Perská bohyně  
Aneb ostuda českých archeologů.

 

Zvětšit obrázek
Poloklečící ženská postava v dlouhém zeleném plášti se zlatou kápí a nejspíše i zlatým náhrdelníkem měla být perská bohyně Anáhitá zhotovená ve 4., 5., či raně 6. století našeho letopočtu, tedy z období stěhování národů.

Česká média referovala o úžasném nálezu sošky perské bohyně Anáhitá která byla právě za vlády Sasánovců ve velké oblibě. Rovněž zelená barva, která se na sošce zachovala, měla být pro bohyni typickou, protože vyjadřuje plodnost. Soudilo se, že nález lze datovat do pátého století.


Obrázky artefaktu se dostaly až na titulni stránky deníků i do programů televize v hlavních vysílacích časech. 

Zvětšit obrázek
Spodní strana pečetidla s erotickým motivem měla být dokladem spojitosti bohyně s plodností.

Než bublina praskla, spekulovalo se o tom, jak se k nam objekt dostal - přivezl si ji nějaký germánský žoldák ze svých "služebních cest" po Římské říši, nebo to byl běžný obchodní artikl?

 

Skutečnost je mnohem prozaičtější. Podobné sošky dělá už léta důchodce. Dvaasedmdesátiletý Jiří Šimůnek z Dolních Měcholup. Dodnes vlastní formu s jejíž pomocí tyto sošky v roce 1968 pro své známé zhotovoval. Před několika lety se podle této formy pokoušeli udělat odlitky i jeho vnuci. Nepovedly se jim a tak je  vyhodili. Kontejner s odpadem se "někam" vyvážel...  A tak naprosto unikátní nález evropského měřítka, který měl skvěle doplňovat naše poznatky o kulturním a obchodním proudění podél severní hranice Římského impéria, je jen vyhozený zmetek. Místo erotického motivu bohyně Anáhitá se ve skutečnosti jedná o nepovedenou sošku jeptišky.
Možná se časem dočkáme dalších objevů, protože podle pana Šimůnka existuje ještě podobná soška mnicha... 

 

Prameny:

Archeologové objevili u Prahy unikátní sošku perské bohyně: http://www.ceskenoviny.cz/domov/index_view.php?id=147262

Vědci zkoumají velmi vzácný nález - Nedaleko Prahy objevili archeologové pečetidlo v podobě perské bohyně plodnosti Anáhitá:
http://ihned.cz/toISO-8859-2/1-10071860-16795900-002002_d-b2

Vyjádření pana Jiřího Šimůnka z Dolních Měcholup.

Datum: 20.09.2005 15:14
Tisk článku


Diskuze:

:-D

Slash,2006-09-15 20:42:18

He héé...

Odpovědět

Horší je,

Pepa z depa,2005-09-29 22:40:52

když se omyly dostanou do učebnic na desetiletí-viz Piltdownský člověk, Haeckelovy obrázky embryí.Nebo se sporné nálezy do učebnic nedostanou/lebka pračlověka prostřelená před milionem let, trilobit rozšlápnutý lidskou botou, zlatý řetízek v kusu uhlí... .

Odpovědět

situace

stan,2005-09-23 07:43:42

Překvapuje mne, že z nálezové situace nepoznal archeolog, že se jedná o moderní navážku, to se snad učí v prváku?

Odpovědět

Škoda

dinosaurus,2005-09-20 18:41:08

...obou věcí, jak nálezu, který by opravdu byl velice významný, tak i dobré pověsti české archeologie...

Odpovědět

Na Českých Novinách to jeden čtenář tušil

Mr.Slider,2005-09-20 18:09:03

Tak jsem kouknul i na ty články co jsou zde uvedeny a u článku na Českých Novinách mi to nedalo a kliknul jsem na komentáře lidí, co tam psali. A dostal mě názor člověka co se podepsal jako fio (pátý od zdola). Ten udeřil hřebíček na hlavičku a teď se asi popadá smíchy za břicho:-D

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace