Proklatě realistický android  
Roboti konstruovaní podle lidských vzorů jsou stále dokonalejší. Člověk si bezděčně vzpomene na klasickou komedii s Louisem de Funésem Četník a mimozemšťané. Nebudeme se nakonec přece jenom navzájem polévat vodou, abychom odlišili ty živé od těch elektronických?

 

Zvětšit obrázek
Zrod robotického Henrika Schärfeho. Zdroj: Geminoid.dk

Aalborg je čtvrté největší město Dánska. Zdejší radní páni se s podporou vlády rozhodli ho přebudovat na technologické a vědomostní centrum. V roce 1974 sloučili několik institucí s dlouholetou tradicí a založili moderní universitu. Ta se teď do povědomí světové veřejnosti dostává i díky řediteli Centra pro počítačem zprostředkované poznání (Center for Computer-mediated Epistemology) Henriku Schärfeovi. Má svůj robotický klon. Samozřejmě nejde o prvního velmi živě vyhlížejícího androida. Robotičtí Japonci – ženy, muži i děti - již dávněji překvapili svět dech vyrážejícím realistickým provedením. Ale Schärfe 2, alias Geminoid DK, je v současnosti asi ten nejdokonalejší. Zrodil se v spolupráci dánského vědce s tokijskou společností Kokoro zabývající se konstrukcí robotů. Schärfeovo androidní dvojče se ještě nějakou dobu bude „polidšťovat“ v japonském mezinárodním institutu pro výzkum v oblasti telekomunikací - Advanced Telecommunications Research Institute International a pak poletí do Dánska, kde pro něj na aalborgské universitě vybudovali speciální laboratoř určenou pro výuku. A to spíše filozofie a sociologie, než robotiky. Geminoid DK se „učí“ mimikou vyjadřovat lidské emoce. Podaří se Japonským inženýrům mu „vsugerovat“ například výmluvný úsměv v přítomnosti hezké studentky?

 

Videa:

Geminoid DK se pomocí elektroniky a počítačových programů „snaží“ podobat se člověku nejenom vizáží, ale i reakcemi a mimikou.

 

 


I když má Geminoid DK vzor v dánském vysokoškolském učiteli, jeho tvůrci jsou (samozřejmě) Japonci. „Klonováním robotických lidí“ se zabývá již několik japonských pracovišť, která „zplodila“ androidy, androidky a androidčata.

 


 


Autor: Redakce
Datum: 08.03.2011 11:22
Tisk článku

Úžasný svět vědy U6 - Teslíková Kamila, Hadwigerová Eva
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 229 Kč
Úžasný svět vědy U6
Teslíková Kamila, Hadwigerová Eva
Související články:

Exoskelet Guardian XO dělá z uživatelů nadlidské kyborgy     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2020)
Startup Promobot nabízí robotické klony reálných lidí     Autor: Stanislav Mihulka (04.11.2019)
Ripsaw M5 by se mohl stát prvním robotickým tankem US Army     Autor: Stanislav Mihulka (19.10.2019)
Pokud nebudeme k umělým inteligencím milí, mohly by nám to vrátit     Autor: Stanislav Mihulka (17.03.2019)
Boeing vyvíjí autonomní stíhačku. Vzdušný boj už nikdy nebude stejný     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2019)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace