Spermatit v Antarktidě nebude  
Německý soud zamítl projekt Ziermanna, který chtěl v Antarktidě postavit sochu v podobě lidské spermie.

 

 

Zvětšit obrázek
"Antarktický spánek"

Kontroverzní frankfurtský umělec Alexander Luzius Ziermann vytvořil bronzovou sochu "Spermatit" a chtěl ji zasadit do krychle z ledu v Antarktidě do blízkosti jižního pólu.

 

Zvětšit obrázek
"Spermatit", bronz (1994), výška 8m.

V oblasti věčného ledu by zůstala uchována pro příští generace, které by ji někdy v budoucnosti neporušenou (včetně obsahu) nalezly.

 

 

Osmimetrová socha v podobě lidské spermie by už svým tvarem naznačovala, že obsahuje vzorky lidského genofondu pro případ, že by lidstvo vyhynulo nebo jeho DNA z nějakých důvodů degenerovalo.

 

V rámci tohoto "uměleckého" projektu by autor a další osoby poskytly svoje DNA ve formě vlasů, řas či obočí.  Vzorky by byly uloženy v očíslovaných, dobře uzavřených kapslích a umístěny do dutin v soše.

 

 

 

Alexander Luzius Ziermann

Spolkový úřad pro ochranu přírody i německý soud odmítly dát Ziermannovi povolení postavit sochu v Antarktidě, protože to odporuje mezinárodním úmluvám, které zakazují ukládání v Antarktidě materiálu, který je tomuto kontinentu cizí.

 

 

Zdroj:
http://www.minol.de/80002820?currObjID=80023783&inframes=false
http://www.netzeitung.de/kultur/363443.html


 

Datum: 21.11.2005 11:41
Tisk článku

Související články:

Bio Art spojuje nejmodernější vědu a umění     Autor: Stanislav Mihulka (28.03.2007)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace