Jak je to s včelí pílí?  
Lenochům zdar a včelám zvlášť! Překvapivé zjištění čekalo profesora Jürgena Tautze, když ověřil známé rčení „pilný jako včelka“. Včelstvo dohromady podává až neuvěřitelné výkony, ale jednotlivé včely jsou spíše líné. Jedna létavka letí průměrně za pylem či nektarem jen čtyřikrát denně.

 

 

Zvětšit obrázek
V pravém dolním roku je typický příklad líných včel.... :-),  (Foto: L.Rytina)

Při podrobném zkoumání života včelstva v dobrých snůškových podmínkách zjistil prof. Dr. Jürgen Tautz z univerzity ve Würzburgu se svou doktorandkou Corinnou Thom překvapující informace.


V malém včelstvu pouze o 4000 včelách umístěném v pozorovacím úlu (za sklem) sledovali označené sběratelky od 5 do 19 hodin, někdy až do 21 hodiny, kdy jejich sběrná aktivita ustala.

 

Zvětšit obrázek
Prof. Dr. Jürgen Tautz

Pro stanovení píle včel zvolili jako kritérium počet letů za snůškou. Rozhodující roli hrály dva aspekty:
a) jaký podíl sběratelek podniká skutečné sběrný let,
b) kolikrát denně opouští každá sběratelka úl.

„Pozorování jsme provedli v šesti časových úsecích – tři dny v květnu, tři dny v červnu a stejný počet dní v červenci. V závislosti na počasí, množství potravy v úle a dle snůšky se množství vyletujících včel pohybovalo mezi 0 až 70 procenty. Sledovali jsem padesát čistě náhodně vybraných včel v čase a byli velmi překvapeni: střední hodnota počtu denních výletů činila asi 3,4 letu. Přitom nejpilnější včely absolvovaly deset výletů v jednom dni, některé včely jeden jediný výlet a nejsilnější skupina včel čtyři výlety denně.“

Tým prof. Tautze nenechal nic náhodě a své závěry ověřil kontrolním výpočtem, který potvrdil sledovanou skutečnost. Za předpokladu, že pilné včelstvo donese v létě 5 kg nektaru denně a tvoří jej 50 000 včel, z kterých polovina vyletí na sběrný let, jsou kalkulace následující:

Víme, že včela donese za jeden let zhruba 50 miligramů nektaru, proto musí pro každý gram včely vyletět dvacetkrát, pro 5 kg nektaru pěttisíckrát tolik, tj. 100 000 krát. Při 25 000 včel zapojených do snůšky připadnou na jednu včelu zhruba čtyři výlety denně.

Pramen:  OVP,  orig. Imker Freund

 včela
Májo! Neříkej mi že jsme se ztratily!

Datum: 06.02.2006 16:37
Tisk článku

Píseň o medu - Dutli Ralph
 
 
cena původní: 259 Kč
cena: 218 Kč
Píseň o medu
Dutli Ralph

Diskuze:

K obdobným závěrům

Pepa zdepa,2006-02-16 20:07:16

o včelí lenosti dospěli vědci před 80 lety, o čemž informoval Kalendář hospodáře v roce 1924, jehož torzo se mi dochovalo.

Odpovědět

Např

JosefŽ,2006-02-07 14:38:33

Na včelách a ostatním pospolitém - řekněme - hmyzu je zajímavé i to, že život uvnitř společenství se odehrává téměř ve tmě /navíc vidí v ultrafialové části spektra/ a vědí - jak?, co mají dělat. Možná, že prastaré včelařské rody vědí toho o včelách víc, jenže si většinou vědomosti předávají z generace na generaci.

Odpovědět


Hlavne

Honza,2006-02-08 15:38:07

ty moje potvurky ;) poznaji, nejen co, ale i kdy to maji delat....

Odpovědět

Trochu jinak-

Pepa z depa,2006-02-06 22:50:22

O životě včel si hledejte na webu další informace třeba: Včela medonosná.- Délka života, profese v úlu. Vzdálenosti zdroje nektaru a pylu od úlu. Energetická a fyzická náročnost letu za potravou. Přinesené suroviny někomu musí předat coby potravu, či k dalšímu zpracování a uložení. Med, vosk, propolis, voda, udržování přijatelné teploty v úlu, třeba i proto, aby se vosk nerozpouštěl.

Odpovědět


a dalsi

Honza,2006-02-07 08:59:09

veci je to, ze to co vcely donesou do ulu, to neni med, ale nektar, z ktereho se minimalne jeste musi odparit voda. Podil vody v medu pred zavickovanim byva pod 20% a med netece!!! Ale stava, kterou nosi vcely ano (cca 30% vody), takze ten vypocet trosku nesedi a melo by se zohlednit, ze vcely musi ven viccekrat.

Odpovědět

..ze by se ....

Jara,2006-02-06 21:30:55

...ze by se vcely spise prizpusobily dnesni definici pilnosti?....a nebo ze by zalozily odborove hnuti??...nemela by se kralovna zacit nazyvat pani presidentova???....Vas Jara Cimrman

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace