Jak vysoký je Mount Everest?  
Čínská média v loňském roce oznámila, že každoročně na jejich území mizí až 7% ledovců, včetně ledovce na Mount Everestu.

 

Zvětšit obrázek
Mount Everest obklopený dalšími horami hřbety a údolími , jak je skrze mraky zaznamenal v dubnu 1994 radar NASA. Sníh se na radarovém snímku jeví modře. Zakřivení a větvení, patrné na obou snímcích jsou ledovce. Jeví se modře, růžově, červeně, žlutě a bíle. Barvy závisí na struktuře ledu.

Nejvyšší hora světa Mount Everest leží na Šanghajsko – tibetské náhorní plošině, která je pro svou nadmořskou výšku, přesahující 4.000 metrů, často nazývána "střechou světa". Další používané názvy pro Šanghaj jsou Čching-chaj nebo Qinghai, pro Mount Everest pak tibetský Čomolungma, Qomolangma nebo Ču-mu-lang-ma. Nepálský název Ságarmátha česky znamená "Hora tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí ani zvíře nepřeskočí".
Podle oficiálních údajů leží ledem a sněhem pokrytý vrchol hory v nadmořské výšce 8.848 metrů. Tuto výšku určil v roce 1954 indický geodet B. L. Gulatee ze 12 stanovišť v okolí Mount Everestu. Jednotlivá měření se lišila až o 5 m. Čínští vědci sdělili, že podle posledních měření se vrchol snížil o 1,3 m.


Toto tvrzení je zcela v rozporu s údaji, které vloni uveřejnil americký National Geographic. V novém vydání svého atlasu světa uvedl u Mount Everestu hodnotu 8.850 m n.m., tzn., že naopak od posledního měření o 2 m „povyrostl“.

Zvětšit obrázek
Vzácný optický snímek vyfotografovala posádka lodi Endeavour v říjnu 1994,tehdy oblast byla bez mraků. Na snímku je patrná pouze minimální sněhová pokrývka. Mount Everest a jeho soused Lhotse jsou označeny křížky. Oblast představuje 70 x 38 km.

Výška Mount Everest byla opravena na 8.850 m n.m. na základě měření, která pomocí družicového navigačního systém GPS (Global Positioning System) provedli 5. května 1999 američtí horolezci Pete Athans a Bill Crouse.
Po předchozích expedicích v letech 1959, 1966 a 1975 chystá Čínská akademie věd (CAS) od 20. března do 20. června 2005 již čtvrtý komplexní výzkum této oblasti. Jedním z úkolů čistě ženské horolezecké expedice bude pomocí radaru a globálního satelitního systému GPS změřit výšku nejvyšší hory světa přímo na místě. Společný výzkum Čínské akademie věd (CAS) a Státního geodetického a kartografického ústavu SBSM (State Bureau of Surveying and Mapping) se také zaměří na důsledky globálního oteplování za posledních 30 let a vliv na tání ledovců v Tibetu.


Zdroj:
http://www.china.org.cn/english/scitech/118786.htm
http://observe.arc.nasa.gov/nasa/ootw/1999/ootw_991208/ob991208.html

Datum: 19.03.2005 00:35
Tisk článku


Diskuze:

everest

matěj,2005-11-30 19:12:06

proč tam neni kdo to obevil jinac dobre

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace