Leonardo pohledem do mikroskopu  
Vědci z boulderské University of Colorado prokázali interakci dinosaurů s endoparazity.


 

Zvětšit obrázek
Brachylophosaurus canadensis

V dějinách dinosaurologie bude zlatým písmem navždy vytištěno datum 27.6.2000. Tehdy byl týmem vedeným Natem Murphym, kurátorem paleontologie z Phillips County Museum v Maltě (Montana), objeven Leonardo – mineralizovaná „mumie“ mladého hadrosaurida z druhu Brachylophosaurus canadensis. Fosílie pochází ze severu Montany, kde se tento ptakopánvý dinosaurus proháněl před 77 Ma (svrchní křída - maastricht).

 

 

 

Karen Chinová. Koprolity začala studovat během práce s paleontologem Jackem Hornerem v bozemanském Museum of the Rockies v Montaně. Od té doby publikovala celou řadu významných studií, z nichž nejznámější je zřejmě výzkum prvního zkamenělého trusu tyrannosaura.

Zdejší formace Judith River patří k Judith River Group, skupině geologických formací datovaných na svrchní křídu. Jedná se o významnou paleontologickou lokalitu s dlouhou historií. Její bohatství bylo poprvé odkryto známým americkým paleontologem Edwardem Drinkerem Copem, který zde popsal celou řadu nových druhů. Leonardo je však nejkompletnější nalezený materiál. Taky proto se mu daří upoutat pozornost vědců, kteří doufají, že s pomocí moderní techniky, třeba čím dál častěji využívaných CT skenů, poodhalí tajemství dinosauřího interiéru.

 

 

Leo pohledem do mikroskopu

Zvětšit obrázek
Leonardo byl objeven v roce 2000 a je nejlépe zachovalou fosílií dinosaura.

Tentokrát si na tyto zkameněliny posvítili vědci z boulderské University of Colorado, Karen Chinová a Justin Tweet. Ti v sedmnácti vzorcích Leových střev identifikovali více než 200 chodbiček vytvořených červy z příbuzenství hlístic a kroužkovců, kteří jsou častými endoparazity dnešních obratlovců. Vědci navíc napočítali nejméně 10 případů, kdy se ve stěnách chodeb objevuje „rozcestí“, což dokazuje přítomnost nejméně dvou parazitů zároveň.

 

 

„Pokud jde o bezobratlé a dinosaury, dosud byly zaznamenány pouze interakce s hmyzem. Díky Leonardovi je tedy prokázána i koexistence s endoparazity“, komentuje výzkumy Chinová, která patří mezi světové experty zabývající se výzkumy koprolitů (zkamenělého trusu). V roce 1998 se do povědomí paleontologické veřejnosti zapsala svými výzkumy prvních objevených koprolitů tyrannosaura, které obsahovaly zbytky jeho večeře. Podobný nález (tentokrát samozřejmě rostlinného původu) byl učiněn i v Leonardových střevech. Dennis Braman z kanadského Royal Tyrrell Museum v Drumhelleru (provincie Alberta) zde objevil rozemleté ostatky 40 různých druhů rostlin.

 

 

Leonardovi příbuzní
Leonardo, respektive druh Brachylophosaurus canadensis, patří do tribu Maiasaurini (který poprvé definoval Horner v roce 1992) a jeho nejbližším příbuzným je tedy rod Maiasaura.

Zvětšit obrázek
Díky výbornému stavu fosílie je poprvé možné dokázat interakci dinosaura s endoparazity.

 Jedná se o zástupce velice různorodé a úspěšné čeledi Hadrosauridae – tzv. kachnozobých dinosaurů. Brachylofosauři se svými sedmi až devíti metry představují jen středně velké zástupce této skupiny. Jejich pozůstatky jsou známy (kromě Montany) rovněž z Albarty, z formace Oldman, která taktéž patří k Judith River Group.

 

 

Pojmenovávání – trend posledních let
Zřejmě nejznámějším „ještěrem“ se jménem je Sue, samice tyrannosaura, jež byla objevena 12.8.1990 v indiánské rezervaci poblíž Faith v Jižní Dakotě. Jedná se o oficiálně největšího a nejkompletnějšího dosud objeveného jedince tohoto druhu. Na délku měří 12,8 m a za života vážila 6,4 tun. Že se jednalo o skutečně impozantní zvíře, dokazují i rozměry lebky (1,5 m délka) a zubů (od 19,05 do 30,5 cm). Dalším známým dinosaurem se jménem je Big Al, známý exemplář druhu Allosaurus fragilis, který byl objeven počátkem devadesátých let ve Wyomingu. Kostra je kompletní z 95% a patrné jsou na ní známky po 19 zraněních a infekcích – z většiny se Al vylízal. O nejlépe zachovalého exempláře svého druhu, jak tomu bylo v případě Sue, se však nejedná. Tím se pyšní jeho kolega, Big Al Two, který byl objeven sice později, avšak stejným týmem paleontologů.

Pramen: Geological Society of America


Poznámka: Autor článku je jedním z tvůrců Wild Prehistory


 

Datum: 28.10.2006 00:20
Tisk článku

Související články:

Příbuzný ze zlého snu: Karbonský přízrak tullimonstrum je nejspíš obratlovec     Autor: Stanislav Mihulka (11.05.2020)
Didelphodon, savec z doby tyranosaurů     Autor: Vladimír Socha (22.06.2017)
Keratin z drápu zloděje vajec překonal tyrannosauří kolagen o 7 milionů let     Autor: Josef Pazdera (10.11.2016)
Poprask kolem čtyřnohého hada     Autor: Stanislav Mihulka (25.07.2015)
Poprask v paleontologii: Hallucigenia má konečně hlavu.     Autor: Stanislav Mihulka (26.06.2015)Diskuze:

Hezký článek

Dinosaurus,2006-10-30 18:55:02

Jako obvykle ;)

Odpovědět


Díky...

Daniel Madzia,2006-10-30 19:35:18

...každá pochvala potěší (a motivuje);o)

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace