Nahoru a zase dolů: Vědci zmapovali evoluci hladiny světového oceánu  
Hladina moří se pohybuje, jak v dlouhodobém, tak i krátkodobém měřítku Od počátku prvohor se moře hýbe v rozmezí asi 300 metrů. Logika pohybů je přitom jednoduchá. Když je na planetě zima a voda zamrzá do ledu, mořská hladina jde dolů. Když je na planetě teplo a ledy roztají, moře stoupá.
Pohyby mořské hladiny od počátku prvohor. Kredit: Douwe van der Meer.
Pohyby mořské hladiny od počátku prvohor. Kredit: Douwe van der Meer.

Na první pohled se to sice nezdá, ale mořská hladina není vytesána do kamene. Kromě toho, že se pohybuje od přílivu k odlivu, se také mění v průběhu historie. Odborníci již dříve zhruba odhadli, s využitím fosilií a sedimentů, jak se hladina oceánů měnila. Bylo to ale na škále tak asi miliónů let.

 

Douwe G. van der Meer. Kredit: D. G. van der Meer.
Douwe G. van der Meer. Kredit: D. G. van der Meer.

Douwe van der Meerz z Universiteit Utrecht a jeho spolupracovníci nedávno nashromáždili dost dat a nápadů na to, aby rekonstruovali pohyby hladiny oceánu během posledních 540 milionů let, tedy od počátku prvohor do dneška, v poněkud detailnějším měřítku.

 

Pohyby mořské hladiny ovlivňují hlavně dvě věci. Klima, tedy klima v tom smyslu, že když je voda vázaná v ledu, tak je vody málo a hladina oceánu je nízko. Stručně řečeno, doby ledové znamenají dramatický propad hladiny oceánu a také velké kolísání, protože obvykle nejsou stálé. Druhým zásadním faktorem je desková tektonika, která mění tvar krajiny, včetně mořského dna a jeho hloubky.

 

Rekonstruovat pohyby moře tak během posledního milionu let není až takový problém, vzhledem k množství dostupných geologických záznamů. Až doposud ale bylo obtížné odhalit změny mořské hladiny na kratší časové škále ve vzdálenější minulosti.

 

Logo. Kredit: Utrecht University.
Logo. Kredit: Utrecht University.

Van der Meerz a spol. použili trik. Spočítali vztah mezi pozemským klimatem a velikostí ledového pokryvu pro období posledních pár milionů let, pro které máme slušná data. Díky tomuto vztahu pak mohli odhadnout pohyby mořské hladiny na kratší časové škále až do počátku prvohor.

 

Výsledky potvrzují, co jsme už tušili, jen v detailnějším měřítku. Hladina oceánu během historie, tedy od počátku prvohor, pohybuje zhruba v rozsahu 300 metrů. Když planeta zamrzne do ledových dob, klesne hladina oceánu rekordně nízko. Došlo k tomu na přelomu karbonu a permu a druhé takové období, v němž je hladina oceánu snad ještě níž, je dnes, tedy v současném cyklu ledových dob. V dlouhodobém průměru je oceán možná nejníž od počátku prvohor. Současné obavy o vzestup světového oceánu kvůli oteplování, to staví do zajímavého kontextu, i když obyvatelům pobřeží to nejspíš přijde jako slovíčkaření.

 

Video: Humanity and a Million Years of Sea Level Change - Dr Nicholas Flemming

 

Literatura

Utrecht University 7. 7. 2025.

Earth and Planetary Science Letters 667: 119526.

Datum: 14.07.2025
Tisk článku

Související články:

Zemské nitro polyká ohromnou spoustu vody     Autor: Stanislav Mihulka (22.11.2018)
Ozonové díry škodí životu, ale antarktické ledovce chrání     Autor: Josef Pazdera (16.12.2018)
Zalednění Antarktidy přivodil tektonický posun     Autor: Josef Pazdera (26.11.2021)
Nové nálezy v Grónsku ukazují, že zcela roztálo během posledního milionu let     Autor: Stanislav Mihulka (06.08.2024)



Diskuze:




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz