Podmořský robozabiják  
COTSbot je zřejmě celosvětově první autonomní robot s povolením zabíjet. Cíl - trnová koruna.

 

Hvězdice trnová koruna (Acanthaster planci, synonymum trnová koruna nebo hvězdice trnitá). Vyskytuje se v teplejších mořích po celém světě. Má málo přirozených nepřátel, kromě čtverzubce a asi dalších dvou ryb, je to jen plž tritonka indická, která je zřejmě imunní vůči toxickému slizu, kterým je hvězdice pokryta. (Kredit: Nhobgood – Wikipedia, licence CC BY-SA 3.0)
Hvězdice trnová koruna (Acanthaster planci, synonymum trnová koruna nebo hvězdice trnitá). Vyskytuje se v teplejších mořích po celém světě. Má málo přirozených nepřátel, kromě čtverzubce a asi dalších dvou ryb, je to jen plž tritonka indická, která je zřejmě imunní vůči toxickému slizu, kterým je hvězdice pokryta. (Kredit: Nhobgood – Wikipedia, licence CC BY-SA 3.0)

Austrálie má problém
Jak známo, Austrálie si v minulosti v oblasti importu nepůvodních druhů nepočínala právě šťastně. Kontinent je zaplavený králíky, divokými psy, kočkami, nebo volskými ropuchami, které úspěšně vytlačují původní druhy místní fauny a devastují vzácné biotopy. A zdaleka se to netýká pouze pevniny, Velký bariérový útes, největší uskupení korálů, čelí invazi hvězdic Trnová koruna (Acanthaster planci). Tyto 25-35 cm velké hvězdice doslova devastují korály. V biotopu Velkého bariérového útesy nemají tyto hvězdice dostatek přirozených predátorů, takže zde došlo k populační explozi. Jsou místa, která zažívají opravdovou korálovou genocidu.

 

 


Je pochopitelné, že tento stav nenechává ochranáře klidnými, obzvlášť když trnové koruny jsou zodpovědné za 40 % z celkového úbytku korálů. Celé skupiny dobrovolníků se potápějí k útesům a ručně sbírají trnové koruny. Jenomže zabít tuto potvoru není jenom tak, když ji přeškubnete, místo jedné hvězdice máte rázem dvě.  Vývoj jedu, který by je dokázal zabít a přitom neničil okolní prostředí též nebyl moc úspěšný. Jako nejlepší metoda likvidace hvězdic se nakonec ukázalo jejich přemístění na souš.

 


Dr. Matthew Dunbabin a Feras Deyoub z Queensladksé univerzity se již dlouho věnují problému trnových korun. V letošním roce začnou testovat první verzi COTSbota  (trnová koruna je anglicky crown-of-thorns starfish, zkráceně COTS – odtud název robota). Jedná se o autonomní zařízení, podobné torpédu. Je vybaveno stereoskopickou kamerou schopnou rozpoznávat v pestrém prostředí korálového útesu právě tento druh škodlivých hvězdic.  Robot ji nejen rozpozná, ale dokáže ji vpíchnout letální dávku nově vyvinutého jedu. Koneckonců se posledních šest měsíců na tuhle misi trénoval, protože obsahuje samoučící se software.

Matthew Dunbabin (vlevo) a Feras Dayoub (vpravo) se svým COTSbotem. (Kredit: QUT)
Matthew Dunbabin (vlevo) a Feras Dayoub (vpravo) se svým COTSbotem. (Kredit: QUT)

Nyní je robot připřaven na ostré podmořské zkoušky, které mají prokázat jeho účinnost a také neškodnost pro okolí, tedy že bude spolehlivě ničit pouze trnové koruny a ne nevinné přihlížející.

 


Za jednu osmihodinovou směnu by měl robot dokázat pozabíjet 80-100 hvězdic. Pokud vše půjde podle plánu, autonomní mise začnou v prosinci tohoto roku. Sériová výroba a masové nasazení těchto robotů může zvrátit doposud vítězné tažení hvězdic. Určitě to bude účinnější a bezpečnější řešení než vysazení živočichů. Které jinde trnové koruny požírají.


Literatura
Queensland University

Wikipedia

Video: QUT roboticists launch their crown-of-thorns killing robot (Kredit: DailyMailOnline24)

 

Video: COTSBot - detekční systémDeadly Starfish Eats Coral: Crown of Thorns Starfish (COTS) crisis

Autor: Martin Tůma
Datum: 07.09.2015
Tisk článku

Láska k železákům... - Vanek Marcel
 
 
cena původní: 430 Kč
cena: 400 Kč
Láska k železákům...
Vanek Marcel
Související články:

Koráli mají hodně genů     Autor: Stanislav Mihulka (12.05.2007)
Podivuhodnosti ježovek     Autor: Josef Pazdera (30.12.2010)
První živý korálový útes z Grónska     Autor: Stanislav Mihulka (01.02.2014)
Invazní krasavci z korálových útesů kořistí lovců odměn     Autor: Stanislav Mihulka (18.09.2014)Diskuze:

Nu ...

Heinrich Freitag,2015-09-07 20:22:00

Pekne Zneuziti vedy k selektivnimu likvidovani jednoho druhu. Lepsi by to bylo nechat na prirode, at se s tim sama vyporada.

Odpovědět


Re: Nu ...

Milan K,2015-09-07 21:03:10

Na tom něco je. Kašlat na ekologii, příroda se už s námi nějak vypořádá.

Odpovědět


Re: Re: Nu ...

Jozef Vyskočil,2015-09-07 21:15:14

:))

Odpovědět


Re: Re: Nu ...

Vít Výmola,2015-09-07 21:29:41

Původně jsem chtěl napsat něco podobného. Nicméně o ekologii by šlo, kdyby se takto napravoval stav způsobený lidskou činností. Vybíjení králíků v Austrálii - nepěkné, ale budiž.
U hvězdic a jejich přemnožení ale vliv člověka není vůbec jistý a v řadě dalších jde jen o jednu nebo dvě hypotézy - totiž vybití přirozených nepřátel a zahnojení moře dusíkatými hnojivy. Hubení hvězdic tedy může být z hlediska přirozeného přírodního vývoje opravdu kontroverzní, přinejmenším pro eko puristy. Možná jako kůrovec na Šumavě.

Odpovědět


Re: Re: Re: Nu ...

Milan K,2015-09-07 21:53:47

Jistých je málo věcí (i existence reality, even if reality hits you hard bro https://www.youtube.com/watch?v=FaB5u0XyiTk )
Narušení zdánlivé rovnováhy lze brát z mnoha úhlů. Elementárně (fyzikálně) to má nepochybně spojitost s naší činností, i se známým mávnutím motýlího křídla na druhé straně (naší placaté) planety). Ekonomicky za to my rozhodně nemůžeme. Sociologicky je líto korálů, kterým ubližuje hvězdice. Politicky záleží na tom, kdy budou následující volby. Biologicky pak tak, jak píšete, nic není jisté.
Berme to tedy jako experiment, a uvidíme, jak to dopadne. Vinu na vymírání oceánu máme tak, jako tak, i bez, nebo s korály a hvězdicemi.

Odpovědět

Určitě nelze použít na lidi?

Jaroslav Mrázek,2015-09-07 19:45:20

No....jen se ptám! I když čtyřhranky už na tom masivně pracují i ve středozemním moři a na oblíbených plážích... je to jen otázka času, kdy nebudeme smět vůbec vstoupit do mořských vln...

Odpovědět


Re: Určitě nelze použít na lidi?

Milan K,2015-09-07 21:06:24

Vzhledem k civilnímu užití nepochybuji o tom, že pro vojenské toto již nějakou dobu existuje. A kdo ví, jestli něco takového nepotápí a ve vodě nezabíjí imigranty!

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace