Stroboskopem vylepšení hokejisté  
Současný vrcholový sport se pohybuje na hranici lidských možností a často i za nimi. Pokud pomineme zakázané podpůrné prostředky, je už jenom máloco ke zlepšování. Teď do NHL přichází převratná novinka – trénink se stroboskopem.


Vidět nestačí
Není žádným tajemství, že právě hokejový gólmani hledají každou cestu k tomu, jak se zlepšit. Běžně trénují s bílými puky a dokonce mají i speciální brýle, které jim ztěžují vidění, aby dokázali reagovat naprosto reflexivně. To je velmi důležité hlavně při velkých skrumážích před brankou, kdy puk může vyletět odkudkoliv, někým tečovaný a brankář musí zareagovat doslova dříve, než ten puk uvidí.

 

Zvětšit obrázek
Carolina Hurricanes s trenérem Peter Friesenem (vlevo) sledují, jak brankář NHL Justin Peters reaguje na hozený tenisový míček při nasazených stroboskopických brýlích. (Kredit: Peter Friesen, NHL Canes)

O tom, že by tréning se stroboskopickými brýlemi mohl sportovcům zlepšit vidění, pozornost a pomáhat přesněji načasovat svoji reakci se ví již delší čas. Doposud ale výzkum nikdy neprobíhal na špičkových sportovcích, až letos proběhla pilotní studie u týmu Carolina Hurricanes.

 

Pod vedením Stephena Mitroffa, profesora psychologie a neurologie z Dukova Centra pro Kongitivní neurologii, a ve spolupráci s kondičními trenéry Hurricanes zkoušeli hráči po dobu 16 dnů tréning se speciálními brýlemi značky Nike SPARQ Vapor Strobe. Ty obsahují speciální čočky, které mohou stroboskopicky blikat, respektive být na zlomek sekundy průhledné a vzápětí na další zlomek sekundy totálně neprůhledné. Brýle pracovaly v režimu, kdy po 100ms byly průhledné a potom se na různou dobu přepínali do různých stavů průhlednosti s dobou od 67 ms až po 0,9s. Výsledkem celého snažení bylo vylepšení schopností hokejistů v měřitelných testech dovedností na ledě o 18 % (bohužel dostupné prameny neuvádějí o jaké testy přesně šlo) . To je u profi hokejistů opravdu úžasný výsledek. I když Mitroff neočekává při širší studii zahrňující mnohem početnější vzorek sportovců  stejně velký výsledek, pořád věří v podstatné a reálné zlepšení výkonnosti. Tak uvidíme, jestli se stroboskopické brýle dostanou do povinné výbavy předsezónních kempů všech týmů NHL. Hurricanes se zatím drží na šesté příčce ve Východní konferenci.


Zdroj: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-12/du-sgi121313.php

Autor: Martin Tůma
Datum: 16.12.2013 14:34
Tisk článku

Sto důležitých věcí o sportu, které nevíte - Barrow John D.
 
 
cena původní: 350 Kč
cena: 308 Kč
Sto důležitých věcí o sportu, které nevíte
Barrow John D.

Diskuze:

hezké,

Jan Kment,2013-12-17 15:45:55

ale ono se to u těchto "duelních" sportů, kde není výsledkem výkonu objektivní naměřená hodnota, moc nepozná.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace