliš vzdálená. Pro jiného, kdo plánuje v domě bydlet desítky let a cení si i ekologických a bezpečnostních aspektů, to může být rozumný kompromis. Dolní hranice (5-7 let), pokud je dosažitelná za reálných podmínek, je pak jednoznačně atraktivní. Jako vždy záleží na prioritách a ochotě podstoupit jistá rizika.

Závěr: Sázka na slunce?

Investice do fotovoltaiky na rodinném domě v ČR není jednoznačnou výhrou ani prohrou. Pryč jsou doby garantovaných vysokých výkupních cen. Dnes jde především o úsporu díky vlastní spotřebě, podpořenou klesající dotací. Návratnost je možná, a díky nižším cenám panelů může být i rychlejší než před pár lety, ale rozhodně není automatická a odhady prodejců je třeba brát s rezervou (kdo by to byl řekl, že?). Klíčové je pečlivé plánování, realistická kalkulace zohledňující vlastní spotřebu, aktuální ceny, podmínky dotace a především kritické zhodnocení (ne)výhodnosti bateriového úložiště.

 

Fotovoltaika tak zůstává sázkou – sázkou na budoucí ceny energií, na stabilitu dotačních programů (což je u nás, přiznejme si, trochu oxymóron) a na vlastní schopnost optimalizovat spotřebu. Může se vyplatit, ale také nemusí. Rozhodně to není bezpracný stroj na peníze, jak se někdy tvrdí. Je to spíše běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem, okořeněný trochou ekologického cítění a technologického nadšení. A možná právě to je pro mnohé ten hlavní motiv.

 

Klíčová slova: Fotovoltaika, solární panely, návratnost investice, ekonomika, Česká republika, Nová zelená úsporám, obnovitelné zdroje energie, dotace, baterie, cena ropy, energetika.

Další čtení (Zdroje):

Datum: 11.05.2025
Tisk článku


Diskuze:

Nepřesnosti

Martin Novák2,2025-05-12 11:04:02

"Klíčové je, že systém má životnost 25-30 let i více."
Nemá, to je reklama, reálný provoz ukazuje na životnost panelů asi tak poloviční. A nebyla ani zmíněna životnost střídačů která je 5-10 let a cena 15-50 tisíc za 5kW určitě není zanedbatelná.

Znovu se potvrzuje že soláry jsou poháněny jen a pouze dotacemi, a to ještě ne vždy.
Prodělečnost s bateriemi se vztahuje i na OZE obecně, kdy jediný aspoň trochu ekonomický provoz by byl možný pouze s obřími úložišti které ovšem musí být ÚPLNĚ ZADARMO!

Úplně zlikviduje ekonomii jakýchkoliv domácích OZE platba za výkon, kdy odběratel bude platit za MOŽNOST odebírat energii a ne za odebrané množství. Pomalu se k tomu blížíme salámovou metodou. Nelze ovšem ČEZu divit, energie z OZE je zadarmo drahá tím jaký binec dělá v síti a tím že je k dispozici jen když je nejméně zapotřebí.

Odpovědět

Je autor skutečný? :-)

D@1imi1 Hrušk@,2025-05-12 10:12:10

Napsala článek skutečná osoba, nebo jde o další výtvor LLM fantoma vystupujícího zde jako Viktor Lošťák? Formátování i styl jsou stejné, ale to může být jen redakční úpravou.

Podezřelé mi příjde, že se autor v prvním odstavci nepřímo označil za ekonoma, ale svoji kvalifikaci blíže neupřesnil, takže to působí spíše jako řečnická fráze jazykového modelu. Dále je podezřelé, že článek celkem rozumě povídá, ale málo počítá (grafy, tabulky). U ekonoma bych čekal spíše vlastní propočty než že bude vycházet ze 7 resp. 8 let starých studií o návratnosti a z PR informací od subjektů, které se solární energetikou živí.

Pokud je Bogdan Kovalenko skutečná osoba, tak se upřímně omlouvám, dnes je těžké na internetu něčmu věřit.

Odpovědět


Re: Je autor skutečný? :-)

Martin Novák2,2025-05-12 11:06:40

Autor pravděpodobně je skutečně ekonom, který ale žádnou FV elektrárnu nepostavil a ani neprovozuje. Proto mu nezbývá než čerpat z jiných pramenů...

Odpovědět

Mala elektrarna

Libor Tomsik,2025-05-12 08:52:56

Přispěji s trochou svých znalostí. V Německu se staly popupární malé, balkonové, solární elektrárny. Max výkon střídače 800W, max výkon panelů 2kWp, které si může každý nainstalovat doma sám, bez povolení, revizí atp. Stačí online nahlášení. Pořizovací cena je dnes od 250€ za set s 1kWp. Za přetoky se nic neplatí.

Doma mám 1700Wp, půl natočené na jihovýchod a druhou půlku na západ, aby vykrýt základní spotřebu co nejdéle. Zatím to provozuji rok a od jara do podzimu ušetřím kolem 1.3€/den, pokud jsme doma a spotřebováváme. Tedy cca 200€ za rok. Návratnost vychází tedy na max dva roky.

Moje elektrárna byla loni trochu dražší, cca 600€, plus spojovací materiál atp dalších 100€, nicméně ještě jsme dostali přímou dotaci 500€, takže se elektrárna zaplatila daleko dříve.

Odobně mi přijde, z pohledu uživatele, koncept malé balkonové elektrárny zajímavý, jednoduchý a výhodný. Škoda, že v Česku je pro balkonové elektrárny stále příliš svazující byrokracie.

Odpovědět


Re: Mala elektrarna

D@1imi1 Hrušk@,2025-05-12 09:40:00

Tu elektřinu používáte na ohřev vody v bojleru či trvale běžící klimatizaci? Jinak si úsporu za silovou elektřinu 1,3€/den neumím představit, protože spotřeba v domácnosti není rovnoměrná v čase a tudíž se málo kryje s výrobou. Pokud většinu spotřeby netvoří ten bojler, střízlivým odhadem bych čekal, že bez soláru byste jen za silovou elektřinu musel platit nejméně 5 €/den, což je dost hodně. 1,3 €/den je zhruba částka, kterou v bytě za elektřinu zaplatím i se všemi poplatky (nejen silovou složku, na které lze Vámi popsaným způsobem ušetřit).

(Částečně to asi lze vysvětlit i tím, že v Německu je díky vysokému podílu OZE elektřina ještě dražší než u nás :)

Odpovědět


Re: Re: Mala elektrarna

Karel Marsalek,2025-05-12 11:45:53

Pocitejme v Nemecku ca. 0.3€/kWh pro domacnosti, takze 1,3€/den je za usetrene ca. 4kWh denne. To je napr. 400W * 10 hodin osluneni. Tim se spise kryje provoz trvale bezicich spotrebicu jako lednicky, kotel topeni, WLAN routery, nabijecky mobilu a laptopu. Ty balkonove "elektrarny" se opravdu zaplati velmi rychle, protoze si instalaci udela clovek sam. Pokud si ale v D nechate firmou nainstalovat FVE s 10 kWp, tak celkem zaplatite ca. trojnasobek ceny materialu a tudiz i navratnost byva nad 10 let. Prebytky do site se prodavaji za ca. 7 az 8 Ct/kWh.

Odpovědět


Re: Re: Re: Mala elektrarna

D@1imi1 Hrušk@,2025-05-12 12:28:08

Psal od jara do podzimu, takže kotel těžko. Na jaře a na podzim sice člověk občas topí, ale ne když svítí slunce. Lednice tvoří největší část spotřeby v běžných domácnostech, které elektřinou nevytápí a neohřívají vodu a přesto to je pouze 0,5 - 1 kWh denně, z toho část v noci. Router sežere málo. Možná pokud několik hodin denně vaří, perou a suší prádlo (ale ne současně, aby se co nejlépe využil solár). A nebo půl dne hrají na videoherní konzoli s velkou obrazovkou v zatemněné místnosti, zatímco venku svítí slunce. To hraní může mít příkon kolem 400W.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Mala elektrarna

Vojtěch Kocián,2025-05-12 14:12:03

Pan Tomsik už svou situaci vysvětlil, tak bych jen doplnil, že pokud je v domácnosti voda ohřívaná bojlerem, tak je to ideální místo, kde utopit výkon menšího solárního zdroje. Dát tam malé topné těleso kolem 500 W a bude se to nahřívat několik hodin. Zbytek do těch 800 W už většinou spolkne běžná domácí elektronika nebo lednička která, v tomto případě bohužel, většinou nemá plynulou regulaci.

To vytápění na jaře a na podzim bych taky úplně nepodceňoval. V březnu může svítit slunce, ale být kolem nuly. Ostatně i minulý víkend s přízemními mrazíky a denními teplotami pod 15 stupňů si říkal o přitopení. Přitom většinu dne bylo slunečno. Ale je fakt, že to v celkové bilanci od jara do podzimu bude dělat maximálně 10 % dní a dá se to řešit i pasivně dobře umístěnými okny se zastíněním na léto.

Odpovědět


Re: Re: Mala elektrarna

Libor Tomsik,2025-05-12 12:38:23

Ano jde o zakladni spotrebu, lednika, vetraky, susiscka dve pracovni stanice na homeoffice, odpoledne herni PC. Take se snazime poustet pracku, mycku, zahradni cerpadlo pres den kdyz sviti, ale zas zadna krec a (draha) automatizace. Elektrinu ze site mame za 0.34€/kWh (plus pausal za pripojeni 11€/mesic)

Spocital jsem si, ze balkonova elektrarna bez baterie se pro me jednoznace vyplati, a plus minus to tak i vychazi. Pro sit a dodavatele to je jina... Kazdopadne diky kratke navratnosti se pripadnou zmenou zakonu nemusim bat.

Zajimave je, ze je zakazana regulace. Chtel jsem regulovatelny stridac do 1600W stazeny na 800W s 4 vstupy abych mel den pokryty jeste lepe, to je ale zakazane. I kdyz bych to umel snadno regulovat podle spotreby na minimalni pretoky do site.

Odpovědět


Re: Re: Re: Mala elektrarna

D@1imi1 Hrušk@,2025-05-12 12:53:47

Jo, s těmi dvěma počítači na HO a herním PC odpoledne už ten součet vychází. To odpovídá vyšším desítkám až stovkám wattů po většinu dne v čase, kdy solár vyrábí.

Té části o regulaci nerozumím. Co konkrétně je zakázané? Dík

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Mala elektrarna

Libor Tomsik,2025-05-12 13:20:59

Nektere (vetsina) mikrostridacu se da regulovat. Takze muze byt vyssi maximalni vykon, ale nastavenim, eventualne dynamickym nastavovanim, se da upravovat aktualni vykon dodavany do zasuvky. Takze pomoci MQTT si vycitam aktualni odber z elektromeru, kdyz je zaporny, tak bych mohl snizovat vykon stridace az treba na nulu. Regulacni interval by byl cca 2s. To by bylo fajn pro sit i pro me. Kdyz treba bezi zahradni cerpadlo, tak bere 1400W, to bych za slunecneho dne ukrmil z panelu. Take ten 1600W stridac ma 4 vstupy, takze by se daly panely otocit kreativneji. Ted mam dva a dva spojene spolu.

Takze ta regulace je zakazana, muze byt legalne pripojeny len max 800W stridac. Zalezi to (pry) podle spolkove zeme. Takze, treba kdyz nejsme doma a lednicka ma nachlazeno poustim do site 750W.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Mala elektrarna

D@1imi1 Hrušk@,2025-05-12 13:59:35

Jo takhle, takže není problém ta regulace, ale to, že byste měl připojený silnější střídač než 800 W (i když by do sítě nikdy více neposílal).
Nicméně to nemusí být pouze byrokratické omezení. Když budete mít okamžitou spotřebu domácnosti 800 W a dalších 800 W budete dodávat do sítě a najednou solár vypadne, tak z té sítě naopak začnete 800 W brát. Změna v síti bude -1600 W. Když to takto bude mít řešené většina domků ve vesnici a přijde bouřkový mrak, asi to s tou sítí pěkně zacvičí. Když tu regulaci máte zakázanou, změna v síti bude pouze -800 W.

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz