Samoparkovací židle  
Poté, co se automobilce Audi podařilo veřejnost zaujmout vtipným klipem a upozornit na své auto s parkovacím asistentem, se čekalo s čím vyrukuje konkurence. Včera automobilka Nissan představila projekt s Okamurou.

 

 

Okamura je japonský výrobce nábytku a kancelářské techniky. Právě jeho křeslo si vývojáři Nissanu vybrali a jeho nožku vybavili válečky poháněné elektromotorky a řídící jednotkou. Stačí lusknout a židle se sama vydá na cestu do svého parkovacího boxu. Zachová přitom vzájemné rozestupy, takže výsledkem je stále uklizená kancelář či konferenční místnost.


Aby židle zjistila kde je, a našla cestu domů, musí jí asistovat čtyři kamery umístěné na stropě. Ty z pohledu z ptačí perspektivy informují počítač a ten vypracovává pokyny pro jednotlivé židle, a nalinkuje jim trajektorie, kterými se vydávají „na místo“ a to tak, aby mezi nimi zůstala pravidelná mezera a působilo to esteticky. Velitelská jednotka vysílá rozkazy do židlí bezdrátově (Wi-Fi ).Proč to Nissan vyrobil? Nejspíš chce veřejnosti vyslat signál „když to dovedeme s  židlemi, dokáží to i naše auta“. A také jde o mediální podporu autonomní „elektrokolky LEAF, která má 12 kamer a čtyři postranní panely s laser skenery a kufr napěchovaný elektronikou a které se svou umělou inteligencí je schopné jezdit bez řidiče. Jak ostatně s ním nyní bude předvádět v Silicon Valley.


I když inteligentní parkovací židle byla původně propagačním projektem, vyvolala u dizajnérů a institucí pořádajících konference, nečekaně velký zájem. Nejspíš proto, že netřeba po každém brífinku volat uklízečce, aby šla místnost dát do pořádku. Takže kdo ví jaký nakonec propagační počin nabere směr.


Video: Inteligentní parkovací židle od Nissanu


Automobilce Audi vyšel před časem její spot podstatně levněji... 

Autor: Redakce
Datum: 16.02.2016
Tisk článku

Budoucnost lidstva - Kaku Michio
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 397 Kč
cena: 333 Kč
Budoucnost lidstva
Kaku Michio

Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace