Ministryně pro školství a výzkum přišla kvůli plagiátorství o titul  
Na německé půdě se rozhořel další skandál s odnětím doktorského titulu kvůli "převzetí cizích myšlenek bez uvedení zdroje", tentokráte to trefilo tu nejsprávnější - spolkovou ministryni Annette Schavanovou - ta je česky řečeno ministryně školství a vědeckého výzkumu (Ministerin für Bildung und Wissenschaft).

Nedávno Osel informoval o situaci v medicínském výzkumu a stahování klimatologických článků. Necelá čtvrtina z nich byla stažena kvůli chybě. 67,4 % protože autoři porušili kodex chování vědce téměř z poloviny se jednalo o podvod, zbytek plagiátorství. Alarmující na tom ale je, že podíl vědeckých článků stažených kvůli podvodu stoupl 10x.

 

 

Zvětšit obrázek
Prof. Dr. Annette Schavanová, (Kredit Laurence Chaperon, Wikipedia, CDUCSU)

Lepší komedie u našich západních sousedů nemohla vypuknout. Své tituly získala podvodem plagiátorství šéfka resortu odpovědného za řízení universit a výzkumných institucí. Nyní vládní koalici spřízněná media konstruují opodstatnění, proč po takovém průšvihu "nemusí" odstoupit. Opozice samozřejmě je jiného názoru. Problém ovšem je že Schavanová sluje jako "důvěrnice" kancléřky Angely Merkelové - ta ji vyjádřila i po odebrání titulu - důvěru (Universita Düsseldorf, která propůjčila Schavanové doktorský titul v roce 1980jí ho včera večer odebrala). Schavanová, která je momentálně v Jižní Africe, se chce proti tomuto rozhodnutí odvolat u soudu. Německý tisk spekuluje, že žalobou chce získat čas do spolkových voleb v říjnu - jenže to na věci odebrání titulu nic nemění.  Vedení Uni ji odebralo doktorský titul zcela jasně - 12 hlasů pro (odebrání titulu), dva proti, jeden se zdržel. Mimochodem, název její diplomové práce je : "Osoba a svědomí" s podtitulem "Studie k předpokladům, nezbytnosti a požadavkům dnešního vytváření svědomí".


Ministryně zatím dál zůstává ve funkci, a jak v celé kauze rozhodne soud, se teprve ukáže za relativně dlouhou dobu, kterou nemusí ve funkci ministryně ustát. Nabízí se zde podobnost jejího případu s případem ministra obrany von und zu Guttenberga, kterému Universita Bayreuth odebrala doktorský titul kvůli stejnému prohřešku - plagiátorství. Po odebrání titulu, které se snažil bagatelizovat odkazem na "přehlédnutí" (ta přehlédnutí byla ale na velké části textu), své silné zaneprázdnění (byl poslancem Bundestagu) a rodinnou situaci - byl otcem dvou malých dětí - nakonec byl donucen se svého úřadu vzdát.


Pramen: Frankfurter Allgemeine

Datum: 06.02.2013 20:00
Tisk článku

Největší podvod 20. století - Bausch Liebmar
 
 
cena původní: 199 Kč
cena: 171 Kč
Největší podvod 20. století
Bausch Liebmar

Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace