Saturnovy prstence mají vlastní atmosféru  
Nová data z kosmické sondy Cassini naznačují, že velkolepý systém Saturnových prstenců má svou vlastní atmosféru, která nesouvisí s atmosférou obklopující samotnou planetu.

Mnohem zajímavější než existence samotných prstenců, je skutečnost, že přístroje na sondě Cassini při blízkém průletu zjistily, že kolem prstenců je jakási atmosféra z molekulového kyslíku, tvořeného dvěma atomy kyslíku, tak jak to známe z pozemské atmosféry. Je velice podobná atmosférám kolem Jupiterových měsíců Europa a Ganymed. Kyslíková atmosféra soustavy prstenců se drasticky liší od atmosféry Saturnu, kterou z 91% tvoří vodík. Pravděpodobným zdrojem kyslíku je led, který tvoří prstence.

 

Člen výzkumného týmu CAPS Dr. Andrew Coates z londýnské Mullardovy kosmické laboratoře (Mullard Space Science Laboratory at University College London) říká, že vodu, vypařující se z prstenců, sluneční záření rozkládá: vzniká vodík, který uniká, a atomový a molekulový kyslík. Proces, kdy ultrafialové sluneční záření molekuly vody uvolněné z prstenů rozkládá na vodík a dvě formy kyslíku se nazývá fotodisociace. Nízké teploty způsobují, že atomy kyslíku a zbývající voda znovu namrzají na částice prstenců a to vede ke zvýšení koncentrace kyslíku.

 

 

Zvětšit obrázek
Výsledky měření spektrometrů pátrající po atmosféře Saturnových prstenců. Existenci atmosféry potvrzuje zvýšené hodnoty na pravé straně spektra. NASA/JPL/Space Science Institute/SWRI/UCL

Prstence nejsou stabilní a musí být neustále obnovovány, s největší pravděpodobností dochází k doplňování částicemi hmoty, které unikají z větších Saturnových měsíců. Podle Dr. Coates atmosféru prstenců pravděpodobně udržuje gravitace a rovnováha mezi ztrátou materiálu a doplňovanými částicemi.

 

Saturnovy prstence převážně tvoří vodní led spolu s malým množstvími prachu a drobnými úlomky kamenů. Ačkoli prstence mají průměr okolo 250.000 km, jsou vlastně docela tenké (méně než 1,5 km). A přes svůj impozantní vzhled jsou velice „řídké“. Kdybychom všechny Saturnovy prstence stlačili do jediného pevného tělesa, tak by průměr nepřesáhl 100 kilometrů.

 

I když astronomové pozorují Saturnovy prstence po staletí, tak jejich původ je i dnes neznámý. Původně si vědci mysleli, že prstence vznikly současně s planetami před 4 miliardami roků z rotujícího mezihvězdného oblaku plynů (protoplanetárního disku). Nyní se domníváme, že prstence jsou „mladé“ a existují jen stovky miliónů let.

 

Další teorie předpokládá, že prstence se vytvořily při rozpadu komety, která se příliš přiblížila k planetě a byla roztrhána slapovými silami nebo při kolizi malé planetky se Saturnovým měsícem.
 

Spektrometry na palubě sondy Cassini, které zjistily atmosféru u Saturnových prstenců, byl americko-německý INMS (Ion and Neutral Mass Spectrometer) a CAPS (Cassini Plasma Spectrometer), na jehož vývoji se podíleli USA, Finsko, Maďarsko, Francie, Norsko a Velká Británie.

 

Mise Cassini-Huygens je společným projektem NASA (National Aeronautics and Space Administration), ESA (European Space Agency) a italské kosmické agentury ASI (Agenzia Spaziale Italiana).

Zdroj:
http://www.esa.int/esaSC/SEMSF0908BE_index_0.html
http://www.space.com/scienceastronomy/050817_ring_atmosphere.html


 

Datum: 07.09.2005 21:54
Tisk článku

Živý vesmír - Kde jsme? Kdo jsme? Kam směřujeme? - Elgin Duane
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 263 Kč
Živý vesmír - Kde jsme? Kdo jsme? Kam směřujeme?
Elgin Duane

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 17:31:00

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace