Na pólech našeho Měsíce je skutečně led  
Planetární vědci definitivně potvrdili, že v oblasti jižního i severního pólu Měsíce se nachází vodní led. Je tam na spoustě míst, kam nedopadá sluneční záření a kde teplota věčně zůstává velmi hluboko pod bodem mrazu.
Místa s ledem na jižním (vlevo) a severním (vpravo) pólu Měsíce. Kredit: NASA.
Místa s ledem na jižním (vlevo) a severním (vpravo) pólu Měsíce. Kredit: NASA.

Voda na Měsíci? Donedávna jenom výplod fantazie. Postupně ale vyšlo najevo, že na Měsíci nějaká voda skutečně je. Na těch nejtemnějších a nejchladnějších místech polárních oblastí Měsíce vědci nedávno přímým pozorováním definitivně potvrdili přítomnost vodního ledu na povrchu Měsíce.

 

Shai Li. Kreduit: Brown University.
Shai Li. Kreduit: Brown University.

Led je tam rozmístěný na velkém počtu vzájemně nesouvisejících lokalit, což ukazuje na to, že je zřejmě velmi starobylého původu. Na jižním pólu Měsíce je led většinou koncentrovaný v lunárních kráterech poblíž pólu, zatímco na severním pólu je led rozmístěný na větší ploše, ale vyskytuje se tam o poznání řidčeji.

 

Shuai Li z Havajské univerzity a jeho kolegové použili data ze zařízení Moon Mineralogy Mapper (M3). Z těchto dat získali přesvědčivé důkazy, které definitivně potvrdily, že na povrchu Měsíce skutečně je vodní led. Spektrometr M3, který vyrobila americká NASA, se nachází na palubě indické sondy Čandraján-1. Indická vesmírná agentura Indian Space Research Organization ji vyslala k Měsíci v roce 2008. Data z tohoto přístroje umožňují vystopovat led díky jeho odrazovým vlastnostem, ale také ze způsobu absorpce infračerveného záření, díky čemuž lze rozlišit kapalnou vodu a vodní páru od pevného ledu.

Čandraján-1. Kredit: NASA.
Čandraján-1. Kredit: NASA.

 

Většina objeveného ledu na Měsíci leží ve stínu kráterů či hor poblíž pólů. V těchto místech nejvyšší teploty nikdy nestoupají nad zhruba mínus 157 °C. Kvůli velmi malému sklonu rotační osy Měsíce se na tato místa nikdy nedostane sluneční světlo.

 

Přítomnost vodního ledu na Měsíci nepřímo ukázala už předešlá pozorování jižního pólu Měsíce. Tato pozorování ale měla i jiná možná vysvětlení, například materiál na povrchu Měsíce s neobvyklou odrazivostí. Až teď je s velkou jistotou definitivní, že je to pravý a nefalšovaný led.

 

Když teď víme, že na Měsíci je vodní led v relativně slušném množství, navíc dostupný hned na povrchu, tak se může stát zdrojem pro budoucí expedice na Měsíc. Díky vodě budou astronauti snadněji zkoumat nebo i osidlovat povrch Měsíce. Pro NASA a soukromé společnosti teď bude klíčové dozvědět se o ledu na Měsíci víc. Pak by mohli zařadit měsíční led do svých velkolepých plánů na dobývání Měsíce.

Video:  Chandrayaan I


Literatura
NASA / JPL – Caltech 20. 8. 2018, PNAS online 20. 8. 2018.

Datum: 23.08.2018
Tisk článku

Co drží měsíc na obloze? - Büker Michael
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 238 Kč
Co drží měsíc na obloze?
Büker Michael
Související články:

Čandraján-1 ještě žije     Autor: Dagmar Gregorová (21.08.2009)
Zpráva ze záhrobí: na Měsíci je voda     Autor: Petr Kubala (13.11.2009)
Kdepak Mars nebo ledové měsíce. Byl život někdy na Měsíci?     Autor: Stanislav Mihulka (24.07.2018)Diskuze:

Můj názor je ten že na měsíci je mnohem více vody

Karel Rabl,2018-08-24 22:12:54

než si uvědomujeme možná má i podzemní oceán v krustě cca 20-50km pod povrchem.Podívejte se jak se nafukuje přivrácená strana měsíce a je na rozdíl od odvrácené relativně plochá, navíc i celková váha odpovídá spíše tomu, že je buď dutý, nebo složený z lehkých prvků kterým je i velmi rozšířený prvek po vodíku v naší sluneční soustavě voda.
Samozřejmě jsem již před mnoha lety, na oslu psal o vodě na Měsíci a možném umístění vody na povrchu i pod ním a moje předpověď se potvrdila.

Odpovědět

Při -160°C led sublimuje tlakem cca 100 pPa; DOI= 10.1256/qj.04.94 . V celé náměsíční atmosféře je pak cca 700 kg vody.

Josef Hrncirik,2018-08-23 08:45:48

Odpovědět

Zaujimave

Michal Kytka,2018-08-23 07:41:40

ze NASA vyslala ludi na mesiac uz v 70tych rokoch. Teraz po skoro 50 rokoch tam potvrdia vodu a este sa len chystaju analyzovat co vlastne za vodu to je aby mohli prisposobit buduce misie. Mesiac je od nas relativne kusok tak preco tam nevyslu ludi co spravia analyzu za par hodin a miesto toho zase budu cakat roky na data z roznych sond? Tam uvazujeme o tom ako letiet na najblizsie hviezdy a skumat ine planetarne systemy ale za 50 rokov sme nevedeli kolonizovat ani tak blizky ciel ako je mesiac ktory sme maly mat uz davno prelezeny skrz na skrz. Takto len leju vodu na mlyn teoriam ze na mesiaci je mimozemska inteligentna forma zivota ktora si nezela aby sme tam sli.

Odpovědět


Re: Zaujimave

Roman Štědronský,2018-08-23 13:52:18

To je jednoduché - chybí politická objednávka. Chybí politická vůle narvat desítky miliard dolarů do projektu, kdy se lidé (znovu) projdou po Měsíci a přinesou vzorky ledu. Z ekonomického hlediska je mnohem levnější posílat automatizované sondy.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace