Osel  
Tato povídka nám spolu s PF 2006 přišla od autorky, která ač žije na ostrově Curacao v Nizozemských Antilách, píše česky. Potěšilo nás to protože to dokládá, že osli i čeština hned tak nevymizí. A to je dobře.

Měla jsem ráda osly všech druhů a barevných odstínů, kteří se jen na naší planetě vyskytovali. Měla jsem je ráda, protože mi bylo líto, že se jim tak hanlivě říká „osel“ když jsou milí, mají krásné roztoužené oči a dlouhé uši, se kterými stříhají jako duše humoristů s vtipy a  člověk se musí smát  a směje se a směje, až mu svět  připadá nesmírně krásný, dokonalý a neopotřebovaný.
Jenže než jsem jela na dovolenou na Korsiku, měla jsem v databázi oslů pouze třicítku viděnou v televizi a  čtyři osly viděné v ohradě v zoologické zahradě. Tedy žádný přímý kontakt s oslí duší a myslí.


Na ostrově u Korsiky jsem se konečně dočkala a setkala se s ním, jak na dotek kůže tak i inteligence, protože zde měli za hlídače osla. Opravdového čtyřnohého osla!
Osel vyčkával až přirazí loď turistů a každého přicházejícího pozdravil pohybem hlavy a střihnutím uší. Lidé kolem něho procházeli, usmívali se, někteří i pozdravili, ale  kromě mě nikdo nevyužil příležitosti přímého kontaktu a rozhovoru s milým obyvatelem.
Já ho nejen pozdravila, ale i podrbala za ušima, poplácala ho po hřbetu  a na odchodnou jsem zažertovala  „Oslíku, otřes se!“
Oslík se otřásl, sklonil hlavu  a začal mě pronásledovat. Stále mi byl v patách a  mně se to přestalo líbit, protože se na mě doslova lepil a já jsem si přece jenom chtěla na výletě prohlédnout i něco víc než osla  a křičela jsem na něho „Kšc!“ „Jedeš ty potvoro!“ a „Lehni!“, ale nereagoval, protože nejspíš uměl pouze francouzsky a oslovsky a  já nevěděla, jak se to řekne.
 Byl mi v patách tak, že mi šlápnul na modrou zavinovací sukni s bílými květy a držel dokud nerozvinul úplně vše. Se sukní v tlamě se vydal směrem ke svému uvítacímu stanovišti a dal mi příležitost k výměně rolí. Nyní jsem já běžela za ním s roztřesenýma nohama od špičatého kamení a ve spodním prádle a byla jsem ráda, že dnes nemám tanga, ale bombarďáky a pronásledovala jsem zloděje zavinovaček.
 Osel se zastavil tam, kde byl zvyklý, jenže sukni stále přežvykoval a nechtěl říct ani jednou „iá,“ ke kterému jsem ho nabádala perfektní výslovností a hypnotizováním z očí do očí. Vztekle jsem  řvala „Iá iá iá iá iá iá....“ Myslela jsem, že promluví a upustí látku dřív než rozpáře většinu nití, ale mé myšlení mě zklamalo. Chvilku jsem zabloudila k úvaze, kdo je zde větší osel. Bylo jasné, že kdybych měla uši nahoře na  hlavě a neoholila si dokonale lýtka, pronajmuli by si mě jako dokonalou první dámu osla.
 Lidský místní pomocník mě ještě stokrát nechal zaíákovat a pak přistoupil až nechutně blízko. Okousával kus nějaké zelené kůry a s plnou pusou mi anglicky sdělil, že na osla se nekřičí, ale šeptá. A že se nemám bát, protože osla moje vnady absolutně nezajímají.
Domorodec si mne prohlídnul dokonale od hlavy až k patě  a došel k závěru, že sukně je nejlepší dar, který mi může nadělit, abych nevyplašila další zájemce o prohlídky kamenů. Podrbal osla za ušima a začal mu do nich šeptat tajné oslí zaklínadlo. Osel začal kývat hlavou,  nasadil výraz, který má každý vítěz na nejvyšším stupni  a začal otvírat hubu. Místní domorodec uspěl, osel byl naprosto přemluvený a upustil sukni.
 S úsměvem jsem obdržela  přežvýkaný kus a malou radu, abych si příště nebrala modrou sukni s bílými květy, protože si osel myslí, že rozkvetlo moře a na to on tady celou dobu čeká!

Autorka má vlastní stránky: www.shaylen.epika.cz

 

Datum: 31.12.2005 01:29
Tisk článku

Osli a jejich chov - Hafner Marisa
 
 
cena původní: 280 Kč
cena: 277 Kč
Osli a jejich chov
Hafner Marisa

Diskuze:

Děkuji

Vlada,2006-01-14 06:55:13

Výborný článek. Takový vždy dokáže potěšit a zvednout náladu. Díky.

Odpovědět


Vlado!

Petra Nachtmanová,2006-01-14 15:13:37

I já moc děkuji!!

Odpovědět


Děkuji

Vlada,2006-01-16 13:54:42

Není vůbec zač. Ta Tvoje poslední věta o tom, jak rozkvetlo moře, mě opravdu dostala. Článek musím poslat dalším známým. Ne proto, že by se rádi smáli cizímu neštěstí, ale proto, že je celá ta situace tak krásně lidsky podána. Ještě jednou díky. Jen víc takových článků.

Odpovědět

Petro

maresova,2006-01-06 12:29:39

Směju se a moje škodolibost se teď určitě nese až za tu velkou louži. Marta
P.S. Dík

Odpovědět


I já děkuji!

Pro Martu,2006-01-06 16:19:25

I já děkuji paní Marto a jsem ráda, že se mi podařilo Vás rozesmát!! krásné dny Petra Nachtmanová

Odpovědět

Pablovi

Redakce,2006-01-04 01:40:12

Autorka je v tom nevinně. Nám se článek moc líbil a požádali jsme o svolení k publikaci. Stejně tak hodláme v Rubrice myšlenky dne uveřejnit Ezopovy bajky (o oslovi). V obou případech neplatíme honorář, aby nebyl porušen tiskový zákon :). Pablo, vem to tak, že jsou autoři, kteří publikují a pak ti, kteří nepublikují. Je otázkou co je lepší. Angličané protomají takovou slovní hříčku: "Publish or perish".

Odpovědět

jednou nestačí

pablo,2006-01-03 23:08:02

Někteří musí hold publikovat všude.
/>
http://www.pozitivni-noviny.cz/505.html

Odpovědět


:)))

Petra Nachtmanová,2006-01-04 00:09:38

Pablo a Vám to vadí?? Já na to upozorńovala, že osel už vyšel na více místech, ale bylo mi řečeno, že to nevadí. Že by závist nebo jak si mám vyložit tu vaši poznámku?? Přece to nemusíte číst dvakrát ba ani jednou. Šťastný a nový rok!

Všem čtenářům: děkuji mnohokrát za návštěvu a těm kteří to již četli se omlouvám, autorka

Odpovědět


vadi nevadi

Pablo,2006-01-04 22:18:36

Ale nevadí, nebojte. Závist to nebude, taky mám pár publikovaných materiálů :-) I když poněkud vážnějších... Já jen nerad duplicity.

Odpovědět


zvědavej

Josef,2006-01-04 22:44:58

Pablo, mně se článek líbil a jsem rád že tu byl. Jinak by mi totiž utekl. Docela mne tvoje reakce zarazila. Zkus nás taky tak potěšit. A nebo zaujmout něčím odborným. Když ne na oslovi, tak sem aspoň napiš odkaz. Možná nás je víc, koho to zajímá. Josef

Odpovědět

Super

Dinosaurus,2005-12-31 09:55:04

Co dodat? Za 1 ;o) Vše nejlepší do Nového roku čtenářům i tvůrcům osla!

Odpovědět


díky

Petra Nachtmanová,2006-01-14 15:14:59

I TObě díky a krásný nový rok....

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace