Další trpaslíci z Indonésie  
V Indonésii na ostrově Flores byly objeveny další ostatky Hobitů.

 

 

Na obrázku je spodní čelist, našly se ale také části lebky, žebra, pažní kost, kosti nohy, kost patní a kosti prstů. Z nálezů vyplývá, že H. floresiensis byl vysoký jeden metr.

Michael Morwood z University of  New England v Austrálii nalazl ostatky minimálně 9 jedinců - čelist, kosti končetin,... Z výzkumu těchto kostí vychází, že výška těchto jedinců byla přibližně  jeden metr, což odpovídá původnímu nálezu kostry z roku 2003.

 

Zvětšit obrázek
Vědci předpokládají, že jeskyně Liang Bua ukrývá ještě další pozůstatky po hobitech. Foto: Chris TurneyNové nálezy jsou asi o 3000 let  mladší než původní nález , ten byl datován  doby před 15000 lety.

 

 Zdá se, že zastánci teorie podle níž ostatky trpaslíka z roku 2003 nepatří novému druhu Homo Floresiensis ale mimořádně degenerovanému Homo Sapiens, utrpěli těmito nálezy zásadní porážku, ze které se jejich teorie již  nevzpamatuje.

 

 Na objevech je však velmi zajímavé i to, že s polu s kostmi hobitů se našlo i několik kostí stegodontů (trpasličích slonů, kdysi obývajících Indonésii), a jiných zvířat, z nichž některé byly ohořelé.

 

 

Zvětšit obrázek
Nové nálezy čelisti umožnili zpřesnit rekonstrukci obličeje. Jeho brada byla menší než máme dnes.To by mohlo znamenat, že hobité uměli minimálně kotrolovat ohěň, ne-li ho přímo  rozdělávat. Kosti lovené zvěře byly také opracovány nástroji a několik takových nástrojů bylo skutečně také nalezeno.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Jiný pokus o rekonstrukci vizáže, tentokrát z dílny BBC.

Zdá se, že Homo Floresiensis dospěl ve vývoji do poměrně pokročilého stádia, srovnatelného se středním paleolitem rodu Homo Sapiens a  Mike Morwood předpokládá, že snad mohl ke komunikaci používat i řeč.

 

 

 

Datum: 12.10.2005 16:08
Tisk článku


Diskuze:

........

Louda,2007-04-19 21:13:23

Bozi mlyny melou pomalu, Vaclave... Ale melou, neboj :)

Odpovědět

Gen. rozdíly

Batatel,2005-10-17 13:43:08

Informace jsou na internetu.
Zmíněné rozdíly nejsou léta ale počet lišících se pozic v mtDNA.
Stáří spol. předků ("mitochondriální Eva") lze odvodit ze známé četnosti mutací. Ta v současnoti činí okolo 1 mutace (přepisu) na 33 generací. Pokud byla v minulosti stejná, pak při maximálním rozdílu 20 mutací, to odpovídá maximální "vzdálenosti" mezi součanými lidmi cca 660 generací. "mtEva" je uprostřed (přepokladem je že v každém rodokmenu došlo ke sejnému poštu mutací), její stáří je 330 generací což je při 20 letech na generaci 6600let. Samozřejmě jsou to přibližná čísla, "mtEva" vychází v rozpětí 5000-10000let.

Odpovědět

neandrtálec

Badatel,2005-10-16 21:12:49

Je velmi sporné, zda byli neandrtálci příliš odlišní od dnešních lidí. Geneticky ne. Výzkumy, které proběhly v nedávných letech nějaké zvláštní odlišnosti nepotvrdily. Jiná je samozřejmě jejich mediální prezentace.
Zdá se (podle mtDNA), že rozdíly mezi neandrtálci a některými současnými lidmi byly menší mezi největší rozdíly mezi současnými lidmi. Také je třeba si uvědomit, že max. rozdíly v mtDNA jsou v současnosti velmi malé (nejsem si jist ale myslím že se jedná o max. o přibližně 20 "písmen").

Odpovědět


dotaz na badatele

Vaclav,2005-10-17 11:37:37

Kde jste sehnal takove informace? Nejvetsi rozdil mezi lidmi je asi tak 50-60 000 let (rekneme mezi khoisany a jihoamericany) neandrtalci se od nas oddelili pred 500 000 lety. To podle mne dostupnych pramenu odpovida i mtDNA analyze obou druhu.

Odpovědět

Ano, to jsem měla na mysli-

Jarmila,2005-10-14 08:23:34

hlavně to oplodnění, trošku nepřesně jsem se vyjádřila.:o)

Odpovědět

Zajímalo by mne velice

Jarmila,2005-10-13 07:11:10

kdyby ten hobit přežil až do dnešních dnů- mohl by se pářit s dnešním, rozdílným druhem člověka homo sapiens sapiens? Nebo už by to nešlo, protože by byl již geneticky příliš vzdálen,jako byl patrně již příliš vzdálen neandertálec?

Odpovědět


Re: Zajímalo by mne velice

noi,2005-10-14 02:15:23

Jsem hluboce presvedcen, ze by se Homo Floresiensis s Homo Sapiens Sapiens parit mohl. Az tak rozdilnou stavbu tela nemame. Otazkou ale zustava, zda by doslo k oplodneni, pripadne spravnemu vyvoji embria... ;-)

Odpovědět


***

smrk,2005-10-14 10:57:45

Neandrtálec by se s dnešním člověkem patrně křížit mohl, protože patřil do stejného druhu. Hobité patřili možná do druhu Homo Erectus nebo nějakého jiného a v tom případě by ta možnost byla menší.

Odpovědět


Provést by to šlo

zwiggy,2005-10-14 21:17:54

Homo Floresiensis jistě nebyl (a možná, že není) geneticky tak vzdálený, že by se nemohl spářit se zástupcem našeho druhu. Ostatně by to šlo i v případě šimpanze, orangutana i gorili, kde je rozdíl v DNA mnohem větší. Není úplně jisté, zda by ovšem nebyla třeba asistence, tedy umělé oplodnění.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace