Poděkování  
Ctěnému publiku se tímto na vědomí dává, že v uplynulém půl roce se o přežití Osla přičinili:

Reprodukce fragmentu na sarkofágu. Chronos je zobrazen jako okřídlený nahý mladík. Levou rukou na ostří čepele balancuje váhy. Pravou rukou se opírá aby udržel stabilitu. Má jít o typologii sochaře Lisipo pro Alexandra Velikého. Kredit: Museo di antichità - Musei Reali Torino, Arteespana.
Reprodukce fragmentu na sarkofágu.
Chronos je zobrazen jako okřídlený nahý mladík.
Levou rukou na ostří čepele balancuje váhy. Pravou rukou podpírá misku aby udržel její stabilitu.
Má jít o typologii sochaře Lisipo pro Alexandra Velikého.

Seznam provinilců, kteří si utrhli od úst (případně na daních pro „Česko ve formě“) uvádíme tak, jak je i pro zdejší autory článků zvykem, tedy bez titulů. Pořadí jmen na pranýři je dílem řeckého boha zplozeného zemí a vodou.

Zde je seznam mecenášů, jejichž zásluhou Osel stále žije:

 

David Kofroň

Ondřej Číhalík

Dalimil Batroň

Alexander Likavcan

Ivo Pavlík

Ivan Bibr

Miloš Cerman

Tomáš Mollnhuber

Tomáš Vrzala

Karel Veverka

Ivan Peter

Kamil Šrot

Bedřich Svoboda

Otto Hartvich

Kristýna Štepánková

Pavel Ptáček

Julius Pantík

Martin Jurášek

Mirek Novák

Jaromír Pežga

Dana Richterová

Radoslav Novotný

Martin Svoboda

Juraj Bednár

Petr Šebesta

Peter Mikloš

Michal Lenc

Miroslav Slezák

Marie Kovalová

Dalimil Hruška

Milan Krajíček

Karel Meloun

Jaroslav Horský

Tomáš Smetana

Pavel Polouček

Petr Fiala

Petr Pípal

Miroslav Jaroš

Vladislav Krýcha

Milan Štětina

Vladimír Harant

Jiří Čumpelík

Josef Waters

Věra Šindelářová

Petr Hanák

Michal Hora

Vlastimil Nesnídal

Jana Mollerová

Roman Werner

Miroslav Kus

van Veselý

Vít Libovický

Petr Kučírek

Vit Stoklasa

Karel Londin

Pavel Janeček

Pavel Sedlák

Jana Mojžíšová

Martin Krúpa

Martin Bayer

Václav Ducháň

Michal Mozola

Radek Michálka

Blahomír Skoupý

Ondřej Hovorka

Zdenek Lukáš

Pavel Novotný

 

Staré řecké mýty a báje se o Chronovi jako bohovi času nezmiňují. Objevuje se až v helénistické jako plod „země a vody“ dající vznik vejci, z něhož vzešel oboupohlavní Fanés se zlatými křídly a čtyřma očima. Fanés pak stvořil svět. Stal se jeho vládcem a souběžně s tím stvořil i lidstvo. Jeho nejstarší známé vyobrazení je z helénistického období, kde se objevuje jako bezvousá postava s velkými křídly. Později byl v antice zobrazován jako had s různými zvířecími hlavami. Římské mozaiky ho většinou znázorňovaly jako muže otáčejícího kolem zvěrokruhu.

Chronos přistřihující Amorovi křídla. Autorem obrazu je Pierre Mignard (1610-1695). K vidění je v Denver Art Museum. Kredit: Volné dílo.
Chronos přistřihující Amorovi křídla. Autorem obrazu je Pierre Mignard (1610-1695). K vidění je v Denver Art Museum. Kredit: Volné dílo.
Zhruba od poloviny 14. století byl Chronos zobrazován jako vousatý starý muž se srpem či kosou a přesýpacími hodinami. Autorem této grafiky je William Hogarth  (1697–1764).  Kredit: Wikimedia Commons, volné dílo.
Zhruba od poloviny 14. století byl Chronos zobrazován jako vousatý starý muž se srpem či kosou a přesýpacími hodinami. Autorem této grafiky je William Hogarth  (1697–1764). Kredit: Wikimedia Commons, volné dílo.
V moderním pojetí je Chronos  čtvrtým jezdcem apokalypsy. Obraz je z kolekce Museo Ulpiano Checa. Kredit: Wikipedia, volné dílo.
V moderním pojetí je Chronos čtvrtým jezdcem apokalypsy. Obraz je z kolekce Museo Ulpiano Checa. Kredit: Wikipedia, volné dílo.

Poznámka:
V jiném pojetí se Chronos oženil s Rheou, dcerou Urana a Gaie. Narodili se jim tři synové: Aïdes (Pluto), Poseidon (Neptun), Zeus (Jupiter) a tři dcery: Hestia (Vesta), Demeter (Ceres) a Hera (Juno). O tomto příběhu ale až příště.

Literatura

ZAMAROVSKÝ, Vojtěch. Bohové a hrdinové antických bájí.

Wkipedia - Chronos


Autor: Redakce
Datum: 11.05.2023
Tisk článku


Diskuze:

Chtěl bych také poděkovat.

Karel Ralský,2023-05-14 01:08:18

Osla už čtu od jeho vzniku to jsem měl ještě vytáčené připojení a 486 procesor.A nikdy mě svým obsahem nezklamal, bohužel nemohu přispívat tak aspoň se zmiňuji o oslovi v jiných diskuzích díky překladači a linuxu i v zahraničí.
Děkuji také za možnost přispívat diskuzními příspěvky možná i proti proudu vědeckých "poznatků" a o to si Vás více vážím.

Váš dlouholetý čtenář
Karel

Odpovědět


Re: Chtěl bych také poděkovat.

Redakce .,2023-05-16 16:24:02

Jasně, v pohodě - dík za milá slova a přízeň. Hodně zdraví přejí všichni oslové...

Odpovědět

Vzdělání a rozhled

Tomáš Novák,2023-05-12 15:09:42

...se nedají zaplatit všemi penězmi světa! :-)

Odpovědět

A muzu se zachovat jako Ceska Sporitelna?

Xdavid Xbrazina,2023-05-12 11:38:55

Prispeji 5000CZK, kdyz bude zaruceno ze si libretard Mihulka odpusti svoje politicko marxisticke uvedomele zvasty... staci ze se projevuje na twitteru jako Fanatik Fialoveho Lhare, zkrecene FFL... Dekuji za zodpovezeni... btw, rovnez se domniva ze ona uvědomělá vložka Mihulky, vadí nejen mně...

Odpovědět


Re: A muzu se zachovat jako Ceska Sporitelna?

Xdavid Xbrazina,2023-05-12 11:46:52

Rad bych jeste dodal, ze predpokladam, ze takoveto chovani panu Mihulkovi imponuje. Jen skoda, ze ze nejde primo o jeho existencni pracovni zalezitost, aby v plne parade ochutnal to, co schvaluje, pokud se nejedne o nej...

Odpovědět


Re: A muzu se zachovat jako Ceska Sporitelna?

Redakce .,2023-05-12 14:30:09

Pane X, Osel neurčuje autorům jak mají psát, ani co mají psát. Každý autor je tu sám za sebe a seznamuje Vás s tím co ho zaujalo a co považuje za zajímavé a dělá to svým osobitým způsobem. Jiným čtenářům zase u jiného autora vadí jeho prznění češtiny. Dalšímu příliš zbytečně složité a nesrozumitelné popisování fyzikálních jevů a nebo nesmyslům ze základního výzkumu, které nemá s praxí nic společného a není pro něj přínosem. Pro mnohé jsme zaprodanci kvůli propagaci vakcinace,....
Protože jsme jen spolek nadšenců, kteří nejsou na Oslovi existenčně závislí a informace přinášíme víceméně z altruistických pohnůtek, je Vaše nabídka pro nás něčím jako je zasahování do práv autorů. Vemte prosím na vědomí, že Osel je těch, kteří píší články. Tak to bylo a pokud se mu bude dařit tak to také i zůstane. Osel Vás přece nenutí číst články těch, kteří nejsou Vaše krevní skupina a pokud to, co Vám přináší informačně, pro Vás nepřevažuje. Jakkoliv je Vaše nabídka lákavá, pokusíme se bez ní obejít stejně jako dosud. Také si Vám dovolujeme učinit nabídku. Věnujte prostředky mediu, které to ocení a tam prosím také přesuňte své aktivity. Děkujeme.

Odpovědět


Re: Re: A muzu se zachovat jako Ceska Sporitelna?

Michal Zvedavý,2023-05-12 14:55:23

Myslím že Osel je dlhodobá kvetnaná mez na rozoranom poli internetu. A vraciam sa sem paradoxne aj napriek tomu, ze ste "zaprodanci" ;) aj keď kvôli tej propagácií vakcinácie, obzvlásť tej, ktorá sa šíri sama ako vírus, ste stratili moju malú občasnú finančnú podporu.

Ale obdivujem Vám, že dokážete prinášať čo deň niekoľko populárno vedeckých článkov.

Verím, že ak by ste nedajbože niekedy mali skončiť, dáte internetu k dispozícií archív článkov aj s diskusiou.

Odpovědět

Ilona Mátlová,2023-05-12 10:44:35

Jsem matkou dvou dospívajících dcer, tak si dovedete představit... ale držím vám palce, taky u Vás ráda brouzdám. I když ne všemu rozumím. Inu bloncka :)
Il.

Odpovědět

Já bych taky přispěl

Jan Strapina,2023-05-12 06:53:34

Já bych taky přispěl,ale bohužel jsem chudý majetkem!!!!Ale naštěstí nejsem chudý duchem,protože narozdíl od jiných ,kteří jsou bohatí majetkem,ale chudí duchem,mně to myslí!!!!!A že takových chudých duchem je (i když bohatých majetkem) - jedná se zejména o voliče ODS,TOP 09 a STAN!!!!!!!!!!

Odpovědět


Re: Já bych taky přispěl

Michal Zvedavý,2023-05-12 14:48:04

Nesledujem politiku uz ani slovensku. Co Vam napachali hentie 3 strany, ze ste ich tu zmienili?

Odpovědět


Re: Já bych taky přispěl

Josef Waters,2023-05-15 14:32:47

Ve své celkové chudobě razíte heslo "čím víc vykřičníků, tím víc pravda"?

Jenže ono to bývá přesně naopak ;-)

Odpovědět

:)

Vaclav Maly,2023-05-12 00:09:48

Hezký oslí můstek :) Také děkuji sponzorům, chodím sem často.

Odpovědět


Re: :)

Vaclav Maly,2023-05-12 00:13:31

Safra, zapomněl jsem na autory. Těm pochopitelně taky děkuji.

Odpovědět


Re: Re: :)

Vladimír Bzdušek,2023-05-12 09:28:08

A extra poďakovanie pre p. Richterovú a p. Janečka, Sú tam dvakrát.

Odpovědět


Re: Re: Re: :)

Redakce .,2023-05-12 10:41:56

Ano máte pravdu,... někteří přispívají opakovaně... tak to vzniklo....ale protože někteří přispívají malou částkou častěji, jiní velkou jednou ročně, je každé řešení z nějakého pohledu vždy k někomu nespravedlivé. K Vašim darům chce Osel přistupovat jako k elixíru mládí. Toho se podle Scotty dává - co kdo snese. V našem Pranýři bude každý jen jednou. Ale budeme tak činit častěji, protože ne na všechny z Vás máme emailový kontakt :( a poděkovat je slušnost. Takže díky všem a jen doufáme, že jsme na někoho nezapmněli.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz